Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Adam Novosad TASR
25. októbra 2022, 18:02
Čas čítania 1:14

Česko: Kontroly na hraniciach so Slovenskom najbližší mesiac nezrušíme, aj keď sú finančne veľmi náročné

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Český minister vnútra momentálne nevidí priestor na zrušenie hraničných kontrol.

Český minister vnútra Vít Rakušan si v horizonte 15 dní až jedného mesiaca nevie predstaviť ukončenie kontrol na hraniciach so Slovenskom. Česká vláda ich plánuje tento týždeň predĺžiť o ďalších 15 dní. Šéf českého rezortu vnútra to uviedol v utorok po ministerskej konferencii Pražský proces.


„Jednoducho nedokážem si v tom krátkodobom horizonte pri tých číslach, ktoré sú stále veľké, predstaviť, že by sme v horizonte nejakých 15 dní alebo mesiaca od tohto opatrenia ustúpili,“ povedal Rakušan.

českohranice
Zdroj: TASR/DPA


Kontroly na hraniciach sú krátkodobým riešením

Český minister zdôraznil, že riešenie pokladá za čiastkové a krátkodobé. Neteší ho, že práve počas jeho pôsobenia na čele rezortu vnútra museli toto opatrenie zaviesť. Zároveň si však myslí, že to bolo nutné riešenie na ochranu bezpečnosti ČR. Na najbližšom zasadnutí vlády bude Rakušan navrhovať predĺženie kontrol.


„My teraz ešte na vláde v každom prípade nejakých 15 dní predlžovať budeme, ale tých 15 dní určite využijeme na rokovanie so slovenskou stranou. Hovoril som o tom aj s premiérom Fialom, ten hovoril so svojím náprotivkom, tu som hovoril s pánom slovenským ministrom Mikulcom. My nechceme, aby to tu bolo dva roky,“ zdôraznil Rakušan.


Česko sa plánuje vrátiť k normálnemu režimu. Podmienkou sú však konkrétne kroky, najmä nová a kvalitnejšia zmluva o policajnej spolupráci a lepšia definícia v readmisnej dohode.

10. februára 2024, 17:00 Čas čítania 0:59 GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity

Kontrolovať hranice je finančne veľmi náročné Na otázku TASR potvrdil, že kontroly na hraniciach sú finančne veľmi náročné. Peniaze na posilnenie kontrol momentálne čerpajú z rezervy ministerstva vnútra.

Ak by to bolo potrebné, financie by mohli získať aj novelizáciou štátneho rozpočtu. Rakušan dodal, že si vie predstaviť aj lepšie vynaložené peniaze, momentálne však podľa neho pomáhajú chrániť bezpečnosť Českej republiky, a tak nevidí dôvod kontroly náhle zrušiť.


Česko má právo predlžovať dočasné kontroly na základe rozhodnutia českej vlády do 28. novembra. Na prípadné ďalšie predlžovanie potrebuje notifikáciu Európskej komisie. Zatiaľ nie je rozhodnuté, či o ňu bude Česká republika naozaj žiadať.

Domov
Zdieľať
Diskusia