Radoslav Danilák so svojím tímom spôsobili menšiu revolúciu.
Slovák Radoslav Danilák by vo svojej brandži mohol byť pokojne nazvaný géniom. Oblasti výroby čipov a umelej inteligencii sa venuje už dlhé roky, pričom na konte má aj 200 najrôznejších patentov. Danilák založil pred dvomi rokmi spoločnosť Tachyum, ktorej cieľom je priniesť revolúciu do výroby čipov a pred pár dňami svetu predstavil svoj produkt s mimoriadne vysokými ambíciami.
Energetická náročnosť čipov momentálne spomaľuje technologický progres ľudstva, a preto budeme musieť zapracovať na tom, ako naše čipy zefektívniť. Danilák si to veľmi dobre uvedomuje a so svojím tímom v Silicon Valley vytvorili čip s názvom Prodigy, ktorý by mal už v roku 2020 zvládnuť plne simulovať ľudský mozog. Prednosťou čipu je aj fakt, že je oproti súčasnej konkurencii až desaťkrát energeticky menej náročný.
Za vývojom čipu by si musel hľadať práve Slovákov, ktorí tvoria väčšinu tímu, ale čip sa na Slovensku vyrábať nebude. V našej krajine na to nemáme prispôsobené kapacity a aj po ekonomickej stránke by šlo o príliš veľkú záťaž.
Čip bude preto vyrábaný pravdepodobne na Taiwane, kde majú s výrobou čipou bohaté skúsenosti. Schopnosť simulovať ľudskú mozgovú aktivitu v reálnom čase bola ešte nedávno príliš nereálna na to, aby sme o nej rozprávali v spojení s rokom 2020, ale Danilák opäť posunul hranice. Produkt by mal byť dokonca aj prvým skutočne „európskym čipom“.