Možno je to úsmevné, no je to tak. Systém v telefóne a hodinkách Apple Watch môže nesprávne vyhodnotiť, čo sa deje.
Detekcia nehody je jednou z najdôležitejších noviniek, ktoré nový iPhone 14 prináša a na ktorú je spoločnosť Apple patrične hrdá. Funkcia umožňuje automaticky detegovať, že majiteľ smartfónu sa stal účastníkom dopravnej nehody, a samostatne dokáže zavolať záchranné zložky. To sa hodí najmä vtedy, ak je dotyčný v bezvedomí.
Problém však nastane, ak ide o falošný poplach a používateľ nestihne volanie zastaviť. V ostatnom čase sa totiž v Spojených štátoch amerických začali množiť správy, že iPhone volal o pomoc nie v prípade dopravnej nehody, ale v zábavných parkoch. Konkrétne situáciu nesprávne vyhodnotí na horskej dráhe.
Používateľ má 20-sekundový limit na odsúhlasenie či zrušenie výzvy na núdzové volanie sprevádzanej zvukovým poplachom. Ak to neurobí, telefón zavolá záchrannú službu a priloží aj zvukový záznam zo svojho okolia. Ak je v telefóne nastavený aj núdzový kontakt, táto osoba dostane správu o tom, že jeho blízky je v ťažkostiach.
Falošné aj pravé poplachy
Vďaka tomuto systému si pracovníci záchranných zložiek mohli niekoľkokrát vypočuť šťastné výkriky majiteľov iPhonov na zábavných atrakciách. Napríklad v parku Kings Island vo Warren County sa to stalo minimálne šesťkrát.
Údajne sa podobné problémy dejú aj vtedy, ak pri jazde autom iPhone spadne na podlahu.
Čo sa s tým dá robiť? Apple vraj funkciu priebežne zlepšuje, no najjednoduchšie je prepnúť si pred vstupom do zábavného parku či na atrakciu telefón do režimu lietadla.
Treba však povedať, že už boli zaznamenané aj prípady, keď sa nová funkcia osvedčila. Napríklad pri nedávnej tragickej nehode v štáte Nebraska. Po náraze auta do stromu vyhaslo všetkých šesť mladých životov vo vozidle a záchranárom to nemal kto oznámiť. Smutnú povinnosť na seba prevzal iPhone jednej z obetí.