Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 19. 9. 2020 meniny má Konštantín

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory
2
Tomáš Blahuta
13. november 2017, 18:05
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Keď dá Slovensko gól, kričí ako o život. Trnavský komentátor je spríjemnením každého zápasu repre (Rozhovor)

Byť hlásateľom nie je bežné povolanie. Ako sa k nemu dostať a čo je potrebné dodržiavať? Pýtali sme sa Andreja Zvolenského.

Tomáš Blahuta
13. november 2017, 18:05
Keď dá Slovensko gól, kričí ako o život. Trnavský komentátor je spríjemnením každého zápasu repre (Rozhovor)
Zdroj: Andrej Zvolenský
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Každý fanúšik futbalu vie, že sa blíži zimná prestávka a svoju tohtoročnú derniéru zažíva aj naša reprezentácia. Počas pauzy bude čas nabrať nové sily, motiváciu, spamätať sa hlavne z nešťastnej kvalifikácie na MS 2018 a veriť, že sa neúspech napraví účasťou na ďalších významných podujatiach. Ak ste aspoň raz pozerali domáci zápas "Áčka", určite ste si všimli netradičné oznamovanie streleného gólu na Štadióne Antona Malatinského v Trnave. Jeho pôvodcom je Andrej Zvolenský. Pohybuje sa v kruhov SFZ, Spartaku Trnava a porozprával nám aj podrobnosti o práci komentátora. Čo všetko prináša, ako sa k nej dostal?

 

Dobrý deň, Andrej! V prvom rade veľmi pekne ďakujeme, že ste pristúpili k rozhovoru. Mohli by ste sa predstaviť čitateľom?

Mám 24 rokov a som rodený Trnavčan. V Trnave som prežil celý život, navštevoval som tu základnú aj strednú školu. Chodil som na Dopravnú priemyslovku, pretože otec chcel, aby som pracoval u neho v autodoprave. Po strednej škole som sa však rozhodol ísť na výšku, dva roky som navštevoval FTVŠ v Bratislave. V roku 2014 som dostal ponuku pracovať v novovznikajúcej Spartak.tv a uprednostnil som ju pred pokračovaním v štúdiu. Po dvoch rokoch, kedy som sa sústredil hlavne na prácu v televízii, som sa rozhodol, že začnem opäť študovať, tentokrát na UCM v Trnave v odbore masmediálna komunikácia, kde som momentálne v druhom ročníku. Asi budem večný študent. Voľný čas väčšinou trávim s priateľkou Kristínkou a rodinou, pretože to sú asi jediné osoby, ktoré ma dokážu na chvíľu odpútať od futbalu, čo u mňa vôbec nie je jednoduché.

 

Keď dá Slovensko gól, kričí ako o život. Trnavský komentátor je spríjemnením každého zápasu repre (Rozhovor)

 

Venujete sa komentátorskému remeslu. Poďme od začiatku, čo vás k nemu priviedlo, kde bol ten prvotný popud?

Priviedol som sa k nemu tak nejak sám. Už ako malý chlapec som si sám komentoval zápasy na hracej konzole a vždy ma to bavilo. Ako som spomenul, v roku 2014 som dostal ponuku nastúpiť do Spartak.tv, pôvodne ako redaktor. Hneď pri pohovore som dostal otázku, či v nedeľu nemám čas, že by som si mohol vyskúšať aj komentovanie. Keďže to bol odmalička môj sen, samozrejme som ihneď súhlasil. Komentoval som zápas trnavskej juniorky proti Šamorínu a po zápase som mal telefonát, že na pozíciu redaktora zoženú niekoho iného, že ja musím byť komentátor. Najskôr som komentoval iba juniorku a dorastencov, až po pár zápasoch som dostal príležitosť aj na zápase A-mužstva. Bol to pre mňa obrovský zážitok a nikdy na to nezabudnem. Komentoval som zápas Spartak – Trenčín a vyhrali sme 3:1. 

 

Keď dá Slovensko gól, kričí ako o život. Trnavský komentátor je spríjemnením každého zápasu repre (Rozhovor)

 

Aké boli vaše začiatky? Pamätáte si váš prvý komentovaný zápas?

Na úplne prvý zápas si pamätám veľmi dobre. Bol to spomínaný duel juniorky Spartaka proti Šamorínu. Zápas sa skončil remízou 1:1 a pamätám si, že som mal trochu trému, ale rýchlo to opadlo. Na tento zápas som sa pripravoval asi 5-6 hodín, chcel som, aby bolo všetko tip-top. Keď mi po zápase volal šéf, pýtal sa ma, kde som všetky tie informácie vyhrabal. Ako začínajúci komentátor som sa osobitne pripravoval na každý jeden zápas. Po čase som prišiel na to, že to je neefektívne a spravil som si vlastný model prípravy, v ktorom som sa v priebehu týždňa už venoval skôr globálne celej súťaži ako jednotlivému tímu, a tak fungujem doteraz. Samozrejme, v začiatkoch som musel venovať príprave viac času ako dnes. Po troch rokoch mám už našu ligu zmapovanú celkom dobre, no stále nemôžete nič podceňovať. V prípade, že komentujem Európsku ligu, či po novom Slovnaft cup alebo reprezentáciu, opäť sa na zápasy potrebujem pripravovať osobitne, ale baví ma to. Človek sa vždy naučí niečo nové.

 

Keď dá Slovensko gól, kričí ako o život. Trnavský komentátor je spríjemnením každého zápasu repre (Rozhovor)

 

Venujete sa platforme Spartak.tv. Čo všetko zastrešujete a čo obnáša vaša práca?

Fúha. S našim technickým riaditeľom Mišom Konkoľom si už občas robíme srandu, že ak sa naučím ešte pracovať s kamerou, tak už budem robiť všetko. Ale nie. Primárne cez týždeň pracujem ako redaktor a mám na starosti reportáže o A-mužstve Spartaka Trnava. Okrem toho moderujem reláciu Z kabíny, kde pravidelne spovedám hráčov Spartaka o aktuálnych témach. Moderujem tiež naše pravidelné spravodajstvo, kde sa striedame traja kolegovia. Pomaličky sa priúčam aj strihu a réžii. Vrcholom mojej práce je samozrejme víkendové komentovanie zápasov Spartaka Trnava vo Fortuna lige. No a ešte obsluhujem vysielací softvér, takže by sa dalo povedať, že som také dievča pre všetko.

 

Keď dá Slovensko gól, kričí ako o život. Trnavský komentátor je spríjemnením každého zápasu repre (Rozhovor)

 

Vaše meno sa spája aj so SFZ, kde komentujete zápasy. Ako sa vôbec človek dostane k podobnej príležitosti?

Súvisí to s mojou prácou hlásateľa. S ľuďmi so SFZ som sa stretával počas reprezentačných zápasov. V lete hľadali niekoho, kto by pre nich komentoval pripravované streamy na oficiálnom YouTube kanále SFZ a oslovili ma cez Miša Konkoľa, či by som nemal záujem. Povedal som si prečo nie, predsa len opäť som sa mohol dostať do ešte širšieho povedomia ľudí. Musel som začínať prakticky od začiatku, veď prvý zápas, ktorý som komentoval, bol súboj dvoch štvrtoligistov v 1.kole Slovnaft cup-u. Zdá sa, že sú so mnou spokojní, keďže som dostal dôveru už aj na finále Challenge Trophy medzi našou 23-kou a Anglickom, čo bol pre mňa osobne veľký zážitok. Reprezentáciu nekomentujete každý deň a je jedno, či to je 21-ka, 19-ka alebo áčko. Vždy to bude niečo špeciálne. Dá sa teda povedať, že moje hlásenie na štadióne v Trnave a komentovanie pre SFZ sú dve spojené nádoby.

 

 

Každý verný fanúšik slovenskej futbalovej reprezentácie vás aspoň raz počul, aj keď o tom nevie. Váš hlas počuť počas diania na ihrisku v Trnave a špeciálne pri každom našom góle. Poteší vás poriadne zvučná odozva od fanúšikov? Nie na každých reprezentačných zápasoch vo svete sa dá takto pokričať.

Od prvého zápasu so Švajčiarskom, ktorý som hlásil, som sa vždy tešil na zápas reprezentácie práve pre tú odozvu po strelenom góle. Bohužiaľ, chalani z repre sa ma rozhodli trochu vytrápiť, pretože ďalší gól strelili až za rok v kvalifikačnom zápase proti Škótsku. Ale každé jedno hlásenie gólu si naozaj užívam. Pamätám si, ako som bol prvýkrát na futbale v Allianz Arene na zápase Bayernu Mníchov a počul som ten hukot po góle a odozvu na hlásenie miestneho hlásateľa. Vtedy som si tak hovoril, že toto by som si raz vyskúšal, že to musí byť bomba. A naozaj je to neskutočné,  ak zakričím a odpovie mi 17-tisíc divákov, mám z toho vždy doslova zimomriavky. Musím sa priznať, že z každého gólu mám natočené video a veľmi často si ich, hlavne pred ďalším hlásením, púšťam ako takú motiváciu. Preto je mi trochu ľúto, že podobné veci zatiaľ nezažívam aj na zápasoch Spartaka, no verím, že aj tam bude časom na zápasoch opäť 10-tisíc divákov a ja si budem môcť užiť to hlásenie ako sa patrí.

 

 

Ako sa spätne pozeráte na kvalifikáciu na MS 2018 v Rusku? Verili ste až do konca? A čo domáci zápas s Maltou, aj vy ste v jednej ruke držali telefón a pozerali na skóre Slovinsko – Škótsko?

Po žrebe našej kvalifikačnej skupiny som bol optimista. Veril som, že aj proti Angličanom dokážeme minimálne doma uhrať bod a ostatní súperi boli pre nás zdolateľní. Osobne ma veľmi potešilo, že sme do skupiny dostali aj Slovinsko. Odmalička som v Slovinsku trávil letné prázdniny a futbalový klub NK Maribor je po Spartaku taká moja druhá srdcovka, takže som sa na konfrontáciu so Slovincami veľmi tešil. Dá sa povedať, že to bol pre mňa najočakávanejší zápas kvalifikácie. Domácu výhru 1:0 som si veľmi užil, pre mňa je to zatiaľ top reprezentačný zápas a zažil som po tomto zápase najväčšiu odozvu na moje hlásenie nielen priamo na štadióne, ale aj po zápase na sociálnych sieťach a podobne. Tento duel si určite budem pamätať už navždy. Mrzí ma, že sme nakoniec nedotiahli kvalifikáciu do úspešného konca, bohužiaľ, taký je futbal. Ale veril som aj po prehre v Škótsku, že to nejako zvládneme, že sa k nám prikloní šťastie. Po záverečnom hvizde som už rovnako ako všetci sledoval telefón.  Veril som, že Slovinci nám pomôžu, skôr už som sa obával ostatných zápasov, ktoré nám nakoniec zahatali cestu do baráže. Je to obrovská škoda, naša reprezentácia by na šampionáte určite nebola len do počtu.

 

 

FC Spartak Trnava je aktuálne lídrom Fortuna ligy. Ste spokojný a veríte, že po dlhej dobe sa do Trnavy vrátia majstrovské oslavy?

Spokojný samozrejme som, veď sme prví a Slovan je o 8 bodov za nami, ale podobne ako tréner El Maestro, aj ja zastávam názor, že hovoriť o titule a majstrovských oslavách je ešte skoro. Víkendovým zápasom proti Slovanu sme uzatvorili prvú polovicu súťaže, keďže to bude šestnásty ligový zápas. Napriek tomu, samozrejme, v to v kútiku duše verím a už teraz sa s mojím dobrým kamarátom a klubovým fotografom Lukášom Grinajom veľakrát rozprávame o tom, aké by to bolo fantastické oslavovať titul. Nech sa deje čokoľvek, sme najfutbalovejšie mesto na Slovensku a ak by sme získali titul, zrejme by oslavy nemali konca kraja. Tomuto mužstvu a trénerovi verím, že sú schopní spraviť zo Spartaka Trnava ligového šampióna. Verím, že sú to oni, kto mi môže splniť ten sen, aby som si mohol zakričať, že sme majstri Slovenska. Cesta je to, ale ešte dlhá, no musím povedať, že tú doterajšiu som si neskutočne užil.

 

Keď dá Slovensko gól, kričí ako o život. Trnavský komentátor je spríjemnením každého zápasu repre (Rozhovor)

 

Kde sa vidíte o 10 rokov?

Desať rokov je dlhá doba, ale určite niekde na futbale s mikrofónom. Či to bude v Spartak.tv, RTVS alebo niekde inde, povedať neviem. Určite by som raz chcel komentovať majstrovstvá sveta či Európy takže verím, že sa mi to do tých desiatich rokov podarí. A samozrejme verím, že aj o 10 rokov budú môcť ľudia na Štadióne Antona Malatinského počuť po góloch Spartaka Trnava môj hlas.

 

Aktivity Andreja Zvolenského môžete sledovať aj na jeho Facebook stránke.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Foto: Lukáš Grinaj Tagy: futbal, rozhovor, Slovensko, trnava, komentátor
Ohodnoť článok
38
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.