Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eduard Starkbauer TASR
6. augusta 2022, 14:55
Čas čítania 0:45

Indiana ako prvý štát USA schválila takmer úplný zákaz interrupcií

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Všetky interrupčné kliniky prídu o licenciu.

Parlament v americkom štáte Indiana schválil takmer úplný zákaz interrupcií. Umelé prerušenie tehotenstva bude od 15. septembra povolené len vo výnimočných prípadoch, a síce po znásilnení, v prípade incestu, keď plod nie je životaschopný alebo ak existuje vážne zdravotné riziko pre matku.

Interrupcie budú môcť ženy v Indiane podstúpiť výhradne v nemocniciach alebo ambulanciách vo vlastníctve nemocníc. To v praxi znamená, že o licenciu prídu všetky dosiaľ pôsobiace interrupčné kliniky. Lekárovi, ktorý vykoná nelegálny potrat alebo nepredloží požadované správy, odoberú licenciu.

Senátom v Indiane, ktorému dominujú Republikáni, prešiel zákon v pomere hlasov 28:19. Proti hlasovalo všetkých 11 demokratických zákonodarcov. Hneď po schválení zákon podpísal aj republikánsky guvernér Eric Holscomb. 

27. júna 2022, 19:00 Čas čítania 4:24 Koniec Roe vs. Wade: čo znamená zrušenie ústavného práva na interrupciu pre americké ženy? Koniec Roe vs. Wade: čo znamená zrušenie ústavného práva na interrupciu pre americké ženy?

Indiana sa tak stala prvým štátom, v ktorom prešlo sprísnenie interrupcií oboma komorami parlamentu aj guvernérom. Vlna sprísňovania prístupu k umelému prerušeniu tehotenstva sa naprieč „červenými“ štátmi USA zdvihla po prelomovom rozhodnutí, v ktorom Najvyšší súd USA zrušil takmer 50-ročný rozsudok, známy ako Roe vs. Wade.

Domov
Zdieľať
Diskusia