Vedci zostali po objave ľadovca mierne zaskočení.
Keby dokonalé tvary nevznikali v prírode, zrejme by sme sa nimi nikdy nemohli inšpirovať. Aj keď sme v drvivej väčšine prípadov zvyknutí na to, že ľadovce vyzerajú ako neforemné pyramídy číhajúce na najbližší parník ako Titanik, nie je to pravidlom. Ľadovce zvyčajne bývajú zradné, a tak pod hladinou skrývajú väcšinu svojej masy.
Užívateľov na sociálnej sieti Twitter však pred pár dňami zaujal nezvyčajný ľadovec. Zachytili ho prieskumníci z projektu NASA s názvom IceBridge. Takzvaný tabuľový ľadovec pritom nie je v prírode ničím nezvyčajným, pričom ostré obdĺžnikové hrany naznačujú, že sa tabuľový ľadovec len nedávno odtrhol od svojho pôvodného ľadovcového šelfu.
Šelf predstavuje oveľa väčšiu masu ľadu, nielen jeden konkrétny ľadovec. Náš tabuľový kolega sa s najväčšou pravdepodobnosťou odtrhol od šelfu Larsen C. Reportéri z portálu Live Science trefne opísali, ako vlastne ostré hrany ľadovca mohli vzniknúť. Celý proces prirovnali k nechtu, ktorý rástol príliš dlhý čas, a tak napokon znenazdajky praskol a oddelil sa od pôvodného šelfu.
Aj tento tabuľový ľadovec ukrýva pod hladinou približne 90 percent svojej skutočnej veľkosti. Zaujímavosťou zostáva fakt, že rovnako geometricky vyzerá aj pod vodou. Zároveň by si po ňom nemal chodiť, pretože napriek masívnemu výzoru môže pokojne prasknúť.
From yesterday's #IceBridge flight: A tabular iceberg can be seen on the right, floating among sea ice just off of the Larsen C ice shelf. The iceberg's sharp angles and flat surface indicate that it probably recently calved from the ice shelf. pic.twitter.com/XhgTrf642Z
— NASA ICE (@NASA_ICE) October 17, 2018