Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
7. marca 2022, 16:30
Čas čítania 6:14
Adam Novosad

Kto sú vagnerovci, ktorých vraj Putin poslal zavraždiť prezidenta Zelenského? Šéfuje im neonacista, pravidlá vojny ich nezaujímajú

Kto sú vagnerovci, ktorých vraj Putin poslal zavraždiť prezidenta Zelenského? Šéfuje im neonacista, pravidlá vojny ich nezaujímajú
Zdroj: Ukrajinská bezpečnostní služba
ZAUJÍMAVOSTI RUSKO-UKRAJINSKÝ KONFLIKT VOJNA NA UKRAJINE
Uložiť Uložené

Na Ukrajine je podľa spravodajských služieb momentálne niekoľko stoviek príslušníkov Vagnerovej skupiny, ktorej cieľom je zabiť prezidenta Volodymyra Zelenského. Odkiaľ prišli, kde žoldnieri pôsobili a kto im šéfuje?

Vraždia civilistov, znásilňujú ženy, ťažia diamanty a nerobia si ťažkú hlavu z pravidiel vojny. Aj keď Vagnerova skupina žoldnierov na papieri oficiálne neexistuje, momentálne podľa spravodajských informácií zo Západu pobehujú stovky ruských žoldnierov po Ukrajine s cieľom zavraždiť prezidenta Volodymyra Zelenského.

Vagnerovci si za roky svojej existencie vybudovali mystickú povesť, pretože zasahovali v konfliktoch na ukrajinskom Kryme aj v Donbase ako zelení mužíčkovia bez označenia, bojovali v občianskej vojne v Sýrii po boku prezidenta Baššára al-Asada, ale svoje stopy zanechali aj v mnohých afrických krajinách ako Stredoafrická republika či Mali.

wagner
Zdroj: Ukrajinská bezpečnostní služba

Podľa bezpečnostných analytikov sa vagnerovci zodpovedajú priamo ruskému ministerstvu obrany a následne Kremľu na čele s Vladimirom Putinom, Rusko však opakovane odmietlo akékoľvek napojenie na dnes už notoricky známu skupinu žoldnierov.

Kremeľ vďaka tomu dokáže vagnerovcov používať na tie najbrutálnejšie a najcitlivejšie vojenské zásahy, kam nechce posielať oficiálnu ruskú armádu.

volodymyr zelenskyj
Zdroj: TASR/AP

 Stovky ruských žoldnierov s rozkazom zabiť prezidenta Zelenského

Vladimir Putin si zaumienil, že už po troch dňoch vojny prikáže žoldnierom z Vagnerovej skupiny zavraždiť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, rovnako ako zostávajúcich členov ukrajinskej vlády, a kontrolu nad Kyjevom prevezme Kremeľ.

Odporúčané
Pýtali sme sa Slovákov, kto začal vojnu na Ukrajine (Reportáž) Pýtali sme sa Slovákov, kto začal vojnu na Ukrajine (Reportáž) 10. augusta 2023, 14:16

Kremeľ im podľa denníka The Times sľúbil štedré finančné bonusy za to, ak Zelenského urýchlene zabijú a Moskve sa na Ukrajine podarí dosadiť bábkovú vládu.

ukrajina
Zdroj: TASR/AP

Rusko podľa spravodajských informácií poslalo na Ukrajinu viac ako 400 žoldnierov z vagnerovcov, ktorí pricestovali z Afriky, kde pôsobia v rozličných krajinách už roky. Do Bieloruska a Ruska podľa všetkého pricestovali už pred viac ako mesiacom, aby si pripravili pôdu na odstránenie prezidenta.

Vagnerovci v Kyjeve splynú s davom, hovoriť budú po ukrajinsky

„Budú v malých skupinách od troch do ôsmich osôb. Splynú s davom, nebudú mať uniformy a budú hovoriť po ukrajinsky,“ opisuje modus operandi Vagnerovej skupiny vojenský analytik Sean McFate, ktorý sa v minulosti živil ako žoldnier a mal kontakty aj na vagnerovcov.

