Na platforme Youtube zverejnil Oceánografický ústav 80 minút nezostrihaných záberov.
Doteraz verejne neznámy videozáznam z potápania sa k vraku Titanicu z roku 1986 zverejnil v stredu Oceánografický ústav Woods Hole (WHOI) so sídlom v americkom štáte Massachusetts.
Videozáznam vznikol len niekoľko mesiacov po objavení vraku na dne Atlantického oceánu v septembri 1985. Objavil ho spoločný tím vedcov z WHOI a Francúzskeho výskumného ústavu pre využívanie morí.
Počas 11 ponorov v júli 1986 sa nakrúcali zábery z ponorky s posádkou a malej diaľkovo ovládanej ponorky, ktoré bola schopná manévrovať v stiesnených priestoroch vraku. WHOI na platforme Youtube zverejnil 80 minút nezostrihaných záberov.
Na zrnitom čiernobielom videozázname okrem iného vidno čelo parníka a časť zábradlia pozdĺž jednej z palúb. Oceánograf Robert Ballard povedal, že ako prvú uvidel obrovskú stenu z nitovanej ocele, ktorá sa týčila vyše 30 metrov nad nimi, keď zostúpil 3 780 metrov pod hladinu mora. Podľa technika WHOI Andyho Bowena bola najväčšou výzvou odľahlosť danej lokality, pričom teplota vody bola blízko bodu mrazu.
Zverejnenie záberov bolo zosúladené s uvedením remasterovanej verzie filmu Titanic (1997) režiséra Jamesa Camerona do kín pri príležitosti 25. výročia premiéry.
Titanic sa potopil 15. apríla 1912 v severnom Atlantiku niekoľko hodín po náraze do ľadovca počas svojej prvej plavby z britského Southamptonu do New Yorku. Pri tragédii zahynulo vyše 1 500 ľudí.