Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
Tento článok je PR správa spoločnosti JTRE.
22. septembra 2022, 11:15
Čas čítania 2:33
Sponzorovaný obsah

Slovensko má prvý mrakodrap. Budova Eurovea Tower dosiahla výšku 150 metrov

Slovensko má prvý mrakodrap. Budova Eurovea Tower dosiahla výšku 150 metrov
Zdroj: Filip Záhorský (dronistask)
KULTÚRA ARCHITEKTÚRA ZO SLOVENSKEJ A Z ČESKEJ REPUBLIKY BRATISLAVA
Uložiť Uložené

Silueta nášho hlavného mesta sa pomaly mení.

V Hong Kongu je ich takmer päťstopäťdesiat, v Londýne tridsať, vo Varšave jedenásť a vo Viedni sú tri. Bratislava má svoj prvý mrakodrap, čiže budovu, ktorá dosiahla výšku minimálne 150 metrov. Vďaka tejto stavbe sa podľa Rady pre výškové budovy a mestské prostredie (CTBUH) stane 201. mestom na svete, v ktorom stojí mrakodrap.

Budova Eurovea Tower potrebnú hranicu prekonala minulý týždeň dokončením 44. poschodia. Celková výška prvého slovenského mrakodrapu dosiahne po dokončení hrubej stavby v novembri tohto roka 168 metrov.

zisti viac
eurovea
Zdroj: Filip Záhorský (dronistask)

Ako sa stavia mrakodrap

Stavebné práce na rozšírení komplexu Eurovea pod taktovkou developera J&T REAL ESTATE (JTRE) sa začali koncom roka 2019. S príchodom nového roka začali v stavebnej jame štyri vrtné súpravy vŕtať takmer 1 400 pilót, ktoré sú súčasťou zakladania stavieb. Prvý zo štrnástich žeriavov vyrástol v máji.

Prelom prišiel v septembri 2020, keď sa tri dni nepretržite betónovala základová doska. Zároveň prebiehalo testovanie odolnosti fasády voči extrémnemu počasiu. Mrakodrap potom začal rásť do výšky. Po dokončení podnože s 15-metrovými nosnými stĺpmi v tvare V pribúda v priemere každých 11 dní nové štandardné podlažie.

Začiatkom tohto roka prekonala hrubá stavba Eurovea Tower polovicu konečnej výšky. „Magickú“ hranicu 100 metrov prelomila koncom marca a najvyššou budovou na Slovensku sa stala v júni tohto roka. V najbližších dňoch sa začne montovať koruna mrakodrapu vysoká 17,4 metra, ktorú bude tvoriť 12 lúčov zložených z dvoch častí. Najťažší diel koruny váži 4,7 tony.

V októbri príde na rad betónovanie meter hrubej stropnej dosky na najvyššom, 45. bytovom poschodí. Aktuálne budované poschodie zobrazuje digitálny displej na šplhacom debnení. Postup prác na tejto výnimočnej stavbe sleduje aj dokumentárny film, ktorý nakrúca oceňovaný režisér Jaro Vojtek.

„Výstavba mrakodrapu Eurovea Tower aj celého pokračovania Eurovea napreduje podľa plánu napriek súčasnej neľahkej situácii na stavebnom trhu vďaka dôkladnej príprave, kvalitnej projektovej dokumentácii a profesionalite všetkých zhotoviteľov. Do konca novembra by sme mali nasadiť na mrakodrap korunu a dosiahnuť tak jeho najvyšší bod. Už teraz vnímame pozitívny ohlas na to, ako veža rozbíja doteraz monotónnu panorámu takmer rovnako vysokých budov. Po dokončení vynikne jej štíhla zaoblená silueta a stane sa modernou dominantou Bratislavy,“ hovorí Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE.

eurovea
Zdroj: Filip Záhorský (dronistask)

Bývanie v oblakoch

Prvý slovenský mrakodrap prinesie štyristo rezidencií. Môžeš očakávať praktické dispozície, vysoké stropy a kvalitné vybavenie. Každý byt má terasu s výhľadom na rôzne časti Bratislavy. Rezidenti budú mať k dispozícii vstupnú lobby s recepciou a vďaka prechodu do nákupného centra si budú môcť nakúpiť a vybaviť potrebné vecí doslova na skok z domu.

„Vzhľadom na jedinečnosť projektu a vynikajúcu polohu pri Dunaji pár minút od historického centra bol o bývanie v prvom slovenskom mrakodrape od začiatku obrovský záujem. Predaných je takmer 90 percent rezidencií. Zostávajúce sa dostanú do ponuky spolu s dokončením výstavby,“ spresňuje Ivan Bratko, riaditeľ predaja rezidenčných nehnuteľností JTRE.

Okrem mrakodrapu tvoria projekt EUROVEA 2, čiže rozšírenie nákupného centra Eurovea, rezidencie Riverside, administratívne budovy Pribinova X, Pribinova Y a podzemné garáže. Súčasťou výstavby v rámci mestskej štvrte Eurovea City pri Dunaji je aj predĺženie nábrežnej promenády, vybudovanie bulváru Pribinova s prípravou na umiestnenie telesa električkovej trate a ďalšie nové verejné priestory, ihriská i športoviská.

viac informácií
eurovea
Zdroj: Filip Záhorský (dronistask)

Južné námestie pred mrakodrapom s výhľadom priamo na Dunaj oživí nové vizuálne dielo Octahedral Body od Viktora Freša, ktoré vybrala odborná porota spomedzi 25 návrhov českých a slovenských umelcov doručených do verejnej súťaže. Eurovea City sa postupne stáva srdcom moderného centra Bratislavy.

Projekt EUROVEA 2 v číslach

• Rozšírenie nákupného centra – 25 000 m2 obchodnej plochy (spolu s existujúcim centrom 85 000 m2)
• Eurovea Tower – 47 nadzemných podlaží, výška 168 metrov, 400 rezidencií
• Eurovea Riverside – 8 nadzemných podlaží, 97 rezidencií
• Pribinova X – 18 000 m2 prenajímateľnej kancelárskej plochy
• Pribinova Y – 22 000 m2 prenajímateľnej kancelárskej plochy
• Podzemné garáže – 1 400 stojísk
• Predĺženie dunajskej promenády – nábrežný park 25 000 m2, nové športoviská a detské ihriská
• Mestský bulvár Pribinova – s novým námestím pred Eurovea Tower a novou alejou stromov

Dokončenie – 2023
Domov
Zdieľať
Diskusia