Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 22. 1. 2020 meniny má Zora

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Zaujímavosti - Ľudia
4
Alexandra Murajdová
17. júl 2019, 12:08
Čas čítania: 5:37

Dcéra nechala zavraždiť vlastnú matku, pretože jej celý život klamala, že má leukémiu a potrebuje vozíček

Na prvý pohľad príbeh obetavej matky a chorej dcéry končí tragédiou. V skutočnosti bola vážne chorá práve matka.

Alexandra Murajdová
17. júl 2019, 12:08
Čas čítania: 5:37
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Odmalička má rakovinu, nemôže chodiť a trpí psychickou poruchou, kvôli ktorej nikdy skutočne nedospeje. Jej matka, ktorá sa o dieťa stará sama, ju doma aj učí a venuje jej všetok čas. Po 23 rokoch sa dcéra matke za každú sekundu, ktorú jej venovala, odvďačila vraždou. 

 

Život sa s Gypsy Rose a jej matkou Dee Dee nikdy nemaznal. Prežili hurikán Katrina, ten im zničil dom a museli sa presťahovať. Pre túto tragédiu neprišli len o strechu nad hlavou, ale aj o lieky, a tie vraj boli pre život Gypsy nevyhnutné. Liečila sa na svalovú dystrofiu, leukémiu, astmu, epilepsiu, spánkové apnoe, poruchu prijímania potravy, problémy so zrakom, sluchom a na iné choroby, ktoré jej odmalička strpčovali život.

Vo väzení sa cítim najslobodnejšie v živote, hovorí dievča, čo nechalo zabiť svoju mamu


Trávili spolu 24 hodín denne

Gypsy vraj mala poškodený mozog, čo znamenalo, že mentálne bude navždy omnoho mladšia než fyzicky. Aj preto sa jej mama rozhodla, že ju bude učiť doma a nebude dcéru vystavovať tlaku školy. Dee Dee to nedovoľovalo nájsť si prácu.  

 

V ťažkej situácii po hurikáne im podľa Cosmopolitanu pomohla nezisková organizácia Habitat for Humanity, ktorá postavila dom prispôsobený chorobám Gypsy. Bol vybavený vírivkou pre svalovú dystrofiu či špeciálnym zariadením na vozíček.

 

Pomáhali aj iné charitatívne organizácie,ktoré sa snažili o to, aby si Gypsy užila život čo najväčšmi. Vďaka nim sa dostala napríklad do Disneylandu. Aj napriek pomoci však mali veľké finančné problémy, otec im totiž v ničom nepomáhal. Dee Dee tvrdila, že bol násilný, nevedel prijať choroby ich dcéry, a preto sa radšej rozhodli odísť. Rovnaký problém vraj mali aj so širšou rodinou, čo viedlo k tomu, že zostali úplne osamotené.

 

Ľudia na celom svete postupom času ich príbeh poznali a tí, čo bývali blízko, sa im snažili pomáhať. Portál news.com.au píše, že ich okolie zbožňovalo, nakupovali im veci aj jedlo, ktoré si často nemohli dovoliť, alebo viezli na letisko, ak Gypsy potrebovala vyšetrenie mimo štátu. Takúto pomoc často vyhľadávali prostredníctvom Facebooku, kde mali spoločný profil, ktorý existuje dodnes.

Začiatok konca

Zvrat v príbehu chorej dcéry a obetavej mamy nastal 14. júna 2015, kedy na ich Facebooku pribudol tento príspevok.

 

Mama svojej dcére obetovala život, tá ju neskôr zavraždila.

 

Portál CBS News opisuje, že ľudia, ktorí rodinu na sociálnych sieťach sledovali, sa prirodzene zľakli, zavolali políciu a zhromaždili sa pred ich domom. 


Polícia ho šla neskôr prehľadať a našla v ňom mŕtvu a dobodanú Dee Dee. Gypsy sa však v dome nenachádzala, aj keď auto prispôsobené invalidnému vozíku stálo na príjazdovej ceste.

Ľudia predpokladali, že ju vrah uniesol a vyhlásili ju za nezvestnú. Keď polícia vyhľadala adresu, z ktorej bol uverejnený status, dopátrali sa k Nickovi Godejohnovi. Vykľul sa z neho jej priateľ, s ktorým sa zoznámila na cirkevnej zoznamke. Nevedela o ňom dokonca ani mama, aj keď ju v rozhovoroch často označovala za najlepšiu kamarátku. Z jeho adresy bol pod statusom neskôr uverejnený aj tento komentár.

Mama svojej dcére obetovala život, tá ju neskôr zavraždila.


Keď polícia na adresu dorazila, Nick sa okamžite priznal. V jeho dome našli aj nezvestnú Gypsy. Obrovským šokom bol fakt, že Gypsy k nemu prišla autobusom a dokráčala tam úplne sama, akoby chodila celý život. Rovnako so sebou nemala zásobu kyslíka, bez ktorej sa dovtedy nevedela ani pohnúť, mala krátke vlasy, aj keď bola dovtedy pre liečbu rakoviny holohlavá.

 

Gypsy v skutočnosti vôbec nebola chorá

Práve v tomto momente sa začína seriál The Act a retrospektívne sa vracia do čias, kedy Gypsy začala tušiť, že jej zdravotný stav je len klamstvom. 

Patricia Arquette a Joey King v úlohách matky a dcéry stvárňujú skutočný príbeh, ktorý v roku 2015 otriasol svetom. Gypsy na seriál však pozitívny názor nemá. „Myslím si, že to, že použili moje skutočné meno a príbeh bez toho, aby som im na to dala potrebné práva, je neprípustné. Na tvorcov seriálu plánujem podať žalobu,“ vyjadrila sa.

 

Všetky choroby, leukémia, astma, epilepsia, svalová dystrofia či poškodenie mozgu, všetko bola lož zostrojená mamou. Diagnóza, ktorú Dee Dee pravdepodobne mala, sa nazýva Münchhausenov syndróm v zastúpení, kedy zväčša rodič, v drvivej väčšine prípadov matka, predstiera chorobu svojho dieťaťa.

 

Sú schopné ho týrať, poškodzovať, kŕmiť liekmi, nechávať zbytočne operovať. Aj keď je zámer správania stále záhadou, lekári odhadujú, že môže ísť o nejaký pocit menejcennosti, kde matky hľadajú pozornosť, poľutovanie či obdiv. Rovnako však môže ísť o strach z odchodu dieťaťa, kedy chcú matky docieliť, aby na nich boli ich deti stále závislé.

NAČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK BEZPLATNE
Podpor tvorbu kvalitného obsahu
Roky tvoríme kvalitné autorské články, ktoré nikde inde nenájdeš. Ak chceš viac takýchto článkov, predplať si REFRESHER+ a dostaneš ďalšie výhody.
CHCEM PODPORIŤ

 Vo väzení sa cítim najslobodnejšie v živote, hovorí dievča, čo nechalo zabiť svoju mamu


Polícii Gypsy pri výpovedi povedala, že si už pred pár rokmi začala uvedomovať, že niektoré choroby musia byť výmysel. Väčšine z nich aj napriek tomu verila, pretože na nich brala lekármi predpísané lieky. Skúšala sa matky pýtať, prečo potrebuje vozíček, keď môže chodiť. „Hádali sme sa potom celé dni. Alebo mi na dva dni zakázala jedlo,“ hovorí Gypsy v rozhovore pre americkú ABC.

 

Po vyšetreniach skutočne prišli na to, že jej jediným problémom bolo nízke vzdelanie, pretože nechodila do školy. Jej mama si urobila lekársky kurz so zámerom rozumieť „chorobám“ Gypsy, práve preto poznala množstvo odborných termínov, ktorými sa jej podarilo oklamať lekárov.

 

Vyšetrovatelia neskôr prišli na to, že lekári, ktorí Gypsy vyšetrovali, vedeli, že je zdravá a jej mame to aj povedali. Nikdy to však nevyšlo na povrch. Prečo sa na choroby liečila a predpisovali jej lieky, však nikto nerozumie.

 

Tvrdila, že mama jej dovolila pozerať len Disney rozprávky. To je čiastočne dôvod, prečo sa celý život dobrovoľne obliekala ako malé dievča. Dee Dee ju nútila holiť si hlavu, pretože tvrdila, že jej vlasy aj tak vypadnú, a preto si ich môže radšej rovno oholiť sama, akoby mala čakať. Polícii povedala, že má 19 rokov, o čom bola aj presvedčená, aj keď mala v skutočnosti 23, pretože jej mama nepovedala pravdu.

 

Klamstvom bol aj fakt, že jej otec sa o ňu nezaujímal a bol násilný. V skutočnosti si plnil všetky povinnosti, posielal peniaze, kupoval darčeky a snažil sa byť súčasťou jej života, ale mama Gypsy nepustila mimo domu a otca k nim púšťala len málo.

 

Už keď mala Gypsy tri roky, začala Dee Dee otcovi hovoriť o rôznych chorobách, rovnako mu povedala, že sa ich dcéra nedožije viac ako osemnástky. Až keď mala 23, dozvedel sa, že je úplne zdravá.

 

 

Kto je v skutočnosti vinný?

Nakoniec sa Gypsy priznala, že svojho priateľa poprosila, aby matku zabil. Na otázky, prečo nikdy nič nepovedala a prečo musela situáciu riešiť až tak radikálne, povedala, že mama ju fyzicky týrala, ak povedala alebo urobila niečo, čo nemala.

 

Podľa Fox News vnímala vraždu ako jediný spôsob úniku. Sama Gypsy však nevedela, kde je pravda. Vedela, že môže chodiť, ale na druhej strane verila, že má leukémiu, pretože sa na ňu liečila pod lekárskym dohľadom.

 

Počas vyšetrovania sa zistilo, že vrah Nick má autizmus a jeho mentálny vek bude navždy maximálne 15. Do Gypsy sa zaľúbil a urobil by pre ňu všetko. V deň vraždy mu nechala otvorené dvere a pred nimi rukavice. V dome mu podala nôž a sedela v inej izbe, zatiaľ čo on zavraždil jej matku.

 

Vo väzení sa cítim najslobodnejšie v živote, hovorí dievča, čo nechalo zabiť svoju mamu


Na súde povedala, že necítila žiadne emócie, keď mama kričala o pomoc jej meno, pretože v ten deň jej dala veľkú dávku Xanaxu. Tiež povedala, že ju smrť matky neteší, ale je šťastná, že je konečne voľná. Súd Gypsy nakoniec odsúdil na 10 rokov, aj keď zvažoval doživotie. Gypsy tvrdí, že jej je vo väzení omnoho lepšie, než jej kedy bolo doma s mamou a nikdy sa necítila slobodnejšie.

 

Jej nevlastná mama Kristen pre Cosmopolitan po štyroch rokoch povedala: „Aj napriek všetkému mi stále vraví, že je šťastná. Ak by sa mala rozhodnúť, či bude opäť so svojou mamou alebo ostane vo väzení, ostala by v ňom.“


Po tom, čo vyšiel seriál The Act a ľudia sa začali o prípad viac zaujímať, jej otec začal opäť propagovať petíciu, aby jej trest skrátili, alebo ju presunuli niekam, kde sa budú viac starať o jej psychické zdravie a poskytnú jej pomoc, ktorú potrebuje. Dnes má 176 770 podpisov.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
68
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.