Dielo, ktoré započal Karl May, vraj nereflektuje historickú realitu.
Nemecké vydavateľstvo Ravensburger Verlag sťahuje z edičného plánu dve najnovšie knihy o Winnetouovi. Dôvodom je kritika zobrazovania rasových stereotypov. Vydavateľstvo detských kníh čelilo podľa The Guardian obvineniam z rasizmu a privlastňovania si atribútov cudzej kultúry.
Zrušenie predaja najnovších kníh potvrdilo vydavateľstvo kamenným aj internetovým kníhkupectvám vrátane Amazonu. Vydavateľstvo tvrdí, že aj v súvislosti s nedávno uvedeným filmom The Young Chieftain Winnetou dostalo množstvo negatívnych reakcií od čitateľov. V Nemecku sa momentálne diskutuje aj o stiahnutí predmetného filmu z distribúcie.
Today in very German scandals - a book in the popular #Winnetou series has been taken out of print for “harmful stereotyping” of Native Americans pic.twitter.com/C4iDkSVvvR
— James Jackson (@derJamesJackson) August 23, 2022
Najostrejšia kritika naratívu príbehov o Winnetouovi sa sústredí na vytváranie falošnej ilúzie mierového až idylického spolunažívania, ktoré je v príkrom rozpore s historickými faktmi. Príbehy o priateľstve Old Shatterhanda a Winnetoua sú vraj založené na kolonialistickom stereotype a ignorujú tragickú genocídu pôvodných obyvateľov Ameriky.
Prvá kniha o dobrodružstvách indiánskeho náčelníka vyšla v roku 1875. Postavu Winnetoua vytvoril spisovateľ Karl May, ktorý patrí k najpredávanejším nemeckým autorom. Jeho knihy boli preložené do 40 jazykov a predalo sa 200 miliónov ich výtlačkov. Bulvárny denník Bild v reakcii na krok vydavateľa píše o zbytočnej „woke“ hystérii, ktorá „chce na hranici upáliť hrdinu nášho detstva“.