Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
15. novembra 2020 o 12:00
Čas čítania 0:56
Adam Novosad

Internet zabáva bizarný názov nového lieku na Covid-19. Ak ho správne vyslovíš na prvýkrát, si lepší ako množstvo ľudí

NEWS
Uložiť Uložené

USA liek schválili na núdzové používanie u pacientov s vysokým rizikom na rozvinutie závažného stavu ochorenia Covid-19.

Odborníci po celom svete pracujú na spôsoboch, ako poraziť pandémiu koronavírusu. Jedna skupina sa venuje vývoju vakcín, zatiaľ čo ostatní sa sústredia na výrobu liečiv, ktoré majú redukovať závažnosť priebehu ochorenia Covid-19.

Spoločnosť Eli Lilly vyvíjala liek na koronavírus niekoľko mesiacov a podarilo sa jej vytvoriť protilátkový kokteil schopný účinnejšie predchádzať hospitalizáciám, informuje The BMJ.

Americká Správa potravín a liečiv (FDA) schválila liek na núdzové použitie po tom, čo ho farmaceutická spoločnosť v jednej štúdii otestovala na 465 nehospitalizovaných pacientoch. Všetci z nich prejavovali slabé až mierne symptómy.

Svet zabáva bizarný názov nového lieku na Covid-19. Ak ho správne vyslovíš na prvýkrát, si lepší ako množstvo ľudí
Zdroj: Eli Lilly

Účastníci štúdie boli rozdelení do niekoľkých skupín, v ktorých dostali rozdielnu dávku liečiva a 156 z nich prijalo len placebo do troch dní po pozitívnom otestovaní na koronavírus.

Výsledky ukázali, že hospitalizovať museli 10 percent pacientov s placebom, ale len 3 percentá pacientov s liečivom, a tak vládna agentúra FDA po zanalyzovaní priebehu štúdie schválila terapiu na núdzové použitie v Spojených štátoch amerických.

Nové liečivo na koronavírus sa však stalo nečakaným hitom sociálnych sietí. Spoločnosť Eli Lilly ho nazvala bamlanivimab, na čo ľudia reagovali s úsmevom na perách. Množstvo z nich názov ani nevedelo správne prečítať na prvý raz, ale meno nevzniklo len tak náhodou. Keďže je liečivo založené na monoklonálnych protilátkach, tieto protilátky majú vlastný systém na zostavovanie názvov.

Odporúčané
Naša vakcína dokáže ukončiť celú pandémiu a vrátiť život do normálu, vyhlásil šéf firmy BioNTech. Kedy ju môžeme očakávať? Naša vakcína dokáže ukončiť celú pandémiu a vrátiť život do normálu, vyhlásil šéf firmy BioNTech. Kedy ju môžeme očakávať? 13. novembra 2020 o 21:25

V najbližšom čase sa bamlanivimabom začnú liečiť pacienti, u ktorých existuje vysoké riziko, že sa po pozitívnom teste na koronavírus môže ochorenie Covid-19 rýchlo rozvinúť do závažného stavu a vynútiť hospitalizáciu človeka. Užitočný by mal byť aj u pacientov nad 65 rokov trpiacich chronickými zdravotnými problémami.

Domov
Zdieľať
Diskusia