Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
12. marca 2018, 15:27
Čas čítania 0:00
Radka T.

Prečo ženy ľutujú sex na jednu noc viac ako muži? Nehanbia sa užívať si, no výčitiek sa aj tak nezbavia

VZŤAHY
Uložiť Uložené

Aj keď sex na jednu noc už nie je tabu, stále je po ňom čo ľutovať.

V dobe, keď sa o sexe hovorí ako o úplne bežnej veci a podobných tém sú plné magazíny, ide bokom aj hanba kvôli nezáväzným flirtom. Mať sex na jednu noc je pre ľudí čoraz bežnejšia záležitosť a ako píše Denník N, ženy ho už nevnímajú ako niečo extravagantné ani špinavé. Už sa nehanbia mať príležitostný sex, na druhej strane, stále majú tendenciu ho ľutovať viac ako muži. Ako je to možné?

Je to trochu nespravodlivé. Ak si muž užije so ženou len v rámci jednej noci a potom ho už dotyčná viac nezaujíma, v rámci svojho okruhu známych je považovaný za „samca“. Nemá problém priateľom rozprávať o intímnych zážitkoch alebo o jeho poslednej známosti a ak sa také niečo stane znovu, všetci sa na tom dobre pobavia. Pri ženách je to trochu inak. Zhrozené pohľady kamarátok dajú dotyčnej, ktorá prežila sex na jednu noc, najavo, že viac o podobnej téme rozprávať radšej nemusí. Objaviť sa môžu narážky na promiskuitu i na to, prečo toľko riskovala. Ako keby nestačilo to, že samotná žena aj tak instantný románik ľutuje.

Prečo ženy ľutujú sex na jednu noc viac ako muži? Nehanbia sa užívať si, no výčitiek sa aj tak nezbavia
Zdroj: Pexels

Podľa štúdie Nórskej univerzity pre vedu a technológie sú to v rámci pohlaví práve ženy, kto ľutuje sex na jednu noc. Len jedna z troch žien sa cíti po podobnom zážitku šťastne a osem z desať žien je rado, ak sex na jednu noc odmietlo. To sa nedá povedať o mužoch, ktorí viac ľutujú zmarenú príležitosť. „Nehovoríme, že nie sú muži, ktorí ľutujú príležitostný sex. Je to však oveľa bežnejšie pre ženy. Tie sú z tohto zážitku aj menej nadšené,“ cituje profesora Leifa Edwarda Ottesen Kennaira britský Guardian.

Odporúčané
„Bozkávala som ho pohľadom priamo zo stoličky.“ Slovenky nám opísali, aké je zaľúbiť sa do svojho učiteľa „Bozkávala som ho pohľadom priamo zo stoličky.“ Slovenky nám opísali, aké je zaľúbiť sa do svojho učiteľa 12. mája 2024, 9:30

Ženy sa navyše vo všeobecnosti viac obávajú spraviť spontánne rozhodnutie a nehrnú sa ani do vecí, ktoré pôsobia nebezpečne. Pri príležitostnom sexe majú obavy z otehotnenia, sexuálne prenosných ochorení i poškodenia reputácie. Zaujímavé však je, že podľa medzinárodnej štúdie sa o svoju povesť neobávajú len ženy, ale i muži.

Prečo ženy ľutujú sex na jednu noc viac ako muži? Nehanbia sa užívať si, no výčitiek sa aj tak nezbavia
Zdroj: flickr.com/Tina Franklin

Avšak výskumníci si myslia, že na ľutovanie sexu na jednu noc či jeho vnímanie má vplyv aj evolúcia. Muži a ženy totiž prijali rozdielne sexuálne stratégie. Sú to práve ženy, kto musí vynosiť dieťa a starať sa oň. Nežné pohlavie sa preto viac sústredí na kvalitu ako kvantitu - čo je skôr doménou mužov. Tí si môžu urobiť množstvo detí, no u žien je to obmedzené. Preto kladú na mužských sexuálnych partnerov náročnejšie kritériá, takže sex na jednu noc môžu pociťovať ako premárnenú príležitosť, ľútosť či frustráciu. Pre ženy je kvalita partnera oveľa dôležitejšia, a tak nabaľovanie nových sexuálnych partnerov nijak nezvýši ich reprodukčný úspech.

„Ženská voľba - rozhodovanie, kedy, kde a s kým má sex - je možno najzákladnejšou zásadou sexuálnej psychológie,“ tvrdí profesor David Buss z Texaskej univerzity. 

V rámci medzinárodnej štúdie sa zistilo, že po sexe na jednu noc sa nemusia cítiť zle iba ženy, ale i muži. Zvykne sa objavovať i ľútosť nad tým, že konali tak impulzívne. Muži majú väčšiu tendenciu vyhýbať sa ďalšiemu kontaktu s ich sexuálnou partnerkou, zatiaľ čo podľa evolučných psychológov u žien prebieha silnejšia túžba vytvoriť vzájomný vzťah. 

Prečo ženy ľutujú sex na jednu noc viac ako muži? Nehanbia sa užívať si, no výčitiek sa aj tak nezbavia
Zdroj: Pexels
Domov
Zdieľať
Diskusia