Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
TASR
2. septembra 2022 o 12:23
Čas čítania 1:17

Severná Kórea zintenzívnila potláčanie ľudských práv a slobôd. OSN chce Kim Čong-una dostať pred Medzinárodný trestný súd v Haagu

Kategória:
News
Uložiť Uložené
Severná Kórea zintenzívnila potláčanie ľudských práv a slobôd. OSN chce Kim Čong-una dostať pred Medzinárodný trestný súd v Haagu
Zdroj: TASR/AP

K zhoršeniu ľuských práv prispela aj pandémia koronavírusu.

Severná Kórea zintenzívnila potláčanie ľudských práv a slobôd. Uvádza sa to v novej správe generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa. V správe sa takisto píše, že Bezpečnostná rada OSN by mala zvážiť aj postúpenie Severnej Kórey na Medzinárodný trestný súd v Haagu v súvislosti s možnými zločinmi proti ľudskosti.

Správa konštatuje, že nedošlo k nijakému pokroku, čo sa týka vyvodzovania zodpovednosti za porušovanie ľudských práv v tejto izolovanej severoázijskej krajine. Správa takisto poukázala na už v minulosti zdokumentované prípady, ktoré môžu predstavovať zločiny proti ľudskosti.

Šéf OSN preto apeloval na medzinárodné spoločenstvo, aby na ľudskoprávnu situáciu v KĽDR zareagovalo. V 18-stranovej správe teraz už bývalej vysokej komisárky OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletovej, mapujúcej obdobie od augusta 2021 do júla 2022, sa píše, že k ďalšiemu obmedzovaniu ľudských práv došlo v KĽDR počas koronavírusovej pandémie, keď boli zavedené viaceré opatrenia vrátane lockdownov.

Guterres uviedol, že covidové reštrikcie, ktoré uzavreli hranice a obmedzili slobodu pohybu a sociálne interakcie v rámci krajiny, „umožnili vláde ešte viac potlačiť obeh informácií a myšlienok medzi ľuďmi”.

10. decembra 2024 o 15:36 Čas čítania 4:08 Podozrivý Luigi Mangione je pre mnohých sexsymbol. Strelec pochádza z bohatej rodiny a čítal manifest od teroristu Podozrivý Luigi Mangione je pre mnohých sexsymbol. Strelec pochádza z bohatej rodiny a čítal manifest od teroristu

Tento vývoj podľa slov šéfa OSN ešte viac prispieva k represívnemu politickému a bezpečnostnému systému krajiny, ktorý „na potláčanie vôle ľudí, ich rozdeľovanie, zasievanie nedôvery a potláčanie akejkoľvek kolektívnej vôle či autentickej domácej kultúry využíva metódy dohľadu, nátlaku, strachu a trestov”.

Správa takisto spomína zákon z roku 2020, ktorý údajne umožňuje uložiť doživotný trest odňatia slobody či dokonca trest smrti komukoľvek, kto vlastní veľké množstvo mediálnych materiálov z Južnej Kórey alebo ich distribuuje.

Obyvatelia Severnej Kórey, ktorým sa z nej podarilo utiecť, vyjadrovali obavy, že ich za kritiku vlády pošlú do politických väzenských táborov. Podľa správy OSN existuje v KĽDR päť takýchto táborov.

Vládnuca Kórejská strana práce obyvateľov krajiny rozdeľuje do troch skupín podľa ich „lojality a podvolenia sa centralizovanej vláde”, uvádza OSN. Podľa severokórejských utečencov ovplyvňuje táto klasifikácia množstvo ľudskoprávnych oblastí – vrátane prístupu k vyššiemu vzdelaniu, k bývaniu, jedlu, zamestnaniu či účasti na veciach verejných, ale aj k svadbe a rodinnému životu.

Domov
Zdieľať
Diskusia