Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
5. marca 2018, 19:56
Čas čítania 0:00
Matúš Majer

Umelá inteligencia sa už vie učiť z vlastných chýb, presne ako ľudia

TECH ROBOTIKA UMELÁ INTELIGENCIA
Uložiť Uložené

Obrovský pokrok na technologickom poli.

V posledných mesiacoch a rokoch sme sa dočkali skutočne gigantického pokroku v oblasti umelých inteligencií. Čoraz viac šikovných programov sa stáva bežnou súčasťou sofistikovaných aplikácií, ktoré nám uľahčujú každý deň. Nedávno však došlo k ďalšiemu intergalaktickému posunu. Vývojári z OpenAI totiž prekročili zásadný míľnik. Vytvorili program, vďaka ktorému dokáže umelá inteligencia trénovať samu seba.

Učiť sa začne z vlastných chýb, presne tak, ako to dnes robí aj človek. Nový algoritmus nazvaný HER (Hindsight Experience Replay) totiž umelú inteligenciu doslova stimuluje. Program dostane zadanú nejakú úlohu, no netuší, čo spraviť pre jej splnenie. Vždy, keď dosiahne nejaký pokrok, aj keď by jednoznačne nesúvisel so zadanou úlohou, je odmenený "virtuálnym koláčikom", ktorých sa snaží nazbierať čo najviac.

Aj nesúvisiaci úspech si tak poznačí ako možné východisko a pracuje s ním ako s potenciálnym kľúčom k riešeniu. Takýmto spôsobom program sám seba trénuje a zlepšuje sa len vďaka vlastným chybám a progresu. Umelá inteligencia sa vždy snaží získať čo najväčší počet koláčikov. Najväčšou výhodou však je, že je program efektívny aj po časovej stránke. Tým, že sám so sebou konzultuje výsledky, nepotrebuje informácie od človeka.

Domov
Zdieľať
Diskusia