Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
8. mája 2017 o 14:17
Čas čítania 0:00
Marek R.

Dnes si pripomíname deň víťazstva nad fašizmom, pred 72 rokmi sa skončila vojna v Európe

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Verme, že si túto históriu nebudeme musieť zopakovať.

Druhá svetová vojna je dodnes najväčší a najrozsiahlejší ozbrojený konflikt v dejinách ľudstva, ktorý stál život asi 45 až 60 miliónov ľudí. Boje prebiehali v Európe, Ázii a Afrike a zúčastňovali sa na nich muži i ženy aj z oboch ďalších obývaných kontinentov - Ameriky a Austrálie. Počas šiestich rokov trvania zomreli desiatky miliónov civilistov, milióny príslušníkov ozbrojených síl, boli zničené celé mestá a spôsobené nevyčísliteľné škody na majetku a kultúrnom dedičstve ľudstva. Proti sebe bojovali Spojenci proti štátom Osi, ktoré boli postupne od roku 1943 (Taliansko) porážané.

V roku 1945 sa vojna v Európe blížila ku svojmu koncu. 15. apríla sa na talianskom fronte začala generálna ofenzíva, nemecká obrana sa zrútila a Nemecko podpísalo 28. apríla prímerie. Niektorí nemeckí predstavitelia sa snažili rokovať so Spojencami o separátnom mieri bez Hitlerovho vedomia či súhlasu. Na začiatku mája sa Sovietskemu zväzu podarilo dobyť Berlín, kde sovietski vojaci vztýčili na troskách Ríšskeho snemu sovietsku zástavu. Navyše sa na verejnosť dostala správa o samovražde Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko tak bolo porazené.

Práve dnes, 8. mája, si pripomíname koniec druhej svetovej vojny v Európe, kedy Nemecko kapitulovalo, zatiaľ čo vojna v Ázii kvôli Japonsku pokračovala aj naďalej. Kapitulácia nacistického Nemecka vstúpila v platnosť minútu po jedenástej večer stredoeurópskeho času, aj preto sa v mnohých krajinách oslavuje Deň víťazstva nad fašizmom v tento deň, zatiaľ čo v Rusku a ďalších krajinách bývalého Sovietskeho zväzu kvôli časovému posunu až o deň neskôr. Šéf štábu vrchného velenia Wehrmachtu, generál Alfred Jodl, podpísal bezpodmienečnú kapituláciu už 7. mája, no totálna kapitulácia bola podpísaná až v spomínaný 8. máj. O povojnovej správe Nemecka sa následne rozhodlo na Postupimskej konferencii, na ktorej sa zišla "veľká trojka" - Stalin za ZSSR, Harry Truman za Spojené štáty americké a Winston Churchill za Spojené kráľovstvo. Okrem správy Nemecka sa diskutovalo aj o usporiadaní a rekonštrukcii vojnou zničenej Európy. 

Domov
Zdieľať
Diskusia