SIS zverejnila neutajovanú správu o činnosti za rok 2021.
Z neutajovanej verzie Správy o činnosti Slovenskej informačnej služby za rok 2021 vyplýva, že sa našom území snažili vyššie postavení členovia zločineckých skupín zo západného Balkánu získať povolenia na pobyt.
„SIS v niektorých prípadoch zabránila udeleniu pobytu týmto osobám, ktoré SR často využívajú primárne na vytvorenie zázemia v EÚ a trestnú činnosť následne páchajú v iných členských krajinách,“ priblížili.
V hodnotenom období informačná služba zaznamenala aj intenzívnejší prienik ruskojazyčných skupín organizovaného zločinu na územie SR, ktoré sú už etablované v iných štátoch EÚ.
„Tieto skupiny sa snažia nahradiť rozložené domáce zločinecké skupiny a páchajú rôzne druhy násilnej a ekonomickej trestnej činnosti,“ podotkli.
SIS odhaľovala aj ďalšie organizované skupiny
V súvislosti s násilnou trestnou činnosťou odstupovala SIS príjemcom aj spravodajské informácie týkajúce sa vrážd v prostredí organizovaného zločinu, ku ktorým došlo v minulosti a doteraz neboli uzavreté, ako aj poznatky o príprave únosu či o vydieraniach.
„V rámci odhaľovania ekonomickej trestnej činnosti páchanej zločineckými skupinami sa služba zamerala na podvody s nadmernými odpočtami DPH a s neoprávneným znižovaním základu dane z príjmu a na pašovanie tovarov podliehajúcich spotrebným daniam,“ uviedla SIS v správe.
Venovala sa aj problematike pašeráckych trás cez slovensko-ukrajinskú hranicu, „kde pri pašovaní tabakových výrobkov, ale aj drog dlhodobo spolupracujú domáce a ukrajinské skupiny organizovaného zločinu“.
Vzhľadom na skutočnosť, že pozemná slovensko-ukrajinská hranica je pomerne dobre strážená, predmetné skupiny podľa SIS vlani často využívali nočnú leteckú prepravu a drony.
„Spravodajskou cestou boli získané poznatky o zámere zrealizovať predaje nehnuteľností vo vlastníctve viacerých trestne stíhaných osôb s cieľom vyhnúť sa zaisteniu týchto nehnuteľností a ich následnému prepadnutiu v prospech SR,“ podotkli.
SIS získala aj spravodajské poznatky o osobách z významnej podnikateľskej skupiny, ktoré sa po zadržaní jedného z jej popredných predstaviteľov snažili získať interné informácie z prostredia orgánov činných v trestnom konaní s cieľom monitorovať aktivity príslušníkov Policajného zboru, ktorí pracovali na predmetnom prípade.