Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 22. 8. 2019 meniny má Tichomír

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Zaujímavosti - Zvieratá
0
Tomáš Blahuta
10. marec 2019, 1:43

Ako mohli vyzerať T-Rex so svojimi mláďatami? Ukážu ti to najnovšie poznatky modernej vedy

Predstavy sa každým rokom menia, no nie priveľmi.

Tomáš Blahuta
10. marec 2019, 1:43
Ako mohli vyzerať T-Rex so svojimi mláďatami? Ukážu ti to najnovšie poznatky modernej vedy
Zdroj: Screenshot

Odhadnúť, ako vyzeral živý tvor pred desiatkami miliónmi rokov len na základe niekoľkých kostier nie je vôbec jednoduché. Ešte v októbri 2018 prišla skupina vedcov s výsledkami ich výskumu o tom, ako mohol vyzerať slávny T-Rex.

 

Podľa nich mal pripomínať akéhosi tučka s veľmi maličkými ručičkami, no objemným telom. Doba však pokročila a máme tu ďalšie vizualizácie a rovno aj modely v nadživotnej veľkosti.

 

Tyranosaurus žil pred 68 000 000 rokmi a bol jedným z najväčších mäsožravých dinosaurov. Vážil najmenej 5 ton a disponoval 15-centimetrovými ostrými zubami. Je charakteristický malými rukami, ale silnými nohami a dlhým chvostom.

 

Americké prírodovedecké múzeum ukázalo nezvyčajné modely pravekého tyrana pri príležitosti svojho 150. výročia založenia. Samozrejme, nevytvorilo ich len tak. Spolupracovali s expertmi po celom svete a držali sa najnovších vedeckých teórií a poznatkov o dinosauroch. Následne vyhotovili kúsky, ktoré si už čoskoro pozrú prví návštevníci múzea.

 

Možno si postrehol, že čoraz častejšie sa hovorí o tom, že dinosaury mali perie a viac tak pripomínali akoby veľké vtáky.  A práve preto disponujú nové modely perím. Nie však na celom tele, ale len v niektorých oblastiach. Najmä v oblasti hlavy a rúk.

 

Obrázky a vizualizácie dinosaura nájdeš tu

Zaujímavý je aj pohľad na mláďa Tyranosaura. Pripomína totižto neškodného vtáka, ktorý však časom dokázal dorásť do rozmerov nekompromisného mäsožravca. Operenie mu podľa odhadov malo v mladosti pomôcť sa kamuflovať a udržiavať teplo, no neskôr ho už nepotreboval. Veď pred kým by sa aj ukrýval, nie?

 

Takto mohol vyzerať T-rex a jeho mláďa

 

Exponáty sa snažia čo najviac priblížiť jeho skutočnej veľkosti. Vážiť mal ako 3 osobné automobily. Podľa nových zistení mal mať T-Rex aj excelentné videnie, dobrý čuch a citlivú hlavu. Jeho oči boli veľké ako pomaranče. Uvidíme, ako predstava bude aktuálna o pár rokov.

Ohodnoť článok
3
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK

NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie