Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
25. decembra 2019, 17:46
Čas čítania 0:00
Daniel Mikolášik

Biele Vianoce boli na celom Slovensku naposledy v roku 2002. V niektorých častiach krajiny bolo aj 20 cm snehu

NEWS SLOVENSKO SNEH
Uložiť Uložené

Na letisku v Bratislave bol sneh za uplynulých desať rokov na Vianoce iba jedenkrát.

Zasnežené vianočné sviatky na území celého Slovenska boli naposledy v roku 2002, teda pred 17. rokmi. Počas všetkých troch vianočných dní bolo vtedy v polohách do 700 metrov väčšinou od piatich do 15 centimetrov snehu, lokálne až okolo 20 centimetrov. Z toho vyplýva aj fakt, že mnohí Slováci biele Vianoce ešte nikdy v živote nezažili.


„Navyše, Vianoce 2002 boli aj riadne mrazivé. Počas vianočných dní sme mali celodenný mráz a ráno bolo v nižších polohách zväčša mínus sedem až -20 stupňov Celzia, v dolinách a kotlinách ojedinele až okolo -25 stupňov Celzia,“ uvádza Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.


V posledných rokoch však je bielych Vianoc čoraz menej. Najhoršie je to podľa meteorológov najmä na juhozápade. Ak by sme si totiž stanovili kritérium, že Vianoce sú na snehu vtedy, keď aspoň jeden deň medzi 24. a 26. decembrom má súvislú snehovú pokrývku, a to aspoň jeden centimeter snehu, tak na Letisku v Bratislave bol sneh za uplynulých desiať rokov na Vianoce iba jedenkrát.


„Bolo to v roku 2012. Vtedy to však tiež bohviečo nebolo, pretože na zemi boli tri až štyri centimetre veľmi mokrého a zamrznutého snehu po výdatnom mrznúcom daždi,“ približuje SHMÚ.

Odporúčané
Klimatológ: Čoskoro budú na Slovensku tornáda, dnešná horúčava je spôsobená globálnym otepľovaním Klimatológ: Čoskoro budú na Slovensku tornáda, dnešná horúčava je spôsobená globálnym otepľovaním 13. júna 2019, 15:17

Hlavné mesto bolo oveľa viac zasnežené v rokoch 1989 až 2009. Z 20 rokov bola snehová pokrývka na uliciach počas sviatkov až 11. Odlišná situácia však býva v Oravskej Lesnej, v nadmorskej výške takmer 800 metrov.

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa SLOVAKIA | #ThisIsSlovakia (@thisisslovakia),

„Počas minulých desiatich rokov tu sneh na Vianoce chýbal iba dvakrát a počas minulých 30 rokov tu bol sneh až 25-krát,“ poznamenáva SHMÚ s tým, že biele Vianoce boli v minulých rokoch v porovnaní s Bratislavou výrazne častejšie aj v Košiciach.

Košické letisko malo za posledných desať rokov na Vianoce aspoň v jednom dni sneh až osemkrát a za minulých 30 rokov mala metropola východu biele Vianoce 21-krát.

Domov
Zdieľať
Diskusia