Smutný príbeh slovenského zdravotníctva.
Keď už Slováci nevedia, ako by si v boji so štátnymi orgánmi poradili, často sa obracajú na televízie, rádiá či noviny. Musel tak urobiť aj pán Eugen, ktorého príbeh v reportáži nedávno priniesla televízia Markíza. Starší pán sa s televíziou skontaktoval, keď si šiel vyzdvihnúť lieky na rakovinu.
Diagnostikovali mu nádor na pečeni, ale kým ho mohli operačne odstrániť, už bolo neskoro. Jedinou nádejou na dlhší život tak zostávajú lieky, ktoré sú však mimoriadne drahé a Slovensko ich pacientom jednoducho neprepláca.
Pán Eugen preto pred kamerami vytiahol obálku s takmer 3 000 €, zašiel do lekárni a vrátil sa s tromi škatuľkami lieku na nasledujúci mesiac. Boli to jeho úspory a v nasledujúcich mesiacoch si už drahú liečbu nebude môcť dovoliť. Rozmýšľa dokonca, že pôjde do Bratislavy a začne žobrať, pretože mu dochádzajú všetky možnosti.
Celú reportáž nájdeš na webe TV Markíza.
Televízia Markíza preto konfrontovala aj Všeobecnú zdravotnú poisťovňu a naše ministerstvo zdravotníctva. Ako zistili, ministerstvo sa odvoláva na to, že kompetenciu na udeľovanie výnimiek pre nepreplácaných liekoch má jedine poisťovňa, aj keď práve ministerstvo v prvom rade vyberá lieky, ktoré budú slovenským pacientom preplácané.
Poisťovňa však pánovi Eugenovi odmieta výnimku akceptovať, pretože preňho účinný liek nepovažuje za celoplošne vhodný a dostatočný. Jeho lekár sa tak môže aj naďalej pokúšať argumentovať, že ide o jedinú zaberajúcu liečbu, poisťovňa je zatiaľ neoblomná.
Smutným faktom preto zostáva, že Slovensko je jednou z mála krajín, kde takéto lieky poisťovna neprepláca. Keby pán Eugen žil v Česku, Rakúsku či Maďarsku, za svoj liek by doplácal minimum, avšak ako sám hovorí, teraz potrebuje takmer 3 000 € vždy, keď si chce o pár mesiacov predĺžiť život.
Odborníci tvrdia, že na Slovensku máme dostupných len okolo 20 % najmodernejších liekov na rôzne typy rakoviny, zatiaľ čo v Česku je dostupných približne 50 % inovatívnej liečby. Niektoré lieky, ktoré na Slovensku poisťovňa neprepláca, majú pacienti k dispozícii dokonca aj v Rumunsku či Bulharsku.