Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 14. 7. 2020 meniny má Kamil

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
31
Matúš Majer
3. september 2017, 14:28
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Zomri: Ľudia sa nám vyhrážajú stále, závidia totiž mozog, ktorý oni zrejme nemajú (Rozhovor)

Prehodili sme pár slov so správcami legendárnej slovenskej facebookovej stránky.

Matúš Majer
3. september 2017, 14:28
Zomri: Ľudia sa nám vyhrážajú stále, závidia totiž mozog, ktorý oni zrejme nemajú (Rozhovor)
Zdroj: Zomri
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
31
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Už mesiace víri vody slovenského internetu satirická (a nielen facebooková) stránka Zomri (facebook, web). Na konte má približne 70 000 lajkov a ich príspevky dosahujú obrovských čísiel. Vtipnými obrázkami, statusmi či paródiami (vraj) bojujú voči debilom na internete, tragédom, no i extrémistom. Robia si srandu z aktuálnych bizarností, no nezabúdajú ani na tradičné obete internetových vtipov. Všetko to pritom zvládajú so skvelým a trefným humorom, vďaka čomu si získali srdce mnohých Slovákov, medzi ktorých patrí aj redakcia apokalyptického divadla Refresher.


Svojou popularitou sa už stihli dopracovať aj k viacerým vlastným tričkám (ktoré sa takmer okamžite vypredali) či nálepkám a ich aktivitou sa inšpirovalo veľké množstvo facebookových stránok. V rozhovore zistíš, koľko ľudí za Zomri vlastne stojí, akým hrozbám administrátori stránky čelia a aj to, kam by s ich vtipmi autori nikdy nezašli. Pre autentickosť rozhovoru sme sa výnimočne rozhodli ponechať vulgarizmy v plnej forme.

 

Zomri: Ľudia sa nám vyhrážajú stále, závidia totiž mozog, ktorý oni zrejme nemajú (Rozhovor)

 

Navonok sa humorne prezentujete, že na vašej stránke spolupracujú tisícky adminov. Koľko ľudí však za stránkou Zomri reálne stojí?

Admin 1: Zopár nás je... Len ja sám som za troch... Bradou.

Admin 2: Samotný obsah do veľkej miery spoluvytvárajú desiatky ľudí. Aj keby sme ako admini úplne prestali tvoriť, stránka pôjde v pohode ďalej. Týmto sme dosť výnimoční a som rád, že to tak je.

Admin 3: Je nás približne päť.

 

Ste nezávislí?

A1: Neviem odpovedať... nie som závistlivec.

A2: Som závislý na nasieraní prakokotov... Celkom endorfínová záležitosť.

A3: Sme banda feťákov. Závislí sme napríklad od perníka, alkoholu, alebo tetkinho szegedínu.

 

Prakokot: Podľa Zomri človek s pomýleným chápaním a myslením. Má zastaralé a obmedzené myšlienky i hodnoty. Myslí si, že preto, lebo je na Facebooku, je jeho názor zaujímavý a prínosný, bohužiaľ ho aj často vyjadruje, či už ide o politiku, imigrantov alebo neonacizmus.

 

Zomri: Ľudia sa nám vyhrážajú stále, závidia totiž mozog, ktorý oni zrejme nemajú (Rozhovor)

 

Vaše obrázky sledujú desaťtisíce. Cítite morálnu zodpovednosť a riadite sa ňou?

A1: Riadim sa len tým, či je to aspoň z polovice tak vtipné ako Golonka v Let's Dance a či naseriem dosť veľa mentálnych atlétov.

A2: Cítim morálne, myslím globálne, ale inak to nejako zásadne neriešim. Dá sa povedať, že ten boom okolo Zomri do veľkej miery nechápem a stále to celé adminujem ako v čase, keď sme mali 3 000 lajkov a boli sme vyslovene komunitná záležitosť. 

