Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
7. januára 2021, 12:18
Čas čítania 3:01
Adam Smeták

KOMENTÁR: Čo sa stalo v USA alebo ako útok na Kapitol zmení Ameriku

ZAUJÍMAVOSTI USA
Uložiť Uložené

Lži amerického prezidenta Donalda Trumpa o ukradnutých voľbách prinútili dav jeho stúpencov zaútočiť na svätú pôdu americkej demokracie.

Ve středu večer našeho času vtrhly stovky příznivců prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kapitolu ve Washingtonu DC. Do jednoho z největších symbolů USA násilně vtrhli naposledy v roce 1814 ozbrojenci během války s Británií. Tehdy Kapitol zachránil od absolutní destrukce déšť. Dnes jej ubránila policie a národní garda za cenu čtyř lidských životů. Scény z dobytí nejvyšší budovy v DC ale znamenají otřes pro samu americkou demokracii.

Těžko se v moderní historii Spojených států hledá paralela. Dav protestujících povzbuzených výroky Donalda Trumpa, který stále neuznal svoji porážku a hovoří o ukradených volbách, násilně přerušil moment, který jinak bývá svátkem demokracie.

Ve středu se jako tradičně sešel Kongres, aby formálně ukončil prezidentské klání, potvrdil hlasování volitelů a jmenoval novou hlavou USA Joea Bidena. Nic takového se ale nestalo. Jednání přerušil bezprecedentní útok davu lidí, který vyústil v destrukci kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi, rozbitá okna, zničené obrazy, ale i okupaci komory Senátu.

Domov
Zdieľať
Diskusia