Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 11. 8. 2022 meniny má Zuzana

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti

Sex, drogy, grunge, zmarený talent, závislá vdova a polosirota. Presne o tom bola lovestory Courtney Love a Kurta Cobaina

To, čo ich na začiatku spojilo, sa im napokon stalo osudným.

Tamara S.
7. december 2016, 16:40 Čas čítania: 0:00
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Zaujímavosti
2
Tamara S.
7. december 2016, 16:40

Sex, drogy, grunge, zmarený talent, závislá vdova a polosirota. Presne o tom bola lovestory Courtney Love a Kurta Cobaina

To, čo ich na začiatku spojilo, sa im napokon stalo osudným.

Tamara S.
7. december 2016, 16:40
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

„Som veľmi excentrické a náladové dieťa. Už nemám vášeň, a tak si pamätajte: Je lepšie zhorieť, ako pomaly vyhasnúť.“ Takto znie úryvok z listu na rozlúčku, ktorý v nedeľu 10. apríla 1994 pred viac ako sedemtisícovým davom v Seattli prečítala čerstvá vdova Courtney Love a vám je už určite zrejmé, koho smutné slová tam pred zlomenými fanúšikmi zazneli. Smrť legendy hudobného sveta oficiálne uzavretá ako (ne)prekvapivá samovražda ešte aj po rokoch vzbudzuje množstvo otázok a okrem tých, ktorí uverili záveru vskutku rýchleho vyšetrovania, sa nájdu aj takí, ktorí dobrovoľnému odchodu ich milovaného Kurta neveria a za vložením brokovnice do úst a osudným výstrelom vidia jeho životnú lásku a matku jeho jediného dieťaťa, spomínanú Courtney Love. To, ako vyzeral zvláštny vzťah melancholického, introvertného umelca putujúceho za pomoci drog z jednej depresie do druhej a živelnej, extrovertnej speváčky s peknou zbierkou výtržností, drogových a sexuálnych excesov sa vám pokúsime v nasledujúcich riadkoch priblížiť.

 

Ako to už býva zvykom, spočiatku si oboch zaľúbencov bližšie predstavíme a vyberieme si niekoľko pútavých faktov z ich skutočne zaujímavých životov, vďaka ktorým snáď lepšie pochopíme podstatu ich lásky a dôvod, prečo to celé skončilo tak, ako to skončilo. Dámy majú prednosť, a tak začíname extravagantnou blondínkou Courtney Love.

 

Courtney, vlastným menom Courtney Michelle Harrison sa narodila 9. júla 1964 v San Franciscu do rodiny manželskej poradkyne a rodinnej psychoterapeutky Lindy Carroll a vydavateľa a manažéra rockovej skupiny Hanka Harrisona. Jej matka Linda bola adoptovaným dieťaťom a až v dospelosti zistila, že je dcérou úspešnej spisovateľky Pauly Fox a vnučkou scénaristky Elsie Fox, ktorá svoju dcéru Paulu takisto ponechala vo vtedajšom domove najdúchov. Áno, je to komplikované a zamotané, a aj preto sa táto situácia v ich rodine nazýva prekliatím prvorodenej dcéry. Prekliatie však pokračovalo aj pri Courtney a jej detstvo malo od ideálov poriadne ďaleko. Na svete sa neocitla z lásky a jej rodičia sa zosobášili iba kvôli nej. Už od narodenia bola hyperaktívnym dieťaťom, všetko robila a zvládala akosi predčasne a kvôli problémom s nespavosťou užívala sedatíva. Ako malému dieťaťu jej mal jej otec závislý od drog podávať LSD, čo neskôr poprel, no aj to bol jedným z dôvodov rozvodu jej rodičov. Courtney svoje domáce prostredie opísala ako miesto plné nahých, chlpatých, hipisáckych zadkov pobehujúcich všade okolo.

 

Vo veku ôsmich rokov, keď si iné deti v tom období kreslili a naháňali sa pred domom, sa Courtney zaoberala otázkou života a smrti, trápila sa príznakmi autizmu a balila si veci do prvého nápravnovýchovného ústavu. Píšeme prvého, pretože ich v priebehu nasledujúcich rokov vystriedala ešte niekoľko. Jej matka Linda ukončila Oregonskú univerzitu, znovu sa vydala a porodila ďalšie dve dcéry, pričom jej nový manžel si Courtney adoptoval. O dva roky neskôr však nasledoval rozvod a po ňom ďalšia svadba a sťahovanie sa na Nový Zéland. Linda svojmu tretiemu manželovi porodila dvoch synov a svoju prvorodenú dcéru poslala do Ameriky, kde zvyšok svojho nedospelého života prežila v pestúnskej rodine. Odkopnutá Courtney sa živila ako striptérkav šestnástich rokoch ju súd uznal dospelou. Po pokusoch o štúdium angličtiny, filozofie a teológie sa vydala za speváka Jamesa Morelanda, o ktorom sa po anulácii zväzku vyjadrila, že bol transvestita a ich manželstvo bolo pokusom o vtip. Začala sa aktívne venovať hudbe a po pôsobení v skupinách Sugar Babydoll a Pagan Babies sa stala frontmankou rockovej skupiny Hole.