A3: Nemyslím, že to spolu nejako súvisí. Ak niečo zverejňuješ, je predsa jedno, koľko ľudí to číta, počuje, či je ich sto alebo desaťtisíc. Vždy máš zodpovednosť za to, čo z teba ide von. To je jednou z vecí, ktorú ukazujeme. Keď niekto verejne porušuje zákony rasizmom, prejavmi nenávisti, vyhrážkami, tak to nie je v poriadku. Naše morálne hodnoty sú tie, ktoré neznášajú riťolízači fašistov, ľudákov, prijebaných putinofilov, všelijakých šialených konšpirátorov a tiež bežných politikov, ktorí si myslia, že bežní ľudia sú pre nich dôležití, len ak majú v rukách hlasovacie lístky. Inak ich riadia kamoši z biznisu, pozemky, štetky, hodinky, kravaťáci, fľaša Moëtu, prípadne kvalitná fúkanica.

 

Zomri: Ľudia sa nám vyhrážajú stále, závidia totiž mozog, ktorý oni zrejme nemajú (Rozhovor)

 

Veľký dosah vašich príspevkov popularizuje aj (pre niekoho) neznámych ľudí. Aký máte pocit z toho, že niektoré zlé živly, takpovediac, zviditeľňujete?

A1: Zviditeľňujeme ľudskú zlobu a hlúposť, ktorej je veľa... Asi ako vegánov.

A2: To je žiaľ súčasť akejkoľvek satiry a úplne sa tomu vyhnúť nedá. To by sme de facto nemohli nikoho spomenúť, keďže vždy sa nájde určité percento ľudí, ktoré bude s dotyčným sympatizovať, alebo ho vďaka vtipu spozná. Nepredpokladám ale, že by sme niekomu zásadne robili čísla.

A3: To je trochu sprosté sa na to pozerať z tejto strany. Zviditeľňujeme tie bludy, ktoré títo jedinci vypúšťajú. Aby si mohol prísť za matkou a povedať jej: "Vieš o tom, že Sulík sa namiesto domácej ekonomiky v poslednom čase zaoberá štúdiom islamu a má v tom fakt veľké diery? Vieš o tom, že mi tu básniš o komunistoch, lebo si bola vedúcou v domácich potrebách, ale na hraniciach vraždili nevinných ľudí?" Aby si mohol bratovi vynadať, že je strapatý a nevzdelaný chudák, lebo Tiso zabil jeho pradeda a rodinu poslal do Osvienčimu. Ak je vedľajším efektom nejaké zviditeľnenie prakokota, tak ľudia dobre vedia, že len preto, aby si naňho dávali pozor. Inak vy ste pred pár dňami dali priestor šialenej dievčine, ktorá tvrdí, že Zem je plochá. Je to to isté.
(a takisto sme si z toho robili srandu, pozn. redakcie)

 

Zomri: Ľudia sa nám vyhrážajú stále, závidia totiž mozog, ktorý oni zrejme nemajú (Rozhovor)

 

Jednou z ikonických obetí vtipov Zomri je sekuriťák Edo, s ktorým sa začali ľudia dokonca fotiť. Nemáte pocit, že vaše vtipy často dosiahli level, v ktorom môžu obmedzovať životy druhých?

A1: Obmedzovať Eda??? Šak mu Grigorov zložil pesničku...

A2: Edo sa nestal ikonou len tak, kvôli fúzom, alebo stráženiu DM-ky. Na tom, kde je, dlhodobo tvrdo pracoval. Najskôr si ho vďaka tomu všimol Jano Benčík, ktorý mu venoval blog a na základe toho aj my. No a potom to už išlo samé, lebo Edo je niečo ako Meliško alebo Rudo Vasky. Navyše sa nezdá, že by mu to nejako zásadne vadilo. Podobne je to aj so Starou Blážovou.

A3: Edo v prvom rade obmedzuje životy ostatných. Bežne verejne praje ľuďom smrť, vyhráža sa a podobne.

 

Zomri: Ľudia sa nám vyhrážajú stále, závidia totiž mozog, ktorý oni zrejme nemajú (Rozhovor)

 

Kde beriete inšpiráciu? Snažíte sa čerpať nápady cieleným prezeraním nejakého obsahu alebo je to úplne spontánne?