Keď sa o prítomnosti vagnerovcov v Kyjeve dozvedeli ukrajinské bezpečnostné zložky, na tretí deň vojny 26. februára vyhlásili 39-hodinový zákaz vychádzania. Kto vyjde na ulicu, bude považovaný za ruského sabotéra, zneli odkazy ukrajinskej armády. 

Ukrajinský prezident Zelenskyj sa hrozby vlastnej vraždy nezľakol, zostal v Kyjeve a Američanom odkázal, že nepotrebuje odvoz, ale viac munície. Vagnerovci sa podľa denníka The Times pokúsili Zelenského zavraždiť hneď dvakrát, ale tieto pokusy o atentát sa nateraz Ukrajincom podarilo odvrátiť. 

Na papieri žiadni vagnerovci neexistovali ani neexistujú

Vagnerovci podľa ukrajinských ozbrojených síl nateraz doplatili na správy uniknuté z ruskej tajnej služby FSB, odkiaľ údajne protivojnové elementy informovali Ukrajinu, kedy sa vagnerovci chystajú Zelenského zavraždiť.

Odporúčané
Slovákov sme sa pýtali, kto môže za vojnu na Ukrajine. Odpovede prekvapili (Anketa v Trenčíne) Slovákov sme sa pýtali, kto môže za vojnu na Ukrajine. Odpovede prekvapili (Anketa v Trenčíne) 13. júna 2023, 11:20

Tieto informácie však nie je možné nezávisle overiť, ale podľa The Times sa aj samotní vagnerovci čudovali, ako dobre vedeli Ukrajinci predvídať všetky kroky, ktoré žoldnieri podnikli.

Vladimir Putin.
Vladimir Putin. Zdroj: TASR/AP/Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool

Spôsob, akým Vagnerova skupina operuje, je však ťažko definovateľný, pretože na papieri žiadni vagnerovci neexistujú. Foreign Policy vysvetľuje, že dodnes neexistuje jedna spoločnosť, ktorá by bola registrovaná pod menom Vagner. 

„Názov opisuje sieť spoločností a žoldnierskych skupín, ktoré sú poprepájané spoločným vlastníctvom a logistickým zázemím,“ opisuje portál vo svojej analýze.

Vagnerovcov opisuje ako žoldnierov, ktorých ovláda ruský bezpečnostný aparát, ale Kremeľ toto spojenie vždy poprel. Je teda prakticky nemožné vyvodiť zodpovednosť za činy, ktoré Vagnerova skupina pácha vo vojnových zónach.

Vagnerovcov založil Putinov šéfkuchár

Dostupné informácie spájajú s vedením Vagnerovej skupiny dve mená. Majiteľom žoldnierskej skupiny je podľa všetkého ruský oligarcha Jevgenij Prigožin, ktorý však nemá s vojnovými konfliktmi žiadne skúsenosti. S Vladimirom Putinom sa skamarátil v čase, keď ruský prezident pôsobil ako poradca starostu v Petrohrade a Prigožin podnikal v gastronómii, informuje The Guardian.

rusko
Zdroj: Vláda Ruskej federácie

Vďaka tomuto prepojeniu si za štedré štátne zákazky na catering Prigožin vyslúžil prezývku Putinov šéfkuchár, ale zaujímavejšia je jeho rola vo vlastníckej štruktúre vagnerovcov. Prigožin podľa expertky Kimberly Joy Martenovej z Kolumbijskej univerzity pravdepodobne pôsobí ako prostredník medzi Kremľom a vagnerovcami, aby ruská vláda nebola na žoldnierov priamo naviazaná. 

Odporúčané
PRIESKUM: Podpora NATO u Slovákov výrazne klesla. Dodávky zbraní Ukrajine považuje veľká väčšina za provokáciu Ruska PRIESKUM: Podpora NATO u Slovákov výrazne klesla. Dodávky zbraní Ukrajine považuje veľká väčšina za provokáciu Ruska 26. mája 2023, 11:15

„Som si istá, že dostáva obrovské peniaze za svoju rolu sprostredkovateľa. A potom má spoločnosti, ktoré zdanlivo profitujú v prípadoch, ak je zahrnutá ropa a minerály,“ vysvetľuje Martenová. Vagnerovci sa najmä v afrických krajinách preslávili tým, že nielen pomáhajú diktátorom potlačiť rebelov v občianskych vojnách, ale vďaka svojej pomoci získavajú prístup aj k ťažbe drahých kovov či ropy. 