 

 

Kurt Cobain, celým menom Kurt Donald Cobain sa narodil 20. februára 1967 v Aberdeene na nezaujímavom severozápade Washingtonu čašníčke Wendy Elizabeth a automechanikovi Donaldovi Cobainovi. Spočiatku bolo jeho detstvo úplne normálne a sám seba charakterizoval ako spokojného a šťastného chlapca s bohatou fantáziou, záľubou v hudbe a v kreslení. Podobne ako Courtney, aj on trpel hyperaktivitou, ktorá mu bola utlmovaná každodenným podávaním Ritalinu. Tento liek sa svojím zložením podobal amfetamínom a v roku 2005 vydal Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv varovanie, že môže spôsobovať halucinácie, samovražedné myšlienky a psychotické správanie, takže mladému Kurtovi zrejme nijako nepridal na pohode. Na tej mu nepridal ani rozvod rodičov, ktorý mal na krehkú psychiku vtedy deväťročného Kurta veľmi nepriaznivé dôsledky vedúce k zmene šťastného chlapca na vzdorovitého samotára. „Pamätám si ten pocit hanby. Veľmi som sa hanbil za mojich rodičov a po istý čas som ich nenávidel. Chcel som mať klasickú rodinu. Veď viete. Matka, otec, syn. Chcel som to bezpečie.“ Bohužiaľ, žiadneho bezpečia ani rodinného zázemia sa už nedočkal a medzi svojimi rodičmi, ktorí si založili nové rodiny, bol pohadzovaný ako kúsok horúceho zemiaku.

 

Prísny otec si vysníval, že jeho umelecky založený syn bude wrestlingovým zápasníkom alebo profesionálnym hráčom baseballu a aj pre bežné pochybenia mu neváhal uštedriť poriadnu bitku. "Nemohol som mať ľudské chyby, podľa neho som musel byť dokonalý. Asi sa za mňa hanbil a ja som bol preto na seba často nahnevaný. Niekoľko mesiacov som mame každý večer plakal do telefónu a snažil som sa ju prehovoriť, aby mi dovolila vrátiť sa k nej.“ Život s matkou a jej druhom alkoholikom/násilníkom pritom takisto nebol prechádzkou ružovou záhradou, no predsa bol vykúpením z otcovej drezúry. Samotárskeho Kurta, ktorého jediným kamarátom počas školských čias bol gay, spolužiaci takisto považovali za homosexuála, no on v tom videl výhodu. Výhodu v podobe samoty. „Nie som gay, ale prial by som si ním byť, aby som naštval homofóbov,“ znel záznam v jeho denníku. Dva týždne pred ukončením strednej školy sa pre konflikty so spolužiakmi a učiteľmi na všetko vykašľal a jeho matka mu dala ultimátum. Buď pôjde pracovať alebo sa má pobaliť. Pobalila ho však sama a Kurt sa stal na isté obdobie bezdomovcom. Prespával v nemocničných čakárňach alebo v krabici pod mostom a sníval si svoj skromný sen o vlastnej kapele.

 

Ten sa mu napokon vďaka talentu a správnym ľuďom naplnil, no ani medzinárodná sláva a nemalé úspechy Nirvany nedokázali napraviť to, čo v detstve pokašľali jeho rodičia. Kurt zrazu zistil, že o takúto pozornosť nikdy nestál a túžba po samote začínala prevládať nad túžbou po úspechu. Začínajúce koncerty so 750 fanúšikmi slúžiace na zaplatenie benzínu, hotelovej izby a dvoch balíčkov cigariet na deň boli asi tým, čo mu vyhovovalo najlepšie. Bol to zlatý stred, ktorý mu umožnil rozvíjať svoje umelecké cítenie, no netlačil ho tak, ako sláva po megaúspešnom Nevermind. Kurt začal postupne vykazovať všetky známky nezvrátiteľnej katastrofy - masívny a náhly úspech, drogy, depresie, podlomené zdravie, krehká psychika a Courtney Love.

 

S extravagantnou, o tri roky staršou a osem centimetrov vyššou blondínkou, ktorú každý poznal ako dievča v šatách a s gitarou prevesenou cez seba, sa spoznal v nočnom klube Satyricon v Portlande pri bitke. Courtney štuchla jeho, on štuchol ju a po chvíli sa už obaja váľali na zemi v serióznom zápase. Kurt ju aj napriek jej väčším telesným proporciám vďaka znalosti bojových športov premohol a na uzmierenie jej podaroval nálepku opičky Chim Chim zo seriálu Speed Racer. „Bol to normálny zoznamovací rituál dvoch nenormálnych ľudí,“ opísala vtedajšiu situáciu Courtney. Kurt sa nachádzal v stave, keď sa snažil držať od vzťahov čo najďalej a pokúšal sa dodržiavať niekoľkomesačný celibát, no myšlienky na drzú blondínu boli silnejšie než nové záväzky. „Spočiatku som bol opatrný, pretože som práve vyšiel z jedného vzťahu, po ktorom som na tom nebol práve najlepšie. Nikdy predtým som však nestretol nikoho tak priamočiareho a charizmatického. Bola ako magnet, okolo ktorého sa dejú vzrušujúce veci.“

