Podrobnejší vedecký výskum priniesol žiadané výsledky.
Pojem Rapa Nui vám asi nič nehovorí, ale Veľkonočný ostrov už určite áno. Kus zeme nachádzajúci sa kdesi hlboko v Pacifiku obmývaný najväčším oceánom sveta je domovom len pre čosi vyše 5000 ľudí. No známy je predovšetkým kvôli prítomnosti sôch nazývaných ako moai. Ide o vyobrazenia ľudí do skál s neprimerane veľkou hlavou. Tu častokrát dochádza k omylom, pretože nejde čisto len o hlavy, ale celé telá. Sochy majú aj ruky a nohy, no sú na fotografiách ťažšie pozorovateľné. V "dobrých časoch" mali výtvory na hlavách umiestnené aj akési klobúky nazývané pukao (vraj mohlo ísť aj o vlasy).
A práve nich sa týka nové zistenie. Podobne ako pri Stonehenge si verejnosť kladie otázku, ako mohli vtedajší ľudia narábať a manipulovať s tak ťažkými kusmi skál. Áno, formovanie čŕt tváre sa ešte dá pochopiť, ale ako im položili na hlavy spomenuté klobúčiky? Na danú otázku vedci konečne našli odpoveď.
Aj keď sú sochy pomerne vysoké, vtedajší ľud bol vynaliezavý. Nič nemuseli dvíhať a nepomáhali im ani nadprirodzené sily, ale fyzika. Približne 12 tonové kusy skál najskôr vyťažili v miestnom lome, následne ich dokotúľali až popri sochu. A tu začala najťažšia robota. Vytvorili provizórnu rampu, uchytili ťahaný objekt lanami a za pomoci veľkej fyzickej sily začali tlačiť. Dostali ho na hlavu, opracovali a po dokončení práce rampu odstránili a výtvor bol na svete.
Pomerne jednoduché, no nie?