Vagnerovci trénujú v stredisku ruských špeciálnych jednotiek

Napriek tomu, že Kremeľ popiera svoj vplyv na vagnerovcov, fungovanie žoldnierskej skupiny ťažko oddeliť od vedenia Ruskej federácie, keď vagnerovci na svoj tréning využívajú výcvikové stredisko pri obci Molkin, uvádza CSIS

Oficiálne sa stredisko dlho tvárilo ako detský tábor, ale podľa analytikov ide o výcvikové stredisko ruského ministerstva obrany, kde trénujú elitné ruské špeciálne jednotky. Na jednej strane areálu cvičia ruské špeciálne jednotky, na druhej zase podľa CSIS sídlia vagnerovci. V areáli sa vraj žoldnieri pripravovali aj na pôsobenie v Sýrii či afrických krajinách.

Napojenie na ruskú armádu je nespochybniteľné aj vďaka tomu, ako úzko vagnerovci spolupracujú s ruskými ozbrojenými silami.

Žoldnieri na miesto svojich zásahov opakovane cestovali na palube Vojenských vzdušných síl Ruskej federácie, ako napríklad pri ceste do Venezuely. V Sýrii aj Líbyi zase ruské lietadlá pomáhali vagnerovcov zásobovať a transportovať dnu a von z krajiny.

Žoldnieri vraj zarábajú nadpriemerne v porovnaní s bežnými ruskými vojakmi, ale aj tak dostávajú len okolo 1 500 eur mesačne. 

Zakladateľom vagnerovcov je ruský neonacista

Ruský prezident Vladimir Putin označil inváziu na Ukrajinu za „špeciálnu vojenskú operáciu“, ktorej cieľom je vraj „denacifikovať“ krajinu a ochrániť ruských obyvateľov pred prenasledovaním miestnou vládou.

Odporúčané
Kradnú Ukrajinci robotu Slovákom? Dáta ukázali, ako to je Kradnú Ukrajinci robotu Slovákom? Dáta ukázali, ako to je 12. apríla 2023, 15:30

Tieto tvrdenia sa však nezakladajú na pravde, pričom vyslanie vagnerovcov na Ukrajinu je podľa bezpečnostných analytikov minimálne ironické, pretože na čele tejto skupiny stojí neonacista.

Vlastníkom je síce oligarcha Jevgenij Prigožin, ale za zakladateľa sa považuje Dmitrij Utkin, ktorý v minulosti dosiahol hodnosť podplukovníka v ruskej vojenskej spravodajskej službe GRU a velil aj špeciálnym jednotkám Specnaz.

Zakladateľ žoldnierskej skupiny Dmitrij Utkin má podľa zverejnenej fotografie na hrudi tetovania s nacistickou symbolikou. Kľúčne kosti si dal „ozdobiť“ logom nacistickej ozbrojenej jednotky Waffen-SS a hruď zase nacistickým orlom. 

Aj meno samotnej skupiny má pochádzať z prezývky, ktorú Utkin používal na bojisku – Vagner. V tomto prípade má ísť o priamy odkaz na hudobného skladateľa Richarda Wagnera, ktorého obľuboval samotný Adolf Hitler.

Odporúčané
Vojak točí bojové misie na Ukrajine z pohľadu prvej osoby. Videá realisticky ukazujú smrť aj utrpenie, ktoré prináša vojna Vojak točí bojové misie na Ukrajine z pohľadu prvej osoby. Videá realisticky ukazujú smrť aj utrpenie, ktoré prináša vojna 28. februára 2023, 11:00

Utkina nikto na verejnosti nevidel od roku 2016

Mysterióznosť celej Vagnerovej skupiny nabrala na obrátkach po roku 2016, keď sa na slávnostnej ceremónii v Kremli po boku Vladimira Putina objavil práve Dmitrij Utkin. Obaja sa 9. decembra 2016 zúčastnili na oslavách Dňa hrdinov vlasti, na ktoré Utkin prišiel vďaka svojim vojenským zásluhám na Ukrajine aj v Sýrii. 