A1: Všetko je to spontánne a prirodzené, asi ako účinkujúci v Smotánke v sobotu podvečer.

A2: U mňa je to úplne spontánna záležitosť. Jednoducho príde impulz, ktorý môže mať akúkoľvek formu a potom už stačí len zapnúť fotošop alebo obyčajný online generátor memes.

A3: V prvom rade sú inšpiráciou aktuálne udalosti, potom aktuálne prakokotie komentáre a posty na facebooku a tiež ľudia, ktorí nám ich posielajú.

 

Zomri: Ľudia sa nám vyhrážajú stále, závidia totiž mozog, ktorý oni zrejme nemajú (Rozhovor)

 

Často vám je vyčítané, že si robíte srandu z úmrtí ľudí známych ľudí. Aká je vaša odpoveď na moralizujúce komentáre?

A1: Že toto nie je miestnosť Smejeme sa s Ježišom, ale Zomri.

A2: Zomrite.

A3: Treba sa cez to preniesť. Rovnako by ste mohli vyčítať tvorcom M.A.S.H.-u, že si robili prdel z vojny.


Podľa ľudí teda často prechádzate cez hranice. Kam by ste však nikdy nezašli?

A1. Deti a herecké obsadenie Paneláku.

A2: Určite sú pre mňa tabu decká a rôzne ľudskoprávne témy, v ktorých ide naozaj o osudy konkrétnych ľudí.

A3: Určite deti, ale asi aj všakovaké hnusné choroby, do toho by som nešiel.

 

Vyhrážajú sa vám ľudia? Čo im prekáža a aký osud vám hrozí?

A1: Že ma rozrežú, zalejú s tofu a budú jesť ako fondue... Fuj. Avšak zoči voči sa tvária len zhnusene... Ako keby jedli to tofu, no.

A2: Vyhrážajú sa stále, prekáža im že vôbec sme a hrozí nám kandeláber. Ale to patrí k tomu, keďže prakokoti sú už od prirodzenia zaštepení proti humoru a keby mohli, zrovnali by to tu ako komunisti v 50. rokoch.

A3: Že máme mozeg a oni nemajú.

 

Zomri: Ľudia sa nám vyhrážajú stále, závidia totiž mozog, ktorý oni zrejme nemajú (Rozhovor)

 

Spojil si už niekto identitu reálneho adminstrátora Zomri? Napr. vás videl scrollovať Facebook stránku na zastávke MHD... Mali ste z toho nejaký zážitok?

A1: Osobne nie, ale prednedávnom si vedľa mňa sadol chalan s telefónom, tak som mu tam nenápadne nazrel, no a mal lajknuté Zomri... Potom si zapol film s Jarom Slávikom, tak som zavrel oči a len počúval.

A2: Nejaké pokusy spájania identity už boli, ale nikdy nič zásadné, čo by stálo nejako zvlášť za zmienku. 99,9% spájaní sú úplné nezmysly a potom si to žiaľ odsierajú ľudia, ktorí s nami nič nemajú.

A3: Toto by sa už len z princípu nemohlo stať. Starého admina vozia do roboty na Gulfstreame 650, na iné spôsoby prepravy pľujem.

 

S podobnou tematikou príspevkov na Facebooku pôsobí viacero stránok (Stojatá voda, Ľegrácie Janka Francisciho...). Cítite medzi sebou rivalitu?
A1: Veľa z týchto stránok beriem ako naše deti, ktoré sa vydali svojou cestou a ja im kývem a viem, že aj tak sa vrátia so slzami v očiach, lebo sú chudáci.

A2: Vôbec nie, držím im palce. Navyše je každá z týchto stránok predsa len trochu inde.

A3: Občas žiarlim, keď sa im podarí niečo lepšie a trieskam si hlavu o stôl, že mi to nenapadlo skôr. Prajem im to, lebo robia vtipné veci. Okrem toho viacero z nich pochádza priamo od nás (Na latríne, Mizantropia a iní.), najprv nám posielali svoje obrázky a potom sa rozhodli, že založia vlastné stránky. Vždy mali našu podporu.

 

Zomri: Ľudia sa nám vyhrážajú stále, závidia totiž mozog, ktorý oni zrejme nemajú (Rozhovor)

 

Povedali by ste o sebe, že bojujete za nejaký cieľ? Alebo je vašim cieľom len upozorňovať na dianie satirickými obrázkami?

A1: Bojujem za to, aby už konečne prestala ľuďom v hlave hrať tá opica na činely ako Homerovi, vypli internety a išli von a venovali sa svojim blízkym... Veď Zomri môžu mať aj v mobile.

A2: Mojim cieľom je robiť cynickú satiru. No a keďže mám určitý svetonázor, je pochopiteľné, že sa v mojich obrázkoch objavuje. Snažím sa to ale zvlášť nepreháňať a príliš nemoralizovať a nepoučovať. Určite nebojujem za nejaký konkrétny cieľ, je to hlavne o reflektovaní aktuálneho diania.

A3: V prvom rade ide o lajky a o prachy od Sorosa. Následne chcem samozrejme ukázať internetu, že nepatrí len chumajom, čo si pre tromi rokmi kúpili vo výpredaji v Alze počítač a odvtedy si myslia, že im patrí svet. Aby mali aj normálni ľudia pocit, že ich je dosť na to, aby tvorili reálnu opozíciu kokotnosti.

 

Vašimi príspevkami cielite na rôzne témy, či už je to bizarná snaha Jakubca o post župana alebo aktivizmus ĽSNS. Má to aj iný význam než zábavu?

A1: Jakubca mám rád, vonia ako moja mama...

A2: Treba povedať, že je rozdiel robiť si srandu z tragédov (Jakubec, Stašák, Mojsej...) a z extrémistov (ĽSNS, Branci, Zem a vek, Vzdor...). Kým pri tej prvej skupine je to len o zábave, pri tej druhej je to aj o upozornení, že teda bacha, toto tu je, a treba to aspoň brať do úvahy a nejako s tým pracovať. Samozrejme, nemôžeme a ani nechceme suplovať štát, políciu a súdy.

A3: V prípade Jakubca je to čistá zábava, v prípade ĽSNS je to skôr také zúfalstvo, že kam až môžu leniví a nenažraní politici priviesť fašistov.

 

Zomri: Ľudia sa nám vyhrážajú stále, závidia totiž mozog, ktorý oni zrejme nemajú (Rozhovor)

 

S výnimkou admina Borisa Kollára berú niektoré ciele vašich vtipov ich význam vážne a cítia sa urazení. Často potom na vašu stránku spätne útočia. Nemyslíte si, že je nefér, keď majú bojovať voči stránke s takmer 70 000 lajkami, pretože ste mienkotvorní?

A1: Nech nemrnčia a pridajú sa... Ave.

A2: Pointa je práve v tom, že čím viac bojujú, tým je to pre nich horšie. S internetmi sa jednoducho nebojuje a kto toto nepochopí, má proste smolu a my ďalší kvalitný matroš. Ale každý to môže poriešiť ako Boris.

 

Na čo by si mali dávať v dnešnej dobe pozor mladí ľudia?

A1: Že nech nemajú veľké oči, lebo aj tak skončia ako umývači riadu v Írsku.

A2: Hlavne na svoje ego a úchylov z Pokecu.

A3: Na to aby si nezabudli nabíjačku. Ja si o sebe myslím, že som mladý, a to ma vždy serie najviac.

 

Priestor pre posledné slová:

A1: Dajte sa dokopy a pošlite nám už konečne do správy aj nejaké kozy!!! A ďakujeme, že vás máme, aj vy ste Zomri.

A2: Nič lepšie ako veľký klasik Toilet Rošťák nedám, takže pokoj v duši.

A3: Jebem celý Refresher.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Foto: Zomri Tagy: facebook, internet, Zomri
Ohodnoť článok
424
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.