Rusi si chceli zaspomínať na rozdelené páry počas druhej svetovej vojny, omylom medzi fotky zaradili amerických zločincov.
V Moskve sa pri príležitosti osláv Dňa víťazstva nad fašizmom v pondelok 9. mája nekonala len vojenská prehliadka na Červenom námestí, na ktorú dohliadal sám prezident Vladimir Putin, ale aj slávnostný koncert, píše Newsweek.
Na koncerte vystúpili viaceré známe tváre ruského šoubiznisu, pričom témou celého koncertu bolo zaspomínať si na obete vojny. V jednej chvíli z pódia zaznela skladba Ak by nebola vojna, počas ktorej sa na veľkoplošnej obrazovke objavovali fotografie dvojíc, ktoré rozdelila vojna.
Yesterday at a May 9th concert in #Moscow, broadcast on Channel One, pictures of famous American robbers Bonnie and Clyde were shown, passing them off as war veterans. pic.twitter.com/ZSey4ztE1e
— NEXTA (@nexta_tv) May 10, 2022
Vojna rozdelila množstvo zamilovaných párov, pretože mužov odviedli bojovať na front proti nacistickému Nemecku.
Na takejto pietnej spomienke na vojnových veteránov by nebolo nič zvláštne, keby koncert nevysielala najväčšia ruská štátna televízia Prvý kanál a v jednom bode sa na veľkoplošnej obrazovke nezjavila fotografia notoricky známych amerických zlodejov.
Russian state TV aired a big #VictoryDay concert on Channel One, showing pictures of nice Soviet couples during this song... including Bonnie and Clyde. pic.twitter.com/pQR3JMvgdo
— Julia Davis (@JuliaDavisNews) May 9, 2022
Z pódia, ktoré bolo v živom vysielaní, sa usmievali Bonnie Parkerová a Clyde Barrow, ktorí počas hospodárskej krízy začiatkom 30. rokov minulého storočia v Spojených štátoch amerických spoločne prepadávali a okrádali ľudí. Fotografia Bonnie a Clyda pochádzala z roku 1933, krátko predtým, ako obidvoch zastrelili bezpečnostné zložky v štáte Louisiana.
Zatiaľ čo prítomnosť fotografie dvoch najznámejších amerických zločincov v priamom prenose ruskej štátnej televízie vyvolala veľký rozruch medzi Ukrajincami na sociálnych sieťach, Rusko sa k fotografii Bonnie a Clyda nevyjadrilo.
Na internete sa medzitým roztrhlo vrece so špekuláciami, či išlo o náhodnú chybu alebo fotografiu na obrazovku niekto vložil schválne ako symbol vzdoru proti Kremľu.