Obrázkový generátor Midjourney sa pozrel na najhoršie, ale aj na najlepšie scenáre.
Obrázkový generátor Midjourney naznačil, ako by mohli vyzerať svetové metropoly v roku 2100 za predpokladu, že sa ľudstvu nepodarí splniť klimatické ciele. Britský portál na porovnávanie cien energií Uswitch zverejnil znepokojivé vizualizácie v kontexte práve prebiehajúcej klimatickej konferencie COP27.
Egyptský samit má podľa CTVNews prispieť k predstaveniu konkrétnych riešení vyplývajúcich z Parížskej dohody z roku 2015. Prioritou je udržať globálne otepľovanie pod hranicou 2 °C a ideálne pod 1,5 °C.
AI tool reveals what cities could look like in 2100 if climate goals not met https://t.co/EsQoLHBAJspic.twitter.com/OLb8oe0Xck
— CTV News (@CTVNews) November 7, 2022
Obrázky vygenerované umelou inteligenciou ukazujú, ako budú veľké mestá na svete vyzerať o 70 rokov podľa najhoršieho, ale aj najlepšieho klimatického scenára. Na zobrazení potenciálnych dôsledkov spolupracoval Uswitch s oxfordským výskumným centrom uhlíkovej neutrality Net Zero, ktorý analyzoval údaje o emisiách a najnovšiu správu panelu o zmene klímy.
Výskumníci sa pokúsili predpovedať budúcnosť 20 svetových metropol. Patria medzi ne Toronto, New York, Paríž, Rio de Janeiro, Sydney, Tokio, Barcelona, Peking, Berlín, Dubaj, Gíza, Londýn, Los Angeles či Moskva.
„Je dôležité predstaviť si, ako by mohol svet vyzerať v najbližších desaťročiach, ak sa nám nepodarí začať so zmenami teraz,“ uviedol vo vyhlásení Ben Gallizzi, energetický expert zo spoločnosti Uswitch. „Ak krajiny na celom svete nezačnú meniť svoje návyky, následky môžu viesť k tomu, že mnohé miesta budú vyzerať na nepoznanie.“
Na samite COP27 varoval generálny tajomník OSN António Guterres, že ľudstvo bude buď spolupracovať v boji proti zmene klímy, alebo zahynie. Vyhlásil, že ľudstvo „bojuje o život... a prehráva“, pričom pripomenul, že svet je nebezpečne blízko k bodu, odkiaľ už niet návratu. Podľa Antónia Guterresa máme dnes na výber medzi dohodou a kolektívnou samovraždou.