Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
8. novembra 2021, 18:29
Čas čítania 0:48
Daniel Mikolášik TASR

Vojenské hodnosti viac nebudú môcť získavať verejní funkcionári ako v minulosti Andrej Danko

POLITIKA ANDREJ DANKO
Uložiť Uložené

V minulosti boli „samovyznamenaní“ napríklad Andrej Danko či členovia Smeru.

Vojenské hodnosti viac nebudú získavať verejní funkcionári. Povýšenie do hodnosti vojaka v zálohe bude možné len v prípade, že je povýšený zaradený do aktívnych záloh. Hodnosti vojaka vo výslužbe a vojnového veterána sa budú udeľovať ako prejav morálneho ocenenia, nemali by ich však získavať verejní funkcionári.

Vyplýva to z novely zákona o brannej povinnosti, ktorú v pondelok podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Vymenovať alebo povýšiť do vojenskej hodnosti vojaka vo výslužbe a vojnového veterána bude možné až po zániku brannej povinnosti.

„Na základe poznatkov z aplikačnej praxe, keď boli verejní funkcionári vymenovaní alebo povýšení bez náležitého zdôvodnenia alebo v súvislosti s výkonom ich verejnej funkcie aj o niekoľko hodností, a v snahe zabrániť takémuto konaniu v budúcnosti sa navrhuje, aby takto oceňovaný vojak vo výslužbe alebo vojnový veterán nebol verejný funkcionár,“ píše sa v dôvodovej správe.


Podrobnosti o vymenúvaní do vojenskej hodnosti alebo povýšení do vojenskej hodnosti vojakov vo výslužbe by mal určovať prezident SR, rovnako ako to určuje pre vojnových veteránov.

Odporúčané
KVÍZ: Pamätáš si na legendárne hlášky Andreja Danka a vieš, na čo nimi reagoval? KVÍZ: Pamätáš si na legendárne hlášky Andreja Danka a vieš, na čo nimi reagoval? 12. augusta 2020, 20:55

V minulosti do kapitánskej hodnosti povýšil vtedajší minister obrany Gajdoš, nominant SNS, napríklad Andreja Danka, ktorého povýšenie preslávilo aj video, v ktorom bozkával kapitánske výložky. Okrem neho boli odmeňovaní vedúcimi postmi v armáde Slovenskej republiky aj mnohí členovia Smeru.

Andrej Danko výložky
Zdroj: Reprofoto TV Markíza
Domov
Zdieľať
Diskusia