Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
17. decembra 2021 o 11:44
Čas čítania 1:17
Daniel Mikolášik TASR

Platnosť covid pasov by sa mala už onedlho skrátiť. Ako dlho sa ním budeš môcť preukazovať?

NEWS KORONAVÍRUS
Uložiť Uložené

Príslušný návrh k tomu vydá Európska komisia.

Štvrtkový samit EÚ sa skončil rozlúčkou s českým premiérom Andrejom Babišom a dohodou na témach, ktoré lídri naznačovali už v priebehu dňa. Otvorené zostali otázky súvisiace s cenami energií a lídri budú pokračovať na marcovom samite aj v rokovaniach o bezpečnosti, o takzvanom Strategickom kompase EÚ.

Uviedol to predseda vlády SR Eduard Heger po skončení rokovaní šéfov vlád a štátov v Bruseli. Premiér spresnil, že rokovania, ktoré sa skončili o polnoci, vyústili do záverov, ktoré hovoria, že v prípade napätia okolo diania na ukrajinsko-ruských hraniciach členské krajiny budú koordinovať svoje ďalšie úsilie.


„Povedali sme, že v prípade nejakej ďalšej eskalácie by sme nasadili silné a koordinované sankcie. Ale veríme, že to nebude potrebné a že sa bude pokračovať v dialógu v rámci normandského formátu rokovaní,“ opísal situáciu.


V oblasti zdravotnej agendy premiér zopakoval, že platí dohoda o skrátení platnosti covid pasov na deväť mesiacov – od 1. februára 2022. Príslušný návrh k tomu vydá Európska komisia.


„Predsedníčka Európskej komisie nás ubezpečila, že do konca tohto roka spustí procedúru, ktorá označí jadrovú energiu za udržateľnú,“ zhodnotil rokovania v oblasti energetiky. Premiér upozornil, že proces, ktorý spustí eurokomisia, bude ďalej prerokovávaný, a vyjadril nádej, že k dohode o tom, či jadrová energia bude povolená pri zelenej tranzícii, dôjde v druhej polovici roka 2022.


Priznal, že diskusie lídrov o tejto téme, ako aj o dôvodoch nárastu cien energií v Európe boli veľmi náročné a rušné. A keďže názory jednotlivých krajín boli veľmi rozdielne, dohodli sa, že sa k tejto téme vrátia na marcovom samite EÚ. „Veľa sa hovorilo o volatilite cien energií, o príprave nejakých analytických dát, je to téma, ktorá ešte bude pretrvávať,“ vysvetlil.


Debaty o ostatných témach, ako vonkajšie príčiny migrácie a migračné trasy, ako aj diskusie o bezpečnostnej politike a takzvanom Strategickom kompase EÚ podľa jeho slov prebehli bez problémov. Lídri vôbec prvýkrát v tomto formáte hovorili o Strategickom kompase EÚ. A ako naznačil Heger, tejto téme sa budú venovať aj na ďalších stretnutiach.

Eduard Heger
Premiér SR Eduard Heger na samite EÚ v Bruseli vo štvrtok 16. decembra 2021. Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia