TASR o tom informuje podľa správy denníka The Guardian.
V stredu sme informovali o tom, že ruský prezident Vladimir Putin v krajine vyhlásil čiastočnú vojenskú mobilizáciu. Všetci, ktorí dostanú povolanie, budú musieť absolvovať vojenský výcvik. Krátko nato ruské aerolinky prestali s okamžitou platnosťou predávať letenky mužom vo veku od 18 do 65 rokov.
Následne sa začali tvoriť kolóny na gruzínsko-ruskej hranici a intenzívnejšiu premávku už zaznamenali aj na hranici s Fínskom. Ruské ministerstvo obrany v piatok uviedlo, že výnimku z čiastočnej mobilizácie budú mať len ľudia pracujúci na kľúčových pozíciách v ruskom sektore informačných technológií a telekomunikácie či vo finančnom sektore.
„Aby sa zaistil chod istých technologických odvetví, ako aj finančného systému Ruskej federácie, rozhodlo sa, že nebudeme verbovať občanov, ktorí pracujú v akreditovaných organizáciách, ktoré patria do oblasti informačných technológií,“ uvádza ruský rezort obrany s tým, že pôjde predovšetkým o ľudí s vyšším vzdelaním alebo s odborným školením.
Podľa vyhlásenia ide predovšetkým o organizácie, ktoré sa zaoberajú vývojom, implementáciou, údržbou a zapracovávaním riešení v odbore informačných technológií alebo zaisťujú chod informačnej infraštruktúry. Na sociálnej sieti Telegram ministerstvo zároveň uvádza, že právo na odklad majú aj zamestnanci registrovaných médií, teda tlače a televíznych a rozhlasových spoločností.
Rezort uvádza vo vyhlásení i ďalšie sektory, na ktorých zamestnancov sa vzťahuje výnimka, napríklad sektor telekomunikačný či finančný. Po tom, ako Putin v stredu ohlásil čiastočnú vojenskú mobilizáciu, minister obrany Sergej Šojgu povedal, že povolaných môže byť zhruba 300-tisíc záložníkov. Aký však bude skutočný rozsah mobilizácie, zatiaľ nie je jasné.