Časté dýchanie znečisteného vzduchu môže spôsobiť rozvinutie rôznych respiračných chorôb.
Bratislava má problém s kvalitou ovzdušia, vyplýva zo súboru Air quality index. Pravidelne sa nachádza na vysokých priečkach medzi miliónovými metropolami.
Portál IQAir niekoľkokrát do dňa aktualizuje dáta, ktoré pre Bratislavu zbiera Český hydrometeorologický inštitút a Slovenský hydrometeorologický ústav. Tieto inštitúcie následne posielajú svoje dáta a IQAir ich analyzuje a zverejňuje.
V hlavnom meste sú najväčším zdrojom znečistenia ovzdušia emisie z výfukových plynov vozidiel. Medzi najväčších znečisťovateľov ovzdušia patrí nielen energetika, priemysel, doprava a poľnohospodárstvo, ale aj vykurovanie domácností tuhým palivom.
Čo sa dá urobiť pre zlepšenie kvality ovzdušia v Bratislave?
Ak by v centre mesta ubudli naftové osobné autá, bol by to krok správnym smerom. Rovnako zlé sú však aj iné vozidlá, ako napríklad dodávky, zásobovanie či kamióny.
Miestne úrady podporujú verejnú dopravu, aby prevádzkovala čistejšie vozidlá, a preto mesto schválilo aj nákup 90 nových autobusov. Toto rozhodnutie zníži mieru znečistenia ovzdušia v Bratislave a určite sa to prejaví aj na kvalite ovzdušia na zastávkach, odkiaľ prichádzajú a odchádzajú autobusy.
Najnovším opatrením je dotácia vo výške 35 miliónov eur, ktorá je určená na výmenu starých kotlov na tuhé palivá v domácnostiach za ekologické inštalácie zemného plynu. Európska únia zároveň nedávno schválila integrovaný projekt LIFE v hodnote 15 miliónov eur, ktorý je zameraný na zlepšenie kvality ovzdušia na Slovensku.