Milan Kulkovský sprostredkoval návod, ako si pri nákaze koronavírusom uľaviť.
Nákaza koronavírusom sa u každej osoby prejavuje individuálne a často si hospitalizáciu nevyžaduje napriek tomu, že priebeh nie je najľahší.
Organizmus zasiahnutý koronavírusom je však pod veľkým tlakom, spomaľuje okysličovanie krvi. Primár Milan Kulkovský z považskobystrickej nemocnice ukazuje, že existujú triky, ako si popri liekoch pomôcť aj správnym polohovaním na posteli.
„Chcel by som dať jednu praktickú lekársku radu ľuďom, ktorí ochoreli na covid a sú v prvej fáze ochorenia, vo svojich domovoch. Ide o súčasť domácej liečby, na ktorú sa často nemyslí – aktívne polohovanie,“ uvádza slová svojho kolegu anestéziológa Kulkovský v príspevku.
Základnou polohou na lôžku, ktorú by podľa anestéziológa mali ľudia využívať, je poloha v ľahu na bruchu. „Takmer všetkým pacientom ležiacim na covidovom oddelení s covidovým zápalom pľúc pomáha s cieľom zlepšenia okysličenia krvi poloha v ľahu na bruchu (prípadne, ak sa nedá ležať na bruchu, tak aspoň na boku),“ dopĺňa anestéziológ.
Táto poloha síce nie je žiadna zázračná metóda, ktorá pacientov zbaví bolesti nadobro, ale podľa skúseností lekárov mnohí ľudia pocítia úľavu v dýchaní prakticky ihneď, iní zase po 15 či 30 minútach. Na aktívne polohovanie by preto mali pozitívne testovaní ľudia myslieť okamžite po získaní výsledkov testu, lebo vírus sa už začína šíriť v organizme.
„Aktívne polohovanie v tomto zmysle znamená, že keď ležíme v posteli, je vhodné snažiť sa ležať na bruchu, prípadne aspoň na boku. Tiež má pozitívny vplyv si posedieť, prípadne sa poprechádzať, ak to nie je príliš vyčerpávajúce. Meniť rôzne polohy, no snažiť sa čo najmenej ležať na chrbte. Dalo by sa zovšeobecniť, že našim pľúcam robia dobre zmeny polôh,“ zakončuje Kulkovský svoj príspevok.