Okrem klimatickej krízy nás ohrozuje aj tá energetická.
Zuzana Čaputová zverejnila na sociálnej sieti video, v ktorom avizuje šetrenie energií v prezidentskom paláci. „V prezidentskej kancelárii zavádzame nové úsporné opatrenia, chceme ušetriť na energiách a inšpirovať aj ďalšie verejné inštitúcie,“ tvrdí hlava štátu.
Prezidentka hovorí, že Slovensko dnes čelí energetickej kríze, ktorá sprevádza aj tú klimatickú. Palác prichádza s tromi kľúčovými opatreniami.
„Počas najbližšej vykurovacej sezóny bude preto znížená teplota v prezidentskom paláci o jeden až dva stupne a do konca leta bude stlmené klimatizovanie spoločných priestorov.
Ohrev teplej vody bude znížený na maximálne 50 stupňov Celzia a prezidentský palác bude v noci svietiť o dve hodiny kratšie. Aj takéto mierne zmeny môžu priniesť reálne úspory,“ sľubuje prezidentka.
Zuzana Čaputová tvrdí, že jej kancelária dlhodobo funguje v najekologickejšej možnej forme. Robí všetko preto, aby sa stala klimaticky neutrálnou verejnou inštitúciou do roku 2030. Vyzýva aj ďalšie ministerstvá, aby sa k nej pridali.
Refresher sa slovenských politikov pýtal, ako vnímajú aktuálne vplyvy klimatickej krízy, medzi ktoré patria aj extrémne teplá a sucho, ktoré trápia veľkú časť krajiny.
Anketovú otázku „Robíte ako politik dosť pre zvrátenie klimatickej krízy?“ sme v rovnakom čase poslali všetkým poslancom NR SR a ministrom. Odpovede sme napriek niekoľkodňovej uzávierke dostali len od približne pätiny poslancov a od polovice ministrov.
Národná rada SR mala možnosť aj tento rok vyhlásiť stav klimatickej núdze, poslanci však tento zákon Tomáša Valáška z Progresívneho Slovenska nepodporili. Krajina by sa tak zaviazala dosiahnuť klimatickú neutralitu Slovenska najneskôr do roku 2050 a zároveň dosiahnuť cieľ zníženia emisií skleníkových plynov najmenej o 60 percent do roku 2030.