Všeobecní lekári vyzvali rezort, aby zverejnil konkrétne kroky v rámci krízového manažmentu v krátkodobom a strednodobom horizonte na stabilizáciu situácie.
Viaceré ambulancie všeobecných lekárov by v budúcom roku pre neudržateľnosť prevádzkových nákladov nemuseli otvoriť. Upozornila na to Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS). Vyzvala preto vládu a ministerstvo zdravotníctva k rokovaniam o stabilizácii prevádzky ambulancií.
„Našim ambulanciám sa raketovo zvyšujú náklady na prevádzku. Viacerým sa nájomné za energie, plyn a nájomné v priebehu posledných troch mesiacoch zvýšili o 170 až 320 percent, čím je ohrozená nielen ich prevádzka, ale aj samotná existencia,“ skonštatovala SVLS v stanovisku, ktoré TASR poskytla jej prezidentka Monika Palušková.
Je preto podľa nej potrebné začať s realizáciou opatrení na stabilizáciu zdravotného systému, ako napríklad zastropovanie ceny platby za plyn a elektrinu pre všetky typy poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a sociálnych služieb.
Malo by sa podľa nej okamžite rozhodnúť o dofinancovaní zdravotníctva prostredníctvom platieb za poistencov štátu aspoň na úrovni štyroch percent do konca tohto roka.
Všeobecní lekári vyzvali tiež rezort, aby zverejnil konkrétne kroky v rámci krízového manažmentu v krátkodobom a strednodobom horizonte na stabilizáciu situácie. Mali by sa podľa nich tiež jednoznačne zadefinovať priority slovenského zdravotníctva do konca roka 2022 a na rok 2023.
Enormný rast cien trápi tiež nemocnice, niektorým narástli aj šesťnásobne. Viaceré z nich očakávajú pomoc a rokujú s rezortom zdravotníctva. Ten reagoval, že situáciou sa zaoberá spoločne s vládou.
Doplnil, že dosahy rastu cien energií pociťujú všetky ministerstvá na Slovensku. V prípade nemocníc treba mať podľa neho na zreteli užší priestor na možné kompromisy medzi úsporou a spotrebou.