Svojej bývalej partnerke písal SMS správy pol roka. Boli plné nadávok a vyhrážok, jedného dňa jej dokonca poslal až 83 správ.
Páchateľ svoju bývalú partnerku obťažoval pol roka, posielal jej SMS správy plné vyhrážok a nadávok. Okresný súd v Humennom ho teraz za to odsúdil podľa nového paragrafu, ktorý sa týka kyberšikany, upozornil denník SME. Za obťažovanie mu sudkyňa Lucia Lacová vymerala trest 18 mesiacov za mrežami s podmienečným odkladom na jeden rok.
Expartnerku šikanoval cez správy dlhodobo, v januári 2022 jej dokonca napísal až 83 správ denne. „Zaplatíš za všetko, j**b po papuli za to, čo si urobila, prisahám, že budeš pozerať, jak škrtím (...) myslíš, že ťa nechytím?, zle skončíš, prisahám ti keď nedvihneš, zle skončíš, dvihni, lebo dneska ťa nájdem, vbehnem dnu a uvidíš čo ti urobím...“ cituje zo správ odsúdeného páchateľa denník SME.
Nový paragraf Trestného zákona pôvodne zaviedli do praxe v súvislosti s elektronickým obťažovaním medzi deťmi v čase pandémie covidu-19. Týmto spôsobom ho však zatiaľ nevyužívajú a skôr slúži na stíhanie dospelých páchateľov.
Základný trest je do troch rokov, pri vážnejších prípadoch to však môže byť do šiestich, teda nepodmienečne. Nový zákon predkladali strany OĽaNO a Za ľudí z dôvodu, že sa kyberšikana stávala čoraz väčším problémom. Podľa prieskumu Národného koordinačného strediska z leta 2021 sa so šikanovaním stretávalo až 11 percent detí. S kyberšikanou sa stretávalo 8 percent detí.
Refresher sa ešte v čase pandémie pozrel na tému obťažovania cez internet v spolupráci s odborníkmi. Dá sa šikanovaniu predchádzať, prípadne ho podchytiť tak skoro, že situácia nevyústi do brutálnych útokov? Podľa školskej psychologičky Zuzany Polťákovej sa dajú znaky šikanovania rozoznať, ale líšia sa od prípadu k prípadu. Spája ich však jedna vec: šikanovanie, teda systematické ubližovanie, deti zmení.