Poslanec Juraj Krúpa odchádza z klubu hnutia OĽANO. Informoval o tom na Facebooku.
Poslanec Juraj Krúpa odchádza z klubu hnutia OĽANO. Informoval o tom na sociálnej sieti. „Nebolo to jednoduché. Ale po dôkladnom zvážení a zrelej úvahe som sa rozhodol opustiť poslanecký klub OĽANO.“
Krúpa tvrdí, že zistil, že OĽANO v roku 2022 už nie tým hnutím ako v roku 2020. „Za niečo viac ako dva roky pri kormidle vládnej moci urobilo toľko hodnotových obratov, že sa v spätnom zrkadle spreneverilo tým zásadám, z ktorých vzišlo a prečo mu tak veľa ľudí dalo dôveru vo voľbách. Hnutie, ktoré sa prezentovalo tolerantne k rôznym názorovým prúdom, zultrakonzervatívnelo,“ napísal Krúpa.
Poslanec má pocit, že sa v OĽANO stupňuje boj proti tzv. „liberálnemu peklu“.
„V poslaneckom klube sa prekvapujúco začali tolerovať prvky orbánovského nacionalizmu a koketovať so spoluprácou s extrémistami. S tými, ktorí počas náročných rokov pandémie, zvyšujúcej sa inflácie, energetickej krízy a agresívnej vojny Ruska proti Ukrajine sústavne podkopávali legitimitu tejto vládnej koalície,“ tvrdí.
Pre Krúpu bolo vrcholom, keď sa v OĽANO začalo zdať reálne, že vytvorí menšinovú vládu „za ad hoc podpory rôznych kriminálnikov, extrémistov a fašistov počas koaličnej krízy“.
„Uvažovať o pokračovaní vo vláde aj za takýchto neprijateľných podmienok sa stalo pre moje poslanecké svedomie červenou čiarou. Nedokážem ju preklenúť.“
Dodáva, že nechce patriť do spoločnosti poslancov, ktorí v nedávnej minulosti napríklad podporovali popieranie opatrení proti koronavírusu a chceli stavať šibenice pod domami zdravotníkov.
V OĽANO budú mať už len 47 poslancov, parlamentná matematika nepustí
Hnutie OĽANO má momentálne 47 poslancov, Sme rodina 17 poslancov a Za ľudí 4 poslancov – dokopy 68 poslancov. Zároveň viacerí ich poslanci avizovali, že nebudú pôsobiť v Národnej rade SR napríklad s podporou extrémistov.
Potrebujú teda minimálne 7 hlasov nazbierať medzi nezaradenými. Sme rodina už avizovala, že svoj poslanecký klub rozšíri o trojicu poslancov – Romanu Tabak, Jozefa Šimka a Jána Krošláka. Do úvahy prichádza napríklad aj Martin Čepček, ktorého z OĽANO vyhodili, lebo nedodržiaval pravidlá. V takom prípade by Sme rodina mala 21 poslancov a koalícia už 72.
Teoreticky by menšinovú vládu mohla podporiť aj Katarína Hatráková, ktorú z OĽANO vyhodili spoločne s Romanou Tabak, lebo hlasovala proti vydaniu Roberta Fica Špecializovanému trestnému súdu. Ďalšou nezaradenou poslankyňou, ktorá by teoreticky mohla spolupracovať s koalíciou, je Slavěna Vorobelová. Tá nahradila v parlamente odsúdeného neonacistu Mariana Kotlebu.
V takom prípade by potrebovala koalícia ešte tri, resp. dva hlasy.
Tu sa už bude musieť spoliehať buď na poslancov okolo Tomáša Tarabu, alebo priamo na dve extrémistické strany – Republiku a ĽSNS. Ďalší dvaja odídenci zo Za ľudí Miroslav Kollár a Tomáš Valášek menšinovú vládu pravdepodobne nepodporia.
OĽANO vraj registruje snahu o rozbitie klubu
Predseda klubu OĽANO Michal Šipoš tvrdí, že ho zamrzela forma odchodu Juraja Krúpu z poslaneckého klubu
Hnutie podľa jeho slov posledné dni registruje mimoriadnu snahu o rozbitie klubu s cieľom zabrániť pokračovaniu vlády.
„Odísť z kolektívu bez rozlúčky s ľuďmi, ktorí sa mu roky snažili pomáhať, nie je úplne fér. Každopádne mu prajeme všetko dobré,“ uviedol Šipoš v reakcii na Krúpov odchod.
Poukazuje aj na „mimoriadnu snahu o rozbitie poslaneckého klubu OĽANO“. Podľa Šipoša je cieľom zabrániť pokračovaniu vlády po avizovanom odchode strany SaS. „Veríme, že vábeniu už nikto ďalší nepodľahne,“ doplnil Šipoš.
Krúpa v svojom vyjadrení nehovorí o tom, že by zvažoval vstup do iného poslaneckého klubu alebo do inej strany.
Stančík a Čekovský považujú Krúpov odchod z OĽANO za predčasný
Rozhodnutie poslanca Juraja Krúpu opustiť poslanecký klub OĽANO považujú poslanci OĽANO Andrej Stančík a Kristián Čekovský za predčasné. Rokovania o budúcnosti koalície totiž stále pokračujú. Poslanci odmietajú vládu s fašistami.
„Premiér Eduard Heger jasne hovorí o snahe zachovať štvorkoalíciu a v tomto má našu plnú podporu. Odmietame akékoľvek úvahy o menšinovej vláde s podporou ĽSNS. Takáto koalícia opierajúca sa o hlasy opozičných, nezaradených či fašistických poslancov by nemala dlhú trvanlivosť,“ uviedli vo svojom stanovisku.