Na sociálne siete z ceremónie unikla fotografia, na ktorej Utkin pózuje vedľa Putina, a tak musel Kremeľ odpovedať na otázky novinárov, či je Utkin naozaj šéfom vagnerovcov a či žoldnieri spadajú pod vedenie ruského prezidenta.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vtedy uviedol, že Utkin bol naozaj medzi pozvanými, lenže odmietol komentovať spojenie s vagnerovcami, uvádza nezávislý spravodajský server Meduza.

Odporúčané
Ako som šiel do Michaloviec a skončil v Donbase. Doma mi hovoria, že mŕtvoly, čo na vlastné oči vidím, sú herci (Komentár) Ako som šiel do Michaloviec a skončil v Donbase. Doma mi hovoria, že mŕtvoly, čo na vlastné oči vidím, sú herci (Komentár) 24. februára 2023, 10:00

Od odovzdávania vojenských ocenení v roku 2016 sa však Dmitrij Utkin neukázal na verejnosti. Doteraz sa nikomu nepodarilo overiteľne vystopovať, kde sa Utkin nachádza, a nikto nepotvrdil ani nevyvrátil fámy o tom, že medzitým mohol zomierať na bojisku. Tieto špekulácie nemožno overiť, informuje The Print. Podľa všetkého je však naďalej veliteľom.

Dodnes nie je jasné, či Dmitrij Utkin založil Vagnerovu skupinu z vlastnej iniciatívy, alebo bol vopred špecificky vybraný vedením Ruska, aby poslúžil ako pomyselný biely kôň vďaka svojim bohatým skúsenostiam z najbrutálnejších operácií.

Ak v Kyjeve zabijú 30 detí, Putin sa k nim neprizná

Metódy vagnerovcov vyvolávajú obavy z toho, čo sa bude diať na Ukrajine, keď Rusku dôjde trpezlivosť a nakáže svojim žoldnierom, aby dostali Kyjev pod kontrolu za každú cenu. 

Za všetko hovorí boj vagnerovcov s americkými jednotkami pri sýrskom meste Dajr az-Zaur v roku 2018, píšu The New York Times. Stret medzi ruskými žoldniermi a americkými vojakmi trval dlhé štyri hodiny, keď vagnerovci tvrdo vzdorovali, ale nakoniec utrpeli obrovské straty po tom, čo si Američania privolali na pomoc vzdušnú podporu.

Rusko vtedy USA obvinilo z masakru, ale odmietlo, že by Američania zneškodnili ruských vojakov, a k žoldnierskym obetiam sa nepriznali. Vojenský analytik Sean McFate konštatuje, že ak sa vagnerovci dokázali brániť najlepším americkým jednotkám celé štyri hodiny, ani si nechce predstaviť, čo by dokázali spraviť s ľudovými milíciami v Kyjeve.

Odporúčané
Ruská vojna na Ukrajine trvá už rok. „Je to možno poslednýkrát, čo ma vidíte živého,“ povedal Zelenskyj v deň jej začiatku Ruská vojna na Ukrajine trvá už rok. „Je to možno poslednýkrát, čo ma vidíte živého,“ povedal Zelenskyj v deň jej začiatku 24. februára 2023, 7:45

„Ak na ceste zavraždiť prezidenta Zelenského zabijú v Kyjeve 30 detí, prezident Putin povie, že to neboli Rusi, ale iba príliš sfanatizovaní proruskí patrioti, ktorých konanie rázne odsúdi,“ konštatuje McFate so slovami, že takýmto spôsobom dokáže Kremeľ plniť svoje ciele aj bez toho, aby sa musel k žoldnierom oficiálne priznávať.

Podľa ukrajinských ozbrojených síl si aktuálne Vagnerova skupina vytvorila novú základňu v ruskom meste Rostov neďaleko ukrajinských hraníc, kde vraj aktívne zháňa žoldnierov, ktorí by mali záujem bojovať na Ukrajine, informoval The Kyiv Independent.

Domov
Zdieľať
Diskusia
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.