Úlohou misie je zistiť, či Mesiac môže slúžiť ako odrazový mostík na prípadné vyslanie astronautov na Mars v roku 2040.
Spoločnosť NASA mala dnes (29. augusta) prvýkrát po 50 rokoch vypustiť do vesmíru raketu, ktorá môže dopraviť človeka na Mesiac. Pre problémy s teplotou jedného z motorov jej štart napokon odvolala.
Raketa mala odštartovať z komplexu NASA na floridskom myse Canaveral dnes o 14.33 nášho času. Na miesto cestovali státisíce ľudí, ktorí chceli štart rakety vidieť na vlastné oči – ukázalo sa však, že zbytočne. Druhý pokus už dostal nové možné termíny – 2. alebo 5. septembra.
#Artemis Update: Crowds of people have parked along SR528 for today's launch. Please take heed and watch for motorists pulling back onto the highway from the shoulder. pic.twitter.com/jwAJVSpqDD
— Brevard EOC (@BrevardEOC) August 29, 2022
Odrazový mostík na Mars
Úlohou misie s názvom Artemis I je zistiť, či Mesiac môže slúžiť ako odrazový mostík na prípadné vyslanie astronautov na Mars v roku 2040, píše The Guardian.
Ide o nepilotovaný skúšobný let, počas ktorého obrovská raketa Space Launch System (SLS) vynesie do vesmíru kozmickú loď Orion. Podľa BBC je SLS najvýkonnejšia raketa, akú kedy NASA vyvinula.
We are #Artemis and WE ARE GOING! pic.twitter.com/BtSnrsbtIK
— NASA's Exploration Ground Systems (@NASAGroundSys) August 28, 2022
„Táto raketa bude väčšia, hlasnejšia a pôsobivejšia ako ktorákoľvek iná, ktorú ste doteraz videli,“ povedala Lorna Kennová, viceprezidentka Jacobs Space Operations Group, hlavného dodávateľa Keneddyho vesmírneho strediska. „Jej zvuk nielen počujete, ale ho aj cítite všade okolo vás.“
Testovacia misia má trvať 42 dní a jej cieľom je dopraviť Orion 64-tisíc kilometrov za odvrátenú stranu Mesiaca. Táto kozmická loď obletí Mesiac veľkým oblúkom a o šesť týždňov sa vráti na Zem a dopadne do Tichého oceánu.
Ak pôjde všetko tak, ako má, v roku 2024 nastúpia na palubu vesmírnej lode aj astronauti, ktorých púť bude kopírovať cestu súčasnej misie Artemis 1. Ľudská posádka by mala na Mesiaci pristáť v roku 2025. NASA chce, aby súčasťou posádky bola aj prvá žena a prvá osoba farebnej pleti, čím chce ukázať, že objavovanie vesmíru je pre každého.