Neliečená otrava sa môže skončiť úmrtím.
Národné toxikologické informačné centrum Univerzitnej nemocnice Bratislava už tento rok zaznamenalo 106 prípadov otráv hubami. V 25 prípadoch išlo o otravu u detí. Vedúca NTIC Silvia Plačková neskúseným hubárom odporúča zbierať len hríbovité huby, ktoré majú na spodnej časti klobúka rúrky, napríklad dubáky, kozáky, masliaky a suchohríby. Toxikologické informačné centrum len počas prvého októbrového víkendu konzultovalo desať otráv hubami.
Až traja pacienti sa vtedy otrávili nechválne známou muchotrávkou zelenou. Muchotrávka zelená, biela alebo končistá patria medzi lupenaté huby a na spodnej časti klobúka majú biele lupene. Ľudia si ich najčastejšie zamieňajú s bedľami, so šampiňónmi a zelenými plávkami.
Muchotrávka zelená však obsahuje toxín amanitín, ktorý závažne poškodzuje pečeň. Medzi prvé príznaky otravy patria tráviace ťažkosti, ktoré môžu trvať niekoľko dní. „Po tejto fáze môže nasledovať takzvané štádium zdanlivého uzdravovania, keď sa človek cíti lepšie. Práve vtedy sa ľudia rozhodnú, že nepôjdu k lekárovi. Ale táto fáza je len dočasná,“ upozornila Plačková.
V ďalšej fáze dochádza k poškodeniu pečene, žltačke, zlyhávaniu pečene a obličiek. Pri neliečenej otrave alebo neskorej liečbe hrozí nepozorným konzumentom smrť. Silvia Plačková preto radí nepodceňovať prvé príznaky a čo najskôr vyhľadať lekára.
Na rozlíšenie jedovatých húb od jedlých podľa odborníčky neexistuje jednoduché pravidlo a preto jediným spoľahlivým prostriedkom ostáva naučiť sa rozpoznávať jedlé a jedovaté druhy a nadobudnúť istotu v poznávaní znakov, ktorými sa odlišujú.