Národný park Grand Teton prekvapil prasklinami aj správcov.
O supervulkáne ležiacom pod americkým národným parkom Yellowstone diskutujú médiá už viacero rokov. Žiadne katastrofické predpovede sa, našťastie, nenaplnili, ale supervulkán, samozrejme, predstavuje nebezpečenstvo, a tak ho americké agentúry neustále monitorujú. Geológovia s bohatými skúsenosťami vedia identifikovať znaky blížiaceho sa výbuchu, ktorý nás našťastie v najbližšej budúcnosti nepostihne.
Napriek tomu nebolo všetko jedno pracovníkom národného parku Grand Teton, ktorý leží neďaleko Yellowstonu a zasahuje aj na územie supervulkánu. Oblasť Hidden Falls plnú dlhých a vysokých skalných stien pred pár dňami postihol nezvyčajný fenomén. Skaly začali výrazne praskať, čo si všimli turistickí sprievodcovia a rýchlo upozornili správcov parku.
Po prehliadke správcovia objavili ešte výraznejšie praskliny ako v momente nahlásenia, pričom viaceré praskliny dosahovali dĺžku cez 30 metrov. Časť parku Grand Teton bola okamžite uzatvorená, aby náhodou neprišlo ku tragédii a na turistov popraskaná stena nespadla.
Presný dôvod, prečo však skaly začali náhle praskať nepoznáme, avšak americkí geológovia upokojujú situáciu so slovami, že keby mal supervulkán pod parkom vybuchnúť, jednotlivé sprievodné javy by boli už dávno zachytené. Zrejme išlo len o klasické geologické procesy. Zmena globálnej klímy po výbuchu sa tak na najbližšie mesiace nechystá, ale ak náhodou dovolenkuješ v USA, pri návšteve parku Grand Teton buď trošku obozretnejší.
Earthquakes and fissures are popping up all over Grand Teton National Park... is it time to freak out? https://t.co/AajQ6peYzI pic.twitter.com/hFFXZrP142
— Roadtrippers (@Roadtrippers) 21. července 2018