Slovensko je v rámci krajín OECD na prvom mieste vo výskyte rakoviny hrubého čreva. Príčinou môže byť aj vysoká konzumácia šunky a párkov.
Začiatkom tohto roka francúzska zdravotnícka agentúra ANSES potvrdila súvislosť medzi dusitanmi a dusičnanmi v šunke a údeninách a rozvojom rakoviny čreva. Francúzska vláda odvtedy začala znižovať alebo postupne odstraňovať dusitany zo spracovaného mäsa. Nový výskum popredného britského vedca Chrisa Elliotta to potvrdil.
Štúdia uverejnená koncom minulého týždňa v prestížnom vedeckom časopise Nature skúmala účinky konzumácie dusitanov v spracovanom bravčovom mäse. Počas ôsmich týždňov kŕmili myši údeninami s obsahom týchto aditív. Hlodavce porovnávali s kontrolnou skupinou myší, ktoré kŕmili vyváženou obilninovou stravou.
Zistilo sa, že myši, ktoré jedli párky obsahujúce dusitany, mali o 53 percent viac gastrointestinálnych nádorov ako kontrolná skupina.
Stačí málo
Podiel dusitanového bravčového mäsa v strave myší bol 15 percent. Vedci ho označili za „relatívne vysoký“, no všetky predchádzajúce výskumy používali v strave minimálne 50-percentný podiel spracovaného mäsa. „Jasne to dokazuje, že aj nižšie dávky údenín v strave môžu zhoršiť riziko vzniku tohto ochorenia,“ konštatujú vedci.
Hlavný autor Chris Elliott po vykonaní tejto štúdie vyzval britskú vládu, aby podľa vzoru Francúzska zakázala používanie týchto chemických látok v potravinách.
„Výsledky novej štúdie ešte viac objasňujú riziko rakoviny spojené s mäsom konzervovaným dusitanmi. Každodenná konzumácia slaniny a šunky s obsahom dusitanov predstavuje veľmi reálne riziko pre verejné zdravie,“ povedal profesor.
Doktor Brian Green, ďalší z autorov štúdie, povedal: „Výsledky našej štúdie jasne ukazujú, že nie každé spracované mäso prináša rovnaké riziko rakoviny a že konzumácia spracovaného mäsa s obsahom dusitanov podporuje vývoj rakovinových nádorov.“
Slováci vo výskyte rakoviny stále vedú
Rakovina hrubého čreva je jedným z najrozšírenejších rakovinových ochorení v Európe a Slovensko je v rámci krajín OECD aktuálne na prvom mieste vo výskyte tohto ochorenia. Mnohí odborníci už dávnejšie tvrdia, že mu možno predchádzať zdravou stravou a vylúčením spracovaných mäsových výrobkov (najmä údenín) a červeného mäsa z jedálnička.
Dusičnany a dusitany sa ako aditívne látky na Slovensku používajú predovšetkým pri konzervovaní mäsa a mäsových výrobkov na zlepšenie senzorickej kvality a v mäsovom priemysle na udržanie červenej farby mäsa. Najvyššie prípustné množstvá dusitanov a dusičnanov ako potravinárskych aditív stanovuje Potravinový kódex.