Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Ema Stanovská
19. septembra 2022 o 21:47
Čas čítania 1:02

Vedci našli priamy súvis medzi používaním Facebooku a vyššou mierou úzkosti a depresií. Skúmali študentov z Harvardu

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Zatiaľ čo predchádzajúce výskumy preukázali súvislosť medzi platformou a zvýšenou mierou úzkosti a depresie, najnovšia štúdia v American Economic Review zistila priamu príčinnú súvislosť.

Nový výskum vedcov z Telavivskej univerzity našiel priame spojenie medzi používaním Facebooku a horším duševným zdravím u vysokoškolských študentov – predovšetkým vyššou mierou úzkosti a depresie.

Štúdia, ktorú uverejnil časopis American Economic Review, priniesla výsledok, že počas prvých 2,5 roka existencie tejto platformy mali vysokoškolskí študenti s facebookovým účtom o 7 % vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť depresiami, a o 20 % vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť úzkosťou.

Prístup k sociálnej sieti získali v roku 2004 ako prví študenti Harvardu, po nich nasledovali univerzity Columbia, Stanford a Yale. Výskumníci využili lekárske záznamy študentov z týchto univerzít, pričom porovnali študentov, ktorí mali účet na Facebooku, s tými, ktorí nemali.

Zatiaľ čo predchádzajúce výskumy preukázali súvislosť medzi platformou a zvýšenou mierou úzkosti a depresie, štúdia v American Economic Review zistila priamu príčinnú súvislosť. Vedci tvrdia, že je za tým práve jedinečná metodika. Za nárast úzkosti a depresie medzi mladými ľuďmi môže pravdepodobne „nežiaduce porovnávanie sa s ostatnými“. 

11. decembra 2024 o 16:34 Čas čítania 4:13 Toto je 8 rád, ako sa vyrovnať s dobou plnou kríz. Psychologička vysvetľuje, čo máme robiť a čomu sa vyhnúť Toto je 8 rád, ako sa vyrovnať s dobou plnou kríz. Psychologička vysvetľuje, čo máme robiť a čomu sa vyhnúť

„Sociálne siete podnecujú závisť. Ich používatelia len ťažko chápu, že to, čo vidia online, nemusí nevyhnutne odrážať realitu. O to viac to platilo pred 16 –18 rokmi, keď bol tento fenomén úplne nový,“ povedal jeden z autorov štúdie.

Zároveň sa zdá, že negatívne účinky tejto sociálnej siete sa časom zvyšujú. „Účinok bol u druháka na Harvarde koncom jesene 2004 vyšší ako u prváka,“ povedal ďalší z autorov.

Podľa údajov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb bola miera samovrážd medzi 10- až 24-ročnými ľuďmi v rokoch 2000 až 2007 stabilná, potom sa v rokoch 2007 až 2017 zvýšila o 57 %. Facebook má v súčasnosti 2,5 miliardy používateľov denne.

Domov
Zdieľať
Diskusia