Z Európskej únie nezávislosť Kosova neuznáva ani Španielsko, Rumunsko, Grécko a Cyprus.
Kosovsko-srbské napätie sa nám naposledy pripomenulo koncom júla, keď etnickí Srbi zablokovali hraničné priechody a zo srbského parlamentu dokonca zazneli reči o denacifikácii.
Kosovský parlament schválil jednostrannú deklaráciu, ktorou Kosovo oficiálne vyhlásil za samostatnú republiku 17. februára 2008. Dnes, takmer o pätnásť rokov neskôr, Kosovo stále uznáva len 97 z 193 krajín OSN.
Medzi rokmi 2017 a 2019 stiahlo podporu nezávislosti Kosova pätnásť krajín OSN. Medzi geopoliticky významné krajiny podporujúce jeho nezávislosť sa naopak pridal v roku 2021 Izrael.
Postavil sa tak na stranu USA, Japonska, Kanady aj 22 krajín z európskej dvadsaťsedmičky. Kosovo naďalej neuznáva okrem Srbska ani Rusko, India, Čína a, samozrejme, Slovensko. Prečo sa však slovenská pozícia naďalej líši od postoja väčšiny krajín Európskej únie?
Slovenská pozícia
Od jednostranného vyhlásenia nezávislosti Kosova z roku 2008 sa oficiálny postoj Slovenskej republiky zásadne nezmenil. Naďalej patríme k piatim krajinám Európskej únie, ktoré jeho autonómiu neuznávajú.