Podľa výskumníkov sú opice v poriadku, rastú normálne a kŕmia ich z fľaše.
Číňania sa pochválili úspešným výsledkom klonovania opíc. Dve zdravé mláďatá makakov sa podarilo naklonovať rovnakým spôsobom ako slávnu ovcu Dolly.
Makaky sú naklonované z neembryonálnej bunky. Dolly naklonovali ešte v 90. rokoch minulého storočia v Škótsku z dospelých telových buniek. Pri jej klonovaní sa použila metóda prenosu jadra somatickej bunky, známej ako SCNT. Zjednodušene to znamená, že z vajíčka jednej ovce bolo odstránené jadro, aby bolo nahradené jadrom bunky z vemena ďalšej ovce.

Ovečka Dolly bola pred viac ako dvadsiatimi rokmi prvým klonovaným zvieraťom na svete. A hoci sa neskôr klonovanie sústredilo aj na množstvo iných zvierat, pri opiciach išlo o náročnejšiu úlohu. Preto sa objavili obavy, že čoskoro by mohol nasledovať človek. Ľudia totiž patria podobne ako opice medzi primáty. Vedci však takéto dohady odmietajú, vraj nie je cieľom použiť túto metódu na človeka.

Opičky dostali mená Čung Čung a Chua Chua. Získali ich podľa mandarínskeho termínu pre čínsky národ. Na svet prišli pred pár týždňami v čínskom laboratóriu. Pri ich klonovaní sa použila metóda, pri ktorej sa do vajíčka zbaveného jadra vloží jadro somatickej (inej ako pohlavnej) bunky iného zvieraťa.

Podľa vedcov môže byť populácia geneticky identických opíc užitočná pri výskume ľudských chorôb. Klonované opice by vraj mohli byť pomôcť ako modely pri štúdii chorôb s genetickým základom, napríklad niektorých druhov rakoviny a metabolických či imunitných porúch.
Podľa výskumníkov sú opice v poriadku, rastú normálne a kŕmia ich z fľaše. Nie je vylúčené, že ďalšie klonované opice prídu na svet v najbližších mesiacoch.