Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eduard Starkbauer
13. augusta 2022, 10:30
Čas čítania 3:26

Vysvetľujeme: Prečo Slovensko neuznáva Kosovo?

Kategória:
News
Uložiť Uložené
Vysvetľujeme: Prečo Slovensko neuznáva Kosovo?
Zdroj: Twitter/MapandRum

Z Európskej únie nezávislosť Kosova neuznáva ani Španielsko, Rumunsko, Grécko a Cyprus.

Kosovsko-srbské napätie sa nám naposledy pripomenulo koncom júla, keď etnickí Srbi zablokovali hraničné priechody a zo srbského parlamentu dokonca zazneli reči o denacifikácii

Kosovský parlament schválil jednostrannú deklaráciu, ktorou Kosovo oficiálne vyhlásil za samostatnú republiku 17. februára 2008. Dnes, takmer o pätnásť rokov neskôr, Kosovo stále uznáva len 97 z 193 krajín OSN.

kosovo
Zdroj: Twitter/Nexta

Medzi rokmi 2017 a 2019 stiahlo podporu nezávislosti Kosova pätnásť krajín OSN. Medzi geopoliticky významné krajiny podporujúce jeho nezávislosť sa naopak pridal v roku 2021 Izrael.

Postavil sa tak na stranu USA, Japonska, Kanady aj 22 krajín z európskej dvadsaťsedmičky. Kosovo naďalej neuznáva okrem Srbska ani Rusko, India, Čína a, samozrejme, Slovensko. Prečo sa však slovenská pozícia naďalej líši od postoja väčšiny krajín Európskej únie? 

Slovenská pozícia

Od jednostranného vyhlásenia nezávislosti Kosova z roku 2008 sa oficiálny postoj Slovenskej republiky zásadne nezmenil. Naďalej patríme k piatim krajinám Európskej únie, ktoré jeho autonómiu neuznávajú.

Domov
Zdieľať
Diskusia