Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Ema Stanovská TASR
25. júla 2022 o 22:02
Čas čítania 0:54

Britská Národná zdravotná služba je pre nedostatok personálu v obrovskej kríze. Zdravotníci bežne čelia rasizmu či šikane

Kategória:
News
Uložiť Uložené

„Nedostatočný počet zamestnancov v NHS predstavuje vážne riziko pre bezpečnosť zamestnancov aj pacientov,“ uviedol šéf parlamentnej komisie a bývalý minister zdravotníctva Jeremy Hunt.

Britská Národná zdravotná služba (NHS) čelí najhoršej personálnej kríze od svojho vzniku, ale vláda nemá na jej riešenie vypracovanú žiadnu vierohodnú stratégiu. Vyplýva to zo správy britskej parlamentnej komisie pre zdravotníctvo a sociálnu starostlivosť, ktorú zverejnili v pondelok. TASR správu prebrala z agentúry Reuters.


Podľa NHS bolo v marci v zdravotníctve voľných 105-tisíc pracovných miest, vlani ich bolo 76-tisíc. „Čelíme najväčšej personálnej kríze v dejinách NHS,“ cituje Reuters šéfa parlamentnej komisie a bývalého ministra zdravotníctva Jeremyho Hunta.

„Nedostatočný počet zamestnancov v NHS predstavuje vážne riziko pre bezpečnosť zamestnancov aj pacientov,“ uviedol. 

Zdravotníci čelia aj šikane a obťažovaniu

Hunt upozornil, že vláda nemá žiaden dlhodobý plán na zvládnutie tejto krízy. Podľa Hunta sa musia „radikálne prehodnotiť“ pracovné podmienky vyčerpaných zamestnancov zdravotníctva. Mnohí totiž čelia rasizmu, šikane či obťažovaniu.


Parlamentná komisia v správe odhaduje, že začiatkom nadchádzajúceho desaťročia bude britské zdravotníctvo potrebovať 475-tisíc zamestnancov. Vyzvala preto na reformy pri udeľovaní víz zdravotníckym zamestnancom, aby sa uľahčil proces ich náboru zo zahraničia. Mali by sa zrušiť aj obmedzenia pre študentov zo zahraničia na zdravotníckych školách.


Situáciu v zdravotníctve komplikujú aj dlhé čakacie lehoty. Na liečebné procedúry v Británii čaká rekordných 6,5 milióna pacientov. Mnohé zákroky boli totiž odložené v dôsledku pandémie koronavírusu.


Riešenie problémov v zdravotníctve je jednou z najdôležitejších úloh, s ktorou sa bude musieť popasovať nástupca súčasného britského premiéra Borisa Johnsona. Nový premiér sa funkcie ujme v septembri, pripomína Reuters.

Domov
Zdieľať
Diskusia