Väčšina firiem plánuje v režime pokračovať.
Väčšina zo 73 britských spoločností z pilotného projektu si podľa NY Times po troch mesiacoch experimentu pochvaľuje 4-dňový pracovný týždeň a tvrdí, že neprináša žiadnu stratu produktivity. Počas šesťmesačného experimentu dostávajú zamestnanci pilotných spoločností každý týždeň jeden platený deň voľna.
Priebežné hodnotenie vzniklo na základe prieskumu v 41 zapojených firmách. Až 35 z nich považuje pokračovanie v štvordňovom režime za „pravdepodobné“ či „mimoriadne pravdepodobné“ aj po skončení skúšobného obdobia v novembri. Tridsaťdeväť spoločností (88 %) uviedlo, že produktivita bola buď rovnaká, alebo sa zlepšila, a podľa šiestich spoločností sa produktivita dokonca výrazne zlepšila.
UK firms which did four-day working week trial will make it permanent https://t.co/qu148vtFUF
— BBC News (UK) (@BBCNews) September 21, 2022
Predstavitelia britských spoločností tvrdia, že štvordňový týždeň ich zamestnancom poskytol viac času na cvičenie, varenie, trávenie času so svojimi rodinami a na koníčky, čím sa zlepšila ich pohoda a na pracovisku boli energickejší a produktívnejší.
Výkonná riaditeľka anglickej marketingovej agentúry Amplitude Media, Jo Burnsová-Russellová hovorí, že štvordňový pracovný týždeň bol natoľko úspešný, že ho istotne implementujú natrvalo. Zamestnanci podľa nej našli spôsoby, ako pracovať efektívnejšie, a spoločnosť stále rastie, aj keď polovica zamestnancov má voľno v stredu a polovica v piatok.
Na pilotnom projekte sa zúčastnilo až 3 300 pracovníkov bánk, marketingu, zdravotnej starostlivosti, finančných služieb, maloobchodu, pohostinstva a ďalších odvetví a ide o jednu z najväčších štúdií tohto druhu. Podobné experimenty sa, väčšinou v súkromnom sektore, uskutočnili už aj v Spojených štátoch, Kanade, Írsku, Austrálii či na Novom Zélande.