U ľudí mladších ako 65 rokov je ich úmrtnosť v porovnaní s ľuďmi, ktorí neprekonali covid, dokonca vyššia až o 233 %.
V najnovšej štúdii University of Florida porovnávali vedci 14 000 rôznych zdravotných dokumentácií. V ich databáze sa nachádzalo 178 ľudí s ťažkým a 246 ľudí s miernym alebo so stredným priebehom ochorenia covid-19.
Zvýšené riziko smrti v 12 mesiacoch po hospitalizácii je paradoxne vyššie pri porovnaní pacientov mladších ako 65 rokov, a to o 233 %. Gizmodo dopĺňa, že hlavne pľúca sú v dôsledku hospitalizácie značne oslabené.
Až 52 % percent všetkých pacientov zo vzorky, ktorí si prešli ťažkým priebehom, zomrelo do jedného roka od prekonania choroby. Pripomeňme, že skupina ľudí s miernym alebo so stredným priebehom ochorenia si v porovnaní so vzorkou negatívnou na covid počínala porovnateľne.
V prípade pacientov do 65 rokov súviselo len každé piate úmrtie s dýchacím či kardiovaskulárnym systémom. Autori štúdie z University of Florida však napriek tomu apelujú na autority, aby robili všetko pre zastavenie šírenia nákazy. „Tieto zistenia sú mimoriadne znepokojivé, avšak ukazujú nám, kam máme sústrediť náš budúci výskum v oblasti postcovidu.“
Podľa Gizmodo „je bohužiaľ veľmi dobre známe, že syndrómy ťažkého priebehu covidu spôsobujú silný zásah do imunitného systému a spôsobujú spúšť v celom ľudskom tele“.
Výsledky štúdie a jej metodológiu si môžeš pozrieť tu.