Nedeľa 18. 3. 2018 meniny má Eduard

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.

Nezabudli ste na krásy slovenskej prírody? Fotografie 16-ročného študenta vás zaručene uchvátia

Niekoľko fantastických záberov z Pienin.

22. november 2016, 14:46

Niekoľko fantastických záberov z Pienin.

Pri našich občasných rozhovoroch s fotografmi sme zvykli spovedať o čosi starších umelcov. Jozef však zaujme nielen svojimi fotografiami, ale aj vekom. V dobe, kedy sa mladá generácia uchyľuje k tráveniu času s elektronikou všetkých druhov, sa ešte stále nájde niekto, kto si zoberie stan, fotoaparát a vydá sa napríklad na vrcholky prekrásnych slovenských hôr. Okrem série skvelých "amatérskych" snímok si môžete s týmto začínajúcim umelcom vychutnať aj kratší rozhovor. Sledujte ho aj na Facebooku či Instagrame.

 

Nezabudli ste na krásy slovenskej prírody? Fotografie 16-ročného študenta vás zaručene uchvátia

 

Ahoj, na úvod sa nám môžeš predstaviť.

Ahoj. Od narodenia bývam v Spišskej Belej, mám 16 rokov a druhý rok navštevujem strednú odbornú školu v Poprade. Okrem fotografovania ma bavia aj ďalšie aktivity spojené s výletmi do prírody.

 

Kedy a ako si začal s fotografovaním?

Fotografovanie ma baví od momentu, kedy som minul svoje úspory z detstva na kúpu prvého digitálneho fotoaparátu. Mojími prvými úlovkami boli vrcholové fotky z Tatier, neskôr to boli západy slnka za mestom.

 

Si označovaný za krajinkárskeho fotografa. Tvorí tvoje portfólio aj iný druh fotografie?

Mojím najobľúbenejším žánrom je iba krajinárska fotografia, občas fotím aj niečo iné. Fotografovanie iných žánrov považujem skôr ako prácu, ktorou si môžem privyrobiť popri škole.

 

Nezabudli ste na krásy slovenskej prírody? Fotografie 16-ročného študenta vás zaručene uchvátia

 

Najzaujímavejšia príhoda, ktorú si zažil počas fotografovania?

Je ich veľmi veľa, bohužiaľ nie som veľmi dobrý v rozprávaní historiek. Za zmienku však stojí výpredajový stan z Baumaxu, ktorý som vyskúšal po prvýkrát naostro až v horách a zistil som, že je to iba slnečník. Taktiež si spomínam na jedno pekné studené ráno, kedy sa mi topánky, ktoré som nechal vonku zo spacáku, zmenšili o 2 čísla. Rozmrazovanie a obúvanie je už na veľmi dlhé rozprávanie.

 

V okolí ktorých miest zhotovuješ zábery?

Tých malých dediniek, miest a vyhliadok je veľa. Stručne povedané, za žiadnou fotkou som ešte nešiel viac ako 100 km od domova. Veľmi pekné pohľady na Tatry majú naši severní susedia. V poslednej dobe ale fotím skôr priamo v horách ako pri mestách. Myslím, že to má väčšie čaro ako len prísť s autom na určité súradnice a cvakať pri ceste.

 

Mimo Slovenska, na ktoré miesta by si sa vydal fotografovať najradšej?

Tak ako väčšinu fotografov aj mňa veľmi láka jedinečná príroda Islandu, ale ešte radšej by som navštivil nie veľmi navštevované a známe Kirgizsko.

 

Nezabudli ste na krásy slovenskej prírody? Fotografie 16-ročného študenta vás zaručene uchvátia

 

Krása tvojich fotografií je ohromujúca. Mohol by si nám popisáť vývoj záberu od stlačenia spúšte až po vydanie?

Veľmi často čítam na internete komentáre, že fotografia sa nemá upravovať a zostať prirodzená. Myslím, že by niektorí zmenili názor, keby videli rozdiel medzi živou scénou a fotkou, ktorú zhotoví i kvalitný fotoaparát, avšak nie je upravená. Žiadnu fotku som zatiaľ neupravoval viac ako 15 minút. Pre dosiahnutie pekného výsledku stačia len správne čisla v kolonkách: kontrast, teplota farieb a prechodový filter. Úpravu fotografií považujem za svoju slabšiu stránku a naďalej sa v nej chcem zdokonaľovať.

 

Na čom momentálne pracuješ?

Momentálne nemám žiaden projekt, fotím iba pre radosť. Ak hlásia pekný víkend a nič mi v tom nebráni, tak si zbalím vak a uvidím čo bude ďalej.

 

Živí ťa umenie?

Ako som už spomínal, občas si tým iba privyrobím. Z fotografie nemám stály príjem.

 

Nezabudli ste na krásy slovenskej prírody? Fotografie 16-ročného študenta vás zaručene uchvátia

 

Myslíš, že Slováci zabúdajú, akú krásu máme v našej krajine?

Rozhodne Slovensko má čo ponúknuť, trošku mi je ľúto, že si to veľa domácich ani neuvedomuje. Človek tu nájde takmer všetky prírodne unikáty len v menšom prevedení oproti tým svetovým.

 

Na odľahčenie, Canon alebo Nikon?

Heh, nie je to ani jeden zo spomínaných. Donedávna som fotil na Nikone, pár mesiacov dozadu ma zaujal jeden fotoaparát od Sony, s ktorým pracujem doteraz.

 

Aký máš názor na fotografovanie so smartfónmi?

Pokiaľ má fotka svetlo, kompozíciu a v prípade iného žánru nejaký príbeh, môže byť fotená akýmkoľvek zariadením, ktoré dokáže fotiť. Hovorí sa, že najlepší fotoaparát je ten, ktorý má človek momentálne po ruke. V tomto prípade už fotka technicky nie je kvalitná ako z “velkého” fotoaparátu, výpovedná hodnota jej však zostáva.

 

Nezabudli ste na krásy slovenskej prírody? Fotografie 16-ročného študenta vás zaručene uchvátia

 

A čo Instagram?

Instagram používam aktívne, pridávam tam ale fotografie, ktoré si z počítača stiahnem do mobilu. Veľa nových vecí mi tam prekáža, no je to každého osobná vec. Považujem ho za populárny prostriedok na prezentáciu svojej tvorby a zážitkov.

 

Obľúbená optika?

Cez ruky mi prešlo už veľa skiel, rád skúšam. Ak ma nezaujme, predám a kúpim iné. Ktoré je to obľúbené neviem posúdiť. Momentálne fotím na objektívy s ohniskom 14mm a 50mm.

 

Ako by si zhodnotil povedomie Slovákov a Čechov v oblasti umenia?

Ani svoju tvorbu by som zatiaľ nenazval umením. Je to všetko len o tom byť v správny čas, na správnom mieste a vo Photoshope pri úpravach dosadiť tie správne čísla. Pri krajinkárskej fotografii je umelec príroda.

 

Plány do budúcnosti?

Všetko závisí od toho, ako sa mi bude v danom odbore dariť. Veľmi sa mi páči cestovanie “naslepo” a s tým spojené dokumentovanie. Je to však len taký menší sen.

 

Nezabudli ste na krásy slovenskej prírody? Fotografie 16-ročného študenta vás zaručene uchvátiaNezabudli ste na krásy slovenskej prírody? Fotografie 16-ročného študenta vás zaručene uchvátiaNezabudli ste na krásy slovenskej prírody? Fotografie 16-ročného študenta vás zaručene uchvátiaNezabudli ste na krásy slovenskej prírody? Fotografie 16-ročného študenta vás zaručene uchvátiaNezabudli ste na krásy slovenskej prírody? Fotografie 16-ročného študenta vás zaručene uchvátiaNezabudli ste na krásy slovenskej prírody? Fotografie 16-ročného študenta vás zaručene uchvátiaNezabudli ste na krásy slovenskej prírody? Fotografie 16-ročného študenta vás zaručene uchvátiaNezabudli ste na krásy slovenskej prírody? Fotografie 16-ročného študenta vás zaručene uchvátiaNezabudli ste na krásy slovenskej prírody? Fotografie 16-ročného študenta vás zaručene uchvátiaNezabudli ste na krásy slovenskej prírody? Fotografie 16-ročného študenta vás zaručene uchvátiaNezabudli ste na krásy slovenskej prírody? Fotografie 16-ročného študenta vás zaručene uchvátiaNezabudli ste na krásy slovenskej prírody? Fotografie 16-ročného študenta vás zaručene uchvátiaNezabudli ste na krásy slovenskej prírody? Fotografie 16-ročného študenta vás zaručene uchvátiaNezabudli ste na krásy slovenskej prírody? Fotografie 16-ročného študenta vás zaručene uchvátia

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia6 komentárov
Diskusia je len pre prihlásených
6 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
šošovička22. november 2016, 19:04

Epické ❤️ výborná práca, Jozef

6 Odpovedať · Nahlásiť
Domi Líšková23. november 2016, 15:25

The Elder Scrolls: Slovakia

4 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
95122. november 2016, 18:23

šmakocinka

3 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Lucky Lucciano22. november 2016, 22:09

brutal

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Hhejterko23. november 2016, 21:23

Všetci hovoríte aké je to pekné.. Rodičia mu len kúpili drahý foťák a poslali ho do prírody zatiaľ čo doma varili guláš.. Poznám aj ľudí z horším foťákom čo robia lepšie fotky

-8 Odpovedať · Nahlásiť
Jozi Mačutek23. november 2016, 21:37

Presne ako vravíš, inak gulaš bol výborný ;)

10 Odpovedať · Nahlásiť
ZOBRAZIŤ ĎALŠIE KOMENTÁRE
Najčítanejšie