Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Špagety pozná každý, ale vieš, ako vyzerajú orecchiette alebo cannelloni?
Taliansko je známe svojou regionálnou rozmanitosťou, a pokiaľ ide o kuchyňu, cestoviny nie sú výnimkou. Naprieč regiónmi existuje mnoho typov cestovín a každý druh má svoj jedinečný tvar, textúru a, samozrejme, názov.
Cesto sa zvyčajne miesi a potom sa tvaruje do rôznych foriem, ako napríklad dlhé pramene, rúrky, pláty alebo iné tvary. Taliani ich rozdeľujú do dvoch kategórií, a to podľa dĺžky cestovín na „pasta lunga“ a „pasta corta“. Čiže na dlhé a krátke cestoviny.
Aj keď na Slovensku mnoho ľudí pozná len špagety, penne alebo tagliatelle, Taliani po celej krajine rozlišujú stovky druhov cestovín, pre ktoré majú viac ako 1 300 názvov. Je dôležité spomenúť, že pri talianskych jedlách hrá kľúčovú úlohu aj to, aký typ cestoviny sa hodí ku konkrétnej omáčke.
Trúfneš si uhádnuť názvy cestovín len podľa obrázku? Ak sa považuješ za milovníka Talianska a talianskej kuchyne, náš test by ti nemal robiť žiadny problém.
Kvíz
KVÍZ: Uhádneš názov cestovín len podľa obrázku?
Zdroj:
Wiki Commons
110
Maslo, šalvia a plnka. Vieš, ako sa volajú cestoviny na obrázku, ku ktorým sa najviac hodí táto kombinácia?
Ravioli
Fettuccine
Cavatelli
Macaroni
Vysvetlenie
Ravioli patria medzi typické cestoviny, ktoré sa plnia. Náplň sa môže líšiť, no medzi obľúbené možnosti patrí syr ricotta, mäso, zelenina alebo kombinácia týchto ingrediencií. Ravioli majú často štvorcový alebo obdĺžnikový tvar, ale môžu byť aj okrúhle alebo polkruhové. Typická je spomínaná omáčka s maslom a so šalviou.
Zdroj:
Wiki Commons
210
Na tento druh cestovín môžeš často naraziť aj u nás na Slovensku, takže uhádnuť ich názov by nemal byť žiadny problém. Vieš, ako sa volá tento tvar cestoviny?
Penne
Gnocchi
Fusilli
Pappardelle
Vysvetlenie
Fusilli patria do kategórie „pasta corta“, teda krátke cestoviny. Sú charakteristické svojím skrutkovitým alebo špirálovitým tvarom. Názov „fusilli“ je odvodený z talianskeho slova „fuso“, čo znamená vreteno. Tvar cestovín sa často vytvára zakrútením alebo točením malých kúskov cesta na tyči alebo háčiku.
Zdroj:
Wiki Commons
310
Ide o druh „pasty“, ktorá sa často plní a následne zapeká. Existujú však viaceré veľkosti. Ak ovládaš taliansky jazyk, dáme ti nápoveď. Ich názov sa do slovenčiny prekladá ako „mušle“.
Rigatoni
Penne
Conchiglie
Orecchiette
Vysvetlenie
Conchiglie majú ryhovaný vonkajší povrch a hladké vnútro, čo znamená, že sú ideálne na naplnenie a následne zapekanie. Tento tvar cestovín sa však vyrába v troch veľkostiach. Conchigliette sú najmenšie a najčastejšie ich nájdeš v talianskych polievkach.
Zdroj:
Wiki Commons
410
Uhádneš, ako sa volajú cestoviny na obrázku? Ak si niekedy navštívil Rím a obľubuješ kuchyňu z regiónu Lazio, určite vieš, že sú typické pre omáčku all'Amatriciana.
Fusilli
Rigatoni
Linguine
Gnocchi
Vysvetlenie
Slovo „rigaton“ je odvodené z talianskeho slova „rigato“, čo znamená ryhovaný alebo lemovaný. Ryhy na tomto type pomáhajú omáčkam poriadne priľnúť k cestovinám, vďaka čomu sú obľúbenou voľbou pre hutné a bohaté omáčky.
Zdroj:
Wiki Commons
510
Ako sa volajú tieto cestoviny? Pozor, všimni si poriadne ich hrúbku...
Spaghetti
Tagliatelle
Pappardelle
Cappellini
Vysvetlenie
Tagliatelle sú tradičné vaječné cestoviny z oblasti Emilia Romagna. Ich názov je odvodený od talianskeho slovesa „tagliare“, čo znamená krájať. Názov odráža aj ich spôsob prípravy. Pláty cesta sa poriadne rozvaľkajú a následne sa nakrájajú na tenké prúžky. Pozor! Aby sa táto cestovina mohla nazývať tagliatelle, musí mať určitú šírku cca 6 až 8 mm. Často sa podávajú s ragú.
Zdroj:
Wiki Commons
610
Cestoviny na obrázku sa radia medzi „pasta corta“. Ich názov v slovenčine znamená ušká. Uhádneš, o ktorý druh cestovín ide?
Strozzapreti
Orecchiette
Fusilli
Cavatelli
Vysvetlenie
Ikona Apúlie! Cestoviny pochádzajúce z 12. a 13. storočia sú dodnes obľúbené po celom Taliansku. Talianske babičky ich na ulici robia a sušia dodnes. V taliančine znamená názov „orecchiette“ doslova „malé uši“, čo perfektne vystihuje unikátny tvar cestovín.
Zdroj:
Wiki Commons
710
Uhádneš názov cestoviny na obrázku?
Penne
Bucatini
Paccheri
Macaroni
Vysvetlenie
Paccheri sú veľké trúbkovité cestoviny, ktoré majú svoj pôvod v južnom Taliansku, predovšetkým v oblasti Kampánie. Názov „paccheri“ je odvodený z talianskeho slova „paccare“, čo znamená fackať/plieskať. Pravdepodobne ich tak nazvali preto, že pri miešaní omáčky vydáva cestovina podobný zvuk.
Zdroj:
Wiki Commons
810
Vieš, ako sa nazýva tento druh cestovín, ktorý sa zvyčajne zapeká v rúre?
Cannoli
Cannelloni
Fusilli
Farfalle
Vysvetlenie
V talianskej kuchyni sa zvyčajne podávajú zapečené cannelloni s červenou paradajkovou omáčkou alebo bešamelom. Naplnené surové trubičky cannelloni sa potom pečú v trúbe. Medzi klasickú plnku patrí ricotta a špenát.
Zdroj:
Wiki Commons
910
Ako sa volá táto pasta?
Fusilli
Farfalle
Organetti
Gemelli
Vysvetlenie
Farfalle sú cestoviny, ktoré Taliani taktiež radia do kategórie pasta corta. Ich názov sa do slovenčiny prekladá ako motýľ. Toto pomenovanie dostali vďaka tvaru, ktorý pripomína tento hmyz.
Zdroj:
Wiki Commons
1010
Poznáš názov tejto cestoviny?
Gemelli
Fusilli
Penne
Casarece
Vysvetlenie
Gemelli sú charakteristické svojím skrúteným špirálovým tvarom. Slovo gemelli v taliančine znamená dvojičky, pretože vyzerajú tak, akoby spájali dva pramene zvinuté dohromady. V skutočnosti je to jeden dlhý prameň, ktorý je preložený na polovicu a skrútený. Skús ich niekedy použiť namiesto penne alebo fusilli!