Zatiaľ čo predchádzajúce výskumy preukázali súvislosť medzi platformou a zvýšenou mierou úzkosti a depresie, najnovšia štúdia v American Economic Review zistila priamu príčinnú súvislosť.
Nový výskum vedcov z Telavivskej univerzity našiel priame spojenie medzi používaním Facebooku a horším duševným zdravím u vysokoškolských študentov – predovšetkým vyššou mierou úzkosti a depresie.
Štúdia, ktorú uverejnil časopis American Economic Review, priniesla výsledok, že počas prvých 2,5 roka existencie tejto platformy mali vysokoškolskí študenti s facebookovým účtom o 7 % vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť depresiami, a o 20 % vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť úzkosťou.
Prístup k sociálnej sieti získali v roku 2004 ako prví študenti Harvardu, po nich nasledovali univerzity Columbia, Stanford a Yale. Výskumníci využili lekárske záznamy študentov z týchto univerzít, pričom porovnali študentov, ktorí mali účet na Facebooku, s tými, ktorí nemali.
Zatiaľ čo predchádzajúce výskumy preukázali súvislosť medzi platformou a zvýšenou mierou úzkosti a depresie, štúdia v American Economic Review zistila priamu príčinnú súvislosť. Vedci tvrdia, že je za tým práve jedinečná metodika. Za nárast úzkosti a depresie medzi mladými ľuďmi môže pravdepodobne „nežiaduce porovnávanie sa s ostatnými“.
„Sociálne siete podnecujú závisť. Ich používatelia len ťažko chápu, že to, čo vidia online, nemusí nevyhnutne odrážať realitu. O to viac to platilo pred 16 –18 rokmi, keď bol tento fenomén úplne nový,“ povedal jeden z autorov štúdie.
Zároveň sa zdá, že negatívne účinky tejto sociálnej siete sa časom zvyšujú. „Účinok bol u druháka na Harvarde koncom jesene 2004 vyšší ako u prváka,“ povedal ďalší z autorov.
Podľa údajov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb bola miera samovrážd medzi 10- až 24-ročnými ľuďmi v rokoch 2000 až 2007 stabilná, potom sa v rokoch 2007 až 2017 zvýšila o 57 %. Facebook má v súčasnosti 2,5 miliardy používateľov denne.