 

Dvojica sa po druhýkrát stretla o niekoľko mesiacov neskôr na koncerte skupiny L7 v Los Angeles a okrem opätovného váľania sa po zemi prišiel na rad aj rozhovor. Rozprávali sa o hudbe aj o svojich osobných životoch a Kurt si zrazu uvedomil, že jeho zážitky sú v porovnaní s tými jej vcelku normálne. Konečne našiel ženu, ktorá mu dokonalo rozumela a zažila podobné bolesti, aké v priebehu svojho mladého života zažil on a čo bolo príjemným bonusom navyše, zbožňovala drogy rovnako, ako ich zbožňoval on. To, že našiel svoju spriaznenú dušu dal vedieť celému svetu týmito slovami: „Chcel by som vám povedať, že Courtney Love z kapely Hole šuká najlepšie na svete.“ Okrem tohto vyjadrenia ju nezabudol nazvať tým najlepším človekom a chvály na jej osobu sa z jeho úst len tak sypali.

 

Zrodil sa tak pár mnohými označovaný za talentovanejšiu verziu Sida a Nancy a o tom, že to nebola žiadna lichôtka, ste sa mohli dočítať na tomto odkaze. Za takéto prirovnanie mohli drogy, ktorým sa obaja až príliš poddali. „Sviatky boli skutočne náročné. Nebolo jednoduché zohnať na Vianoce drogy, pretože to je obdobie, kedy si dáva väčšina dílerov prestávku,“ nechala sa počuť Courtney a jej vyjadrenia uctievajúce túto skazu tým nekončia. „Toto je droga, ktorá vás urobí šťastným. Toto je droga, ktorú si šľahnete, keď ste v zasratom štvorhviezdičkovom hoteli a môžete si objednať akýkoľvek servis, všetko, čo vám len napadne a môžete ležať v posteli a slintať blahom nad svojím šťastím, pretože máte milión dolárov v banke. Toto je droga, ktorá vám splní to najväčšie želanie - zostať navždy dieťaťom.“ A rovnaké nadšenie zdieľal aj Kurt: „Bola to obrovská úľava od bolesti, až som sa rozhodol, že si budem pichať celý rok a potom s tým skončím. Vôbec to neľutujem, pretože sa mi neskutočne uľavilo, zbavil som sa každodenných bolestí. Postavilo ma to duševne na nohy. Vyliečil som sa.“

 

 

Na prekvapenie azda každého z ich okolia sa dňa 24. februára 1992 na Waikiki Beach na Havaji Courtney a Kurt zobrali. Ona v bielych čipkovaných šatách, on v zeleno-modrom kockovanom pyžame. „Práve som si zobrala princa. Je najväčšou rockovou hviezdou na svete,“ Courtney zavolala svojej matke, aby jej aj napriek zlým vzťahom oznámila novinu. Šesť mesiacov po svadbe sa im narodila ich jediná dcéra Frances Bean Cobain pomenovaná podľa fazule, ktorú vo svojom potomkovi uvidel hrdý otec na sone. Radosť z prírastku im však zmarila sociálka a len dvojtýždňovú dcéru im odobrala na popud magazínu Vanity Fair. Ten uviedol, že Courtney počas tehotenstva holdovala alkoholu a užívala heroín a Kurt sa zaprisahal, že novinárku, ktorá to mala na svedomí, vlastnými rukami zabije. Dcéru sa im po dlhých mesiacoch určených k ich detoxikácii podarilo dostať späť, no v podstate ako rodina nikdy nenašli mier.

 

Poslednou životnou zastávkou 27-ročného Kurta Cobaina bolo podkrovie záhradného domčeka. Svetové denníky po zrušení účasti na festivale Lollapalooza hlásili koniec Nirvany a jeho manželka si najala súkromného detektíva, aby jej ho pomohol vypátrať. Dňa 5. apríla 1994 Kurt napísal list na rozlúčku a uštedril poslednú ranu búrlivému vzťahu aj vlastným démonom. Jeho telo našiel po troch dňoch elektrikár a zvláštny uhol výstrelu, množstvo heroínu v krvi ako aj údajne inou osobou dopísané slová v rozlúčke sa stali predmetom vyšetrovania, ktoré však bolo po viacerých predchádzajúcich pokusoch o samovraždu uzavreté s rovnakým záverom.

 

„Keby sa tu teraz objavil, zabila by som ho. Najprv by som s ním mala sex a potom by som ho zabila. Prečo to mne a našej dcére urobil?“ po rokoch sa vyjadrila Courtney a svoje k tomu povedala aj ich v súčasnosti 24-ročná dcéra Frances Bean, ktorá jeho popol ako dvadsaťmesačná rozptýlila do rieky  Wishkah. „Ak by sa rozhodol žiť, mala by som otca a to by bol nádherný zážitok.“

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zaujímavosti
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť