Na nezrovnalosti upozornil publicista, smeje sa už aj minister obrany.
Sliačske referendum o americkej základni možno vnímať ako prvý krok pokusu o nelegálnu anexiu. V referendovej otázke šlo o to, aby mestské zastupiteľstvo Sliača zabránilo umiestneniu americkej vojenskej základne na území Letiska Sliač. To však podľa katastrálneho úradu neleží na území mesta Sliač, ale na území susednej Sielnice (a z malej časti na území obce Badín).
Obyvatelia tak rozhodovali o úplne iných obciach než o svojej vlastnej. Na nezrovnalosti upozornil publicista Radovan Bránik na Facebooku.
Referendum o neexistujúcej základni na cudzom území
Obyvatelia Sliača v referende hlasovali o území a pozemkoch, ktoré s nimi nemajú nič spoločné, píše Bránik na sociálnej sieti. Pridáva aj časť zákona o obecnom zriadení, v ktorom je jasne napísané, že miestne referendum obce organizujú o otázkach života a rozvoja danej obce. Keďže letisko patrí pod inú obec, vedenie mesta Sliač referendum vôbec nemalo ani vypísať.
Ku kritike sa pridal aj minister obrany Jaroslav Naď. Rovnako na Facebooku sa z nezmyselného referenda smeje. „To je fakt parádne!!!!! Takže ak napríklad fanúšikovia Spartaka Trnava nebudú chcieť, aby existoval v Bratislave futbalový štadión Slovana, vyzbierajú podpisy na referendum v Trnave a v Bratislave zrušia štadión,“ napísal na sociálnej sieti.
O výsledkoch rokovania by malo mestské zastupiteľstvo ešte rokovať.
Minister včera opakovane vysvetlil, že americká základňa na Letisku Sliač nebola, nie je a nebude. „Miestne referendum nie je právne záväzné pre vládu. Navyše, opakujem, žiadne úvahy či rozhovory sa o americkej základni na Sliači nevedú, a to na žiadnej úrovni,“ píše Naď v statuse. Na referende sa zúčastnilo 37 % celkového obyvateľstva.