Štáty ku koordinovanému vyčleneniu rezerv pristúpili štvrtýkrát od arabského ropného embarga v roku 1974.
Všetkých 31 členských krajín Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) sa v tlačovej správe zaviazalo, že zo svojich strategických rezerv uvoľní 60 miliónov barelov ropy. V spoločnom stanovisku ministri 31 krajín hovoria, že chcú týmto spôsobom vyslať „silný signál ropným trhom, že v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu nehrozí žiaden výpadok dodávok“.
Podľa ny1.com prijali predstavitelia záväzné rozhodnutie na utorkovom mimoriadnom zasadaní. Strategické rezervy členov IEA, medzi ktorých patria Spojené štáty, Čína, Japonsko, Nemecko, Kanada či Francúzsko, predstavujú 1 a pol miliardy barelov. Šesťdesiat miliónov barelov ropy tak zodpovedá asi 4 % z nich. Ruská federácia denne vyťaží 5 miliónov barelov ropy a s 12 % podielom na svetovej produkcii ropy je jej tretím najväčším producentom. Až 60 % ruskej ropy putuje do Európy.
The @IEA agreed today to release 60 million barrels of oil from emergency stocks to provide stability to global oil markets following Russia’s invasion of Ukraine.
— Fatih Birol (@fbirol) March 1, 2022
Read our full statement ⬇️ https://t.co/VOPvDbAFDM
Napriek tomu, že energetických sektorov sa doterajšie európske a americké sankcie nedotkli, cena ropy stúpla na najvyššiu hodnotu od roku 2014 a prekonala hranicu 100 dolárov za barel.
IEA ku koordinovanému vyčleneniu rezerv pristúpila štvrtýkrát od ich vzniku v dôsledku arabského ropného embarga v roku 1974. K podobnému kroku pristúpili predtým v rokoch 2011, 2005 a 1991.
Počas stretnutia vyjadrili všetci štátni ministri zodpovední za energetiku solidaritu s ukrajinským ľudom a podporu ukrajinskej demokraticky zvolenej vláde. V tlačovej správe poukázali na významný problém načasovanie invázie, ktorá prichádza v momente nepredvídateľných cenových výkyvov a klesajúcich zásob ropy.