Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 9. 7. 2020 meniny má Lujza

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News
0
Daniel Mikolášik
13. január 2020, 22:12
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Najväčší súdny proces v histórii SR: Kočner odmietol vypovedať, vrah sa priznal a presne popísal moment smrti

Ako dopadol 1. deň súdu s Kočnerom a ďalšími obžalovanými?

Daniel Mikolášik
13. január 2020, 22:12
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Dnes sme prvýkrát v histórii sprostredkovali živú a aktualizovanú reportáž zo súdu. Od siedmej hodiny ráno sledoval proces reportér Viktor Kniš na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Pojednávanie trvalo viac ako 10 hodín.

Prokurátora vývoj pojednávania neprekvapil

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry po skončení prvého dňa pojednávania vyhlásil, že postup obžalovaných očakával. 

 

„Obžalovaný Miroslav M. sa v plnej miere priznal k spáchaniu trestnej činnosti, ktorá mu je kladená za vinu, ostatní obžalovaní v zásade popreli, až na jedno vyhlásenie obžalovaného Mariana K.,“ zhodnotil.

 

 

Marek Para, právny zástupca Mariana Kočnera, novinárom odpovedať večer nechcel. Advokát poškodených Daniel Lipšic skonštatoval, že traja obžalovaní, ktorí popierajú svoju vinu, majú právo odmietnuť vypovedať. Podotkol však, že ak budú vypovedať v neskoršom štádiu hlavného pojednávania, budú môcť prispôsobovať svoje výpovede dovtedy vykonaným dôkazom a výpovediam.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1067 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Scary Movie oslavuje 20. výročie. Vďaka týmto scénam na geniálnu paródiu nikdy nezabudnemeScary Movie oslavuje 20. výročie. Vďaka týmto scénam na geniálnu paródiu nikdy nezabudneme
Nič nie je také efektívne ako sieťky proti komárom, hovorí odborník. Zisťovali sme, ako môžeš prežiť leto bez štípancovNič nie je také efektívne ako sieťky proti komárom, hovorí odborník. Zisťovali sme, ako môžeš prežiť leto bez štípancov
Recenzia: Iron Man VR je jedným z najlepších herných zážitkov vo virtuálnej realite. Hra od PlayStation ti vyrazí dych Recenzia: Iron Man VR je jedným z najlepších herných zážitkov vo virtuálnej realite. Hra od PlayStation ti vyrazí dych
VIAC

 

Vypovedať počas dňa odmietol Marian Kočner a Alena Zsuzsová len ozrejmila, s ktorými osobami sa pozná. Zvyšok chce povedať potom, čo pôjde vypovedať Zoltán Andruskó. Toho by mohla sudkyňa predvolať v utorok. To však podľa prokurátora stále nie je isté: „Je to však v pláne,“ doplnil.  Prokurátor pripomenul, že Andruskó má povinnosť vypovedať a ak by odmietol, musel by zdôvodniť prečo.

 

Najväčší súdny proces v histórii SR: Marček sa priznal k vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ostatní vinu popierajú

 

Najväčší proces v histórii Slovenska

Na súd prišli médiá a tlačové agentúry z celého sveta. Obžalovaných eskortovali do budovy justičnej akadémie v Pezinku ešte pred siedmou hodinou ráno.

 

 

Prokurátor obžaloval štyri osoby: Mariana Kočnera, Alenu Zsuzsovú, Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka. Všetci štyria odmietli uzavrieť dohodu o vine a treste. Záujem o dohodu nemal ani prokurátor. Sudkyňa pripomenula, že im hrozí najvyšší trest 25 rokov až doživotie. Okrem Miroslava Marčeka sa všetci ostatní cítia byť nevinní. 

 

Advokáti Aleny Zsuzsovej kritizovali počas pojednávania okolnosti, za akých vznikla obžaloba. Podľa nich môže za situáciu tlak médií a uviedli tiež, že je smutné, že sa obžaloba zakladá na výpovediach Zoltána Andruskóa, ktoré podľa nich neboli preverené ako pravdivé. „Pán Andruskó využil systém obchodovania s orgánmi činnými v trestnom konaní,“ tvrdila advokátka. 

 

Najväčší súdny proces v histórii SR: Marček sa priznal k vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ostatní vinu popierajú

 

Advokát Daniel Lipšic, ktorý zastupuje poškodených prepoludním, povedal, že si každá z rodín uplatňuje náhradu škody vo výške jeden milión eur. Matka Martiny Kušnírovej vyhlásila, že by peniaze odovzdala nemocnici a detskému domovu.

 

Marček sa k vražde priznal

Obžalovaný Miroslav Marček sa priznal k vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej aj podnikateľa Molnára. Rovnako sa priznal aj k nedovolenému ozbrojovaniu. 

 

 

„Chcem sa poškodeným ospravedlniť za ujmu, ktorú sme im spôsobili. Som si vedomý toho, čo sme spôsobili. To, čo som videl v televízii, akú bolesť sme im spôsobili, ma prinútilo priznať sa,“ povedal Marček na úvod. Miroslav Marček sa k skutku priznal pravdepodobne preto, aby mu súd namiesto doživotného trestu udelil 25 rokov za mrežami. 

 

„Zasiahol som ho do hrude, nanešťastie, zbadal som ďalšiu osobu. Videl som miesto zásahu, viem, že bola hneď mŕtva,“ popisoval Marček moment vraždy. „Pri odchádzaní som ešte raz vystrelil na Jána Kuciaka, ktorý ležal na schodoch,“ dodal. Malo ísť o ranu istoty. Situáciu vrah opísal až do momentu, kedy si prevzal peniaze. Malo ísť o 35 alebo 40-tisíc eur.

 

„V každom prípade sa to malo skončiť vraždou, ale tak, aby telo nenašli,“ upresnil pre predsedkyňu súdu Marček v súvislosti s pôvodným plánom únosu.

 

Najväčší súdny proces v histórii SR: Marček sa priznal k vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ostatní vinu popierajú

 

Dôvodom vraždy Martiny Kušnírovej, malo byť to, že na hlave nemal kuklu a mohla by ho identifikovať: „Nebolo možné odtiaľ len tak odísť,“ povedal Marček.

 

Otca zavraždeného Jána Kuciaka prekvapila bezcitnosť, s akou Miroslav Marček udalosť popisoval: „Môžete si sami spraviť obraz, s akým pokojom rozprával o tom, ako vraždil ľudí, takže ja neviem, či v tom bola nejaká ľútosť. To malo ďaleko od ľútosti.“

 

Ostatní obžalovaní vinu popierajú

 Druhý v poradí vypovedal Tomáš Szabó, ktorý mal v osudný večer robiť Marčekovi šoféra. Pred súdom povedal, že Jána Kuciaka mali za peniaze od Andruskóa iba zbiť, resp. „prefackať,“ nie zabiť. Vo svojej verzii pokračoval aj naďalej. Hovoril, ako jemu a Szabóovi dal Andruskó mobily. Niektorí novinári sa pri výpovedi Tomáša Szabóa usmievali, keďže ju považovali za veľmi nedôveryhodnú. 

 

  

Účasť na vražde počas procesu popieral: „Ja s vraždou nemám nič spoločné, neviem, prečo si to na mňa Marček vymyslel,“ pokračoval Tomáš Szabó. „V poslednej dobe sme spolu ani nevychádzali, na začiatku sme boli spolu cvičiť, potom už nie. Možno kvôli priateľke. Neskôr sa z neho stal úplný nervák, neviem, čo sa stalo,“ dodal.

 

Najväčší súdny proces v histórii SR: Marček sa priznal k vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ostatní vinu popierajú

  

U Andruskóa si objednala pizzu, nie vraždu

Alena Zsuzsová poprela, že by sa s Marelom Marčekom alebo Tomášom Szabóom poznala. Prvýkrát ich vraj videla na súde v Banskej Bystrici. Priznala len to, že je kamarátka s Marianom Kočnerom a že je aj krstným otcom jej dcéry.  

 

Od Andruskóa som si objednala pizzu, čistenie bazéna a prerábku izby mojej dcéry, ale nie vraždu“ povedala Zsuzsová.

 

Najväčší súdny proces v histórii SR: Marček sa priznal k vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ostatní vinu popierajú

 

„Čo sa týka pána Kočnera, nikdy si u mňa žiadnu vraždu neobjednal, ani sa nesprával tak, že by chcel niekomu fyzicky ublížiť, to je z mojej strany všetko,“ uzavrela Zsuzsová s tým, že na otázky bude odpovedať až po výpovedi Zoltána Andruskóa.

 

Kočner využil právo nevypovedať

Obžalovaný Marian Kočner dopoludnia pred súdom prehlásil, že sa cíti byť nevinný v prípade vraždy novinára a jeho snúbenice. „Z obžalovaných poznám len Alenu Zsuzsovú,“ uviedol Marian Kočner na úvod. Priznal sa k nedovolenému ozbrojovaniu.  

 

 

„K skutku číslo jedna (pozn. red. vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej) sa nebudem vyjadrovať, vyhlásil Marian Kočner. Sudkyňa uznala jeho právo nevypovedať v tejto fáze pojednávania.

 

V utorok si sudkyňa vypočuje výpovede príbuzných obetí. Miroslav Marček, ktorý sa k vražde priznal sa už procesu zúčastňovať nebude. Súhlasil s tým, aby súd vykonal dôkazy aj v jeho neprítomnosti. 

  

Najväčší súdny proces v histórii SR: Marček sa priznal k vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ostatní vinu popierajú

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: tasrNáhľadový obrázok: TASR/Michal Svítok Tagy: sud, vrazda, ján kuciak
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
8